Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Udostępnij

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy, co się dzieje z interesami Janusza Palikota za pieniądze ze społecznych zbiórek. Pokazujemy prawdziwy obraz lubelskich szkół. Ujawniamy jak wysokie nagrody dostają najbardziej zaufani urzędnicy.

Zmieniliśmy się przez ostatnie miesiące. W 2023 roku rozbudowaliśmy zespół dziennikarski, aby w natłoku informacji zaoferować naszym Czytelnikom wartościowe treści. Chcemy zaoferować coś więcej niż zdjęcia wypadków, bezrefleksyjne powtarzanie obietnic polityków czy treści masowo produkowane przez biura prasowe urzędów. Wiemy, że nasi Czytelnicy poszukują informacji głębszych na tematy, które rzeczywiście mają znaczenie. Podejmujemy się spraw, których nikt inny nie chce poruszyć. Jesteśmy niepodatni na wpływy i naciski.

Poniżej najważniejsze artykuły Jawnego Lublina w 2023 roku

Niespełnione obietnice Janusza Palikota

Filozof, polityk, mecenas kultury i biznesmen. Zajmowaliśmy się tą ostatnią twarzą Janusza Palikota i jednym z jego ostatnich projektów biznesowych. Czarcia Łapa – kultowa restauracja na lubelskim Starym Mieściemiała być lokalem pokazowym. A ci, którzy w ten projekt zainwestowali, mieli liczyć zyski.

Jak lubelska kuria zajęła się deweloperką

Nikt dotąd nie przyjrzał się tak dokładnie interesom lubelskiej Kurii Metropolitalnej. Sprawdziliśmy jak i na czym zarabia Kościół. W co inwestuje i jakie spółki zakłada.

Tragedia w podstawówce

Piotr, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 52 na Felinie, miał 28 lat. Zmagał się z depresją, w liście pożegnalnym napisał także o ciągłym stresie i presji, jaką odczuwał w pracy. Ta tragedia wstrząsnęła Lublinem, a my staraliśmy się dowiedzieć, jak wyglądała szkolna rzeczywistość w tej podstawówce.

„Fajnego męża mam”

Muzeum Narodowe w Lublinie, którego dyrektorką jest żona prezydenta miasta otrzymało coroczną nagrodę kulturalną. Mimo że komisja konkursowa zdecydowała inaczej. O tym, że to jednak instytucja kierowana przez Katarzynę Mieczkowską dostanie nagrodę, zdecydował osobiście prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Szczera jak nauczycielka

Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu z „naszych” nie może spaść włos z głowy. Chyba powinna to wszystko zmieść jakaś bomba atomowa. Powinno się to wszystko zaorać i zacząć budować od nowa – mówiła nam w szczerym wywiadzie Ewa Leonowicz, nauczycielka języka angielskiego z II LO w Lublinie.

Pomnik w budowie

Jak Rada Miasta się zgodziła, a urzędnicy Ratusza przyspieszyli procedury, by na miejskim terenie stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego. Pomnik, który dawno jest gotowy, ale nadal go nie ma.

Pozwy na prawo i lewo

Radnego PiS, dwójkę dziennikarzy, Towarzystwo Urbanistów Polskich pozwał już Piotr Kowalczyk. To wieloletni przewodniczący Rady Miasta Lublin i dobry znajomy prezydenta Żuka, który z polityki zrezygnował dla biznesu. I to takiego, o którym bywa głośno, bo zajął się deweloperką.

„Dyrektorem będę ja”

Ten stenogram wywołał prawdziwą burzę. Ujawniliśmy nagranie ze spotkania dyrektorki Teatru Muzycznego (dziś to Opera Lubelska) z pracownikami, na którym mówiła o powstaniu nowej instytucji. Kamila Lendzion już wtedy zapowiadała, że będzie kierować operą.

Kandydatki PiS na billboardach. Za czyje pieniądze?

Zbliżała się kampania wyborcza. Było już wiadomo, kto będzie kandydował do Sejmu. Z listy PiS były to Magdalena Filipek-Sobczak i Monika Pawłowska. I zupełnie przypadkiem ich twarze pojawiły się na billboardach promujących akcję społeczną. Wyjątkowo drogą akcją.

Bójka w Pięknej Pszczole

W klubie Piękna Pszczoła dwóch piłkarzy Motoru Lublin wdało się w awanturę. Filip Wójcik, pomocnik i bramkarz Łukasz Budziłek mieli zaatakować 36-latka.

Kulisy kampanii wyborczej w TVP3 Lublin

Jak się pracuje w telewizji w gorącym czasie kampanii wyborczej? Sprawdziliśmy kogo promuje lubelska TVP i jak udaje, że to wcale nie jest kampania. A Przemysław Czarnek chwali kiszonki.

