Wesprzyj Kontakt

10 minuty czytania  •  29.08.2023

Jak w Białej Podlaskiej powołano spółkę z udziałem skarbu państwa i członków rodzin polityków PiS

Udostępnij

Żona posła PiS, syn senatora PiS, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego i jednocześnie miejski radny PiS – nowo powołana spółka przygarnęła crème de la crème Białej Podlaskiej i okolic. Jest swojsko, bo wiele osób ma powiązania rodzinne, towarzyskie i polityczne. Kapitał zakładowy – 45 mln zł z publicznych pieniędzy.

Mimo że w 2021 roku, na fali krytyki, PiS sam przyjął uchwałę sanacyjną, która miała ukrócić nepotyzm w spółkach skarbu państwa poprzez zakaz zasiadania w zarządach i radach nadzorczych rodzin parlamentarzystów ugrupowania, to ta zasada w przypadku spółki SIM KZN Południowe Podlasie obowiązuje jakby mniej. Albo wcale. A spółka jest świeża, bo została zarejestrowana 5 sierpnia tego roku.

W ramach wsparcia i rozwoju rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) ma zajmować się budową mieszkań na wynajem, coś na wzór TBS-ów. Gminy i KZN dadzą grunty, spółka dostanie tani kredyt na budowę mieszkań, ludzie będą płacić niski czynsz i wszyscy będą zadowoleni.

Do życia spółkę powołało 15 gmin z okolic Białej Podlaskiej oraz – reprezentujący Skarb Państwa – Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który – jako posiadacz państwowych gruntów – ma wspierać budownictwo mieszkaniowe.

Ważne są w niej nazwiska – m.in. Bierecki, Stefaniuk czy Litwiniuk – bo kryją się za nimi osoby blisko związane z rządzącą opcją i z tymi, którzy w mieście, i nie tylko w nim – mają duże wpływy i możliwości. Ważny też jest adres – ul. Francuska 136. Bo właśnie tu, w niepozornym parterowym pawilonie na obrzeżach miasta przy obwodnicy Białej Podlaskiej (na zdjęciu poniżej) – swoje centrum polityczne i medialne na Południowe Podlasie mają lokalni członkowie rządzącej partii.

Mały może więcej

Akt notarialny w sprawie powołania SIM KZN Południowe Podlasie podpisano uroczyście 23 czerwca w 3-gwiazdkowym Pajero Hotel&Karczma w Horbowie Kolonii, mniej więcej w połowie drogi między Białą Podlaską a Terespolem. Jak informował na swojej stronie KZN, w wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban oraz senator Grzegorz Bierecki. Byli także wójtowie 15 gmin z regionu, które – jako udziałowcy – przystąpiły do spółki. KNZ ma najmniej udziałów – według aktu notarialnego tylko 10 o nominalnej wartości 500 złotych. Ale ma za to dużo do powiedzenia, bo może mianować aż trzech z maksymalnie ośmiu członków rady nadzorczej, a to ona powołuje i odwołuje członków zarządu.

Poza tym KZN wskazuje również przewodniczącego rady nadzorczej oraz kandydata na prezesa zarządu. Pozostałych pięciu członków RN powołują gminy w ten sposób, że jednego kandydata wskazują jednocześnie trzy gminy.

Kapitał założycielski SIM KZN Południowe Podlasie to 45 mln 500 zł. Wszystkie gminy zrzuciły się po równo, czyli po 3 mln złotych. W tym gronie są miasto Radzyń Podlaski oraz gminy: Tuczna, Kodeń, Parczew, Sosnówka, Sławatycze, Rossosz, Rokitno, Radzyń Podlaski, Piszczac, Łomazy, Konstantynów, Komarówka Podlaska, Janów Podlaski i Leśna Podlaska. Skąd takie duże pieniądze w często skromnych budżetach samorządowych? Otóż gminy mogą pozyskać właśnie do 3 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa m.in. na objęcie udziałów w spółkach SIM.

LISTA-WSPOLNIKOW-podpisana

Biała Podlaska, portal, żona i cud

O podpisaniu aktu notarialnego entuzjastycznie informuje Tygodnik Podlaski za pośrednictwem swojej strony internetowej podlaski.info. Siedziba redakcji – wspomniana już Francuska 136. Wydawca – spółka Apella SA z Gdyni. Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest nie kto inny jak Grzegorz Bierecki, wpływowy polityk PiS z Białej Podlaskiej, od lat jeden z najbogatszych senatorów (według oświadczenia majątkowego za 2022 rok samej gotówki ma na kontach: 3,89 mln zł i 1,85 mln euro).

Na zdjęciu: Grzegorz Bierecki (z lewej) i prezes KZN Arkadiusz Urban w Zalesiu. Fot. KZN

Bierecki to współtwórca słynnych SKOK-ów, który dorobił się też fundacji własnego imienia „Kocham Podlasie” (adres: Francuska 136, prezes zarządu – Marzena Bierecka, prywatnie żona senatora).

Dlatego nawet dla nie zaznajomionego z lokalnymi realiami czytelnika nie powinno stanowić zaskoczenia, że 29 sierpnia trzy z czterech informacji na głównej stronie portalu podlaski.info dotyczą senatora i jego żony. Choć Bierecki na co dzień mieszka w rodzinnej Gdyni, to – po raz kolejny – najprawdopodobniej będzie kandydatem PiS z Białej Podlaskiej na senatora. A o to, co można o jego ostatniej, wzmożonej aktywności na Południowym Podlasiu przeczytać w portalu podlaski.info: Senator Bierecki o suchym porcie w Małaszewiczach: Największa inwestycja w Polsce Wschodniej”. Kolejny news: Senator Bierecki o rewitalizacji Pałacu Potockich: „Radzyń może być drugim Kazimierzem”.

I wreszcie ostatnia informacja, czyli przejmujące wyznanie żony senatora Grzegorza Biereckiego: Żyję, bo stał się cud”. „Ta niezwykle skromna i pobożna kobieta od lat zmagała się ze śmiertelną chorobą. Nie żaliła się jednak, a w skrytości ofiarowywała swoje cierpienie Matce  Kodeńskiej. Dopiero teraz, gdy dzieło rekoronacji się dopełniło, postanowiła uchylić rąbka tajemnicy i podziękować Maryi” – możemy przeczytać w artykule o obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej”.

Żeby dopełnić profil informacyjny portalu, zaglądamy w czwarty główny news. Tu również nie ma zaskoczenia, bo informacja dotyczy opcji politycznej wrogiej obozowi władzy: „Szokujące dane. Liczby nie kłamią. Tak PO-PSL rujnowały gospodarkę i wyprzedawały majątek narodowy” – informuje portal, sypiąc przykładami o sprzedaży udziałów w spółkach skarbu państwa za czasów poprzedniej, ludowo-obywatelskiej koalicji.

Będą setki mieszkań, senator chwali inicjatywę

Na szczęście – dzięki działaniom rządów Zjednoczonej Prawicy i lokalnej bialskiej inicjatywie – spółek z udziałem skarbu państwa, powoływanych w słusznym celu, przybywa, czego nie omieszkał odnotować podlaski.info. „Na tę wiadomość mieszkańcy Południowego Podlasia czekali od dawna” – informuje hurraoptymistycznie portal. – „Dziś w Białej Podlaskiej oficjalnie powołano do życia Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Południowe Podlasie. W naszym regionie powstaną setki nowych mieszkań!”

W relacji z wydarzenia nie mogło zabraknąć wypowiedzi senatora Biereckiego : – To bardzo cenna inicjatywa, która mam nadzieję sprawi, że wiele osób z naszego regionu zdecyduje się tu pozostać i pracować na rzecz lokalnej społeczności. W czasach wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych to rozwiązanie, które jest szansą dla ludzi w różnym wieku, którzy mają odpowiednie środki, by opłacać regularnie czynsz, ale nie mogą, albo nie chcą wiązać się wieloletnimi umowami z bankami. Cieszę się, że rozwiązania, które sprawdzają się w całej Polsce, będą dostępne także i u nas – mówił do zebranych w Zalesiu senator Bierecki.

Na pamiątkowym zdjęciu stoi zaraz obok prezesa KZN. Są włodarze gmin-udziałowców, jest Renata Stefaniuk, żona innego wpływowego polityka PiS na Podlasiu Dariusza Stefaniuka, byłego prezydenta Białej Podlaskiej i byłego wicemarszałka województwa lubelskiego, który – jak wynika z nieoficjalnych informacji – ma być „jedynką” na liście PiS w okręgu 7 chełmskim w październikowych wyborach do Sejmu. Jest też pełnomocnikiem PiS na powiaty: bialski, parczewski, radzyński oraz miasto Biała Podlaska. Na innym, bliższym kadrze: Grzegorz Bierecki, prezes KZN Arkadiusz Urban oraz syn senatora Dominik Bierecki.

Wśród wspólników pełna zgoda

Cel powołania spółki SIM KZN Południowe Podlasie, przynajmniej na papierze, idealnie wpisuje się w kryzys mieszkaniowy w Polsce spowodowany inflacją, wysokimi ratami kredytów hipotecznych i niebotycznymi cenami mieszkań. SIM Południowe Podlasie ma ambitne plany: do końca 2033 roku, czyli w ciągu 10 lat działalności, chce wybudować 535 lokali mieszkalnych. Spółka zobowiązuje się, że grunty wniesione do niej przez KZN jako wkład niepieniężny będą wykorzystane „w celu związanym z realizacją inwestycji mieszkaniowej, w której co najmniej 80 proc. powierzchni użytkowej mieszkań będą stanowiły mieszkania na wynajem”. Mają być przeznaczone dla rodzin, które mają zbyt niskie dochody na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale wystarczające, by opłacać czynsz. A ten może być nawet o połowę niższy niż komercyjny.

akt

Już podczas pierwszego nadzwyczajnego zgromadzenia 23 czerwca wśród wspólników (a jest ich 16), panuje pełna zgoda i wszystkie decyzje personalne związane z wyborem członków rady nadzorczej zapadają jednogłośnie. Zgodnie z aktem notarialnym grupa trzech gmin ma prawo zgłosić swojego członka RN. I tak Renatę Stefaniuk, żonę posła Stefaniuka, wskazali wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz (Stefaniuk jest w urzędzie tej gminy naczelniczką), gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk i gminy Piszczac Kamil Kożuchowski.

Z oświadczenia renaty Stefaniuk jako kandydatki do RN można się dowiedzieć, że ukończyła studia podyplomowe MBA i że przeszła ministerialny egzamin na członków RN. Bo to nie pierwsza posada Stefaniukowej w spółce z udziałami skarbu państwa. Za czasów „dobrej zmiany” zasiadała w radach nadzorczych spółki Jelcz i Enea Elektrownia Połaniec. Ale w wyniku tzw. uchwały sanacyjnej przyjętej przez władze PiS, która miała ukrócić nepotyzm w spółkach SP, w 2021 roku musiała poddać się politycznej woli rządzącej partii.

Moja żona dobrowolnie złożyła rezygnację – mówił wówczas Dziennikowi Wschodniemu jej mąż poseł Dariusz Stefaniuk. – Pomimo tego, iż w tych gremiach zasiadała na długo przed tym, jak zostałem posłem – podkreślał.

Bo rzeczywiście Renata Stefaniuk posadę w Jelczu i Enei dostała w latach, gdy Stefaniuk był jeszcze prezydentem Białej Podlaskiej. Po rezygnacji z tych funkcji została jej jeszcze radna nadzorcza w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów MZC we Włodawie. To międzygminna spółka zajmująca