Po 40 tysięcy złotych dla dyrektorek

Tak swoich podwładnych docenia lubelski marszałek Jarosław Stawiarski. Dwie dyrektorki dostały po ponad 40 tys. złotych. Jedna z nich jesienią wystartowała w wyborach – mandatu nie zdobyła.

Dyrektorska pensja i 95 tys. zł nagrody

Jeżeli 40 tys. zł to dużo, to co można powiedzieć o nagrodach w wysokości 95 tys. zł? Oficjalnie nazwisko tego pracownika jest tajne. Są jednak pewne podejrzenia.

Król urzędników

Jeżeli jednak należałoby wskazać najlepiej zarabiającego urzędnika w Lublinie, to król jest jeden. To nie prezydent miasta, to nie marszałek województwa. To pracownik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rafał Dziekowski w rok zarobił ponad 400 tys. zł.

Ciepłe posady dla polityków i żony

15 samorządów powołało do życia spółkę, która ma budować mieszkania. Jest zasilana majątkiem państwowym, a stanowiska dostali żona posła PiS, syn senatora PiS, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego i jednocześnie miejski radny PiS.

W funduszu jak w rodzinie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie to instytucja zarządzająca milionami. Zarabia się tam też nieźle. Fundusz obsadzony został „swoimi ludźmi”. Bardzo swoimi, bo aż gęsto jest tu od powiązań politycznych, towarzyskich i rodzinnych.

Referendum, fundacja i duże pieniądze

Fundacja komendantów Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie w niecały tydzień wydała ponad milion złotych na promocję filmów zachęcających do głosowania w referendum odbywającym się razem z wyborami parlamentarnymi. Cel szczytny, ale to fundacja ludzi PiS, a akcja nie miała wiele wspólnego z referendum. Raczej chodziło o oczernienie Donalda Tuska.

Spalarnia co kilometr

Trzy spalarnie odpadów są planowane w Lublinie. Stoją za tym trzy różne firmy. Wszystkie jednak chcą instalacje uruchomić w tej samej okolicy. Sprawdziliśmy stan prac.

Budowa ulicy czyli wielka wycinka

2,5 tysiąca drzew do wycinki. Tak ma wyglądać budowa ul. Węglarza w Lublinie. Takimi sprawami także się zajmujemy. Z takimi właśnie tematami nasi Czytelnicy zgłaszają się do nas najczęściej.

„Kampania z papieżem” spadochroniarza z Wołomina

Organizator-widmo, ogromne pieniądze ze spółek skarbu państwa i cykl kameralnych koncertów „w obronie papieża” osobiście zapowiadanych w kościołach przez najbliższego współpracownika ministra aktywów państwowych. Mimo to Ryszard Madziar mandatu posła nie zdobył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

12.07.2024

Już nie „muzeum”, a tylko „zamek”. Do walki o Janowiec ruszyli społecznicy

Jedno stowarzyszenie chce, by wojewoda uchylił uchwałę sejmiku. Drugie wnioskuje,…

5 minuty czytania

11.07.2024

Dyrektorka Opery z trzykrotną pensją. Szef Osterwy bez nagrody

Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał nagrody roczne dyrektorom jednostek kultury.…

4 minuty czytania

09.07.2024

Swoim urzędnikom na „do widzenia”. Jak po wyborach wójtowie wypłacali nagrody

Nie tylko wójt gminy Niedrzwica Duża odchodząc z urzędu wypłacił…

9 minuty czytania

05.07.2024

Upadające PKP Cargo i dyrektor odporny na zmianę władzy, kontrole i sądy

– Nie jestem wpuszczana do zakładu pracy, nie wiem jakie…

4 minuty czytania

04.07.2024

Czarne pole nie jest przypadkowe. Nie zabijajcie polskich mediów!

Jeszcze Senat może wprowadzić odrzucone przez Sejm poprawki do projektu…

4 minuty czytania

01.07.2024

Czekali i nic nie dostali. Rządowego dodatku nie będzie mieć co piąty pracownik MOPR

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego od dzisiaj (1 lipca) będą…

4 minuty czytania

25.06.2024

Narkotyk silniejszy niż morfina i heroina. Dilerzy fentanylu zatrzymani w Puławach

Fentanyl to opioidowy lek przeciwbólowy i silnie uzależniający narkotyk. –…

6 minuty czytania

19.06.2024

Radni PiS przepchnęli pomysł marszałka na zamek w Janowcu. Wbrew opinii ekspertów

Zdominowany przez radnych PiS sejmik przyklasnął pomysłowi marszałka Jarosława Stawiarskiego,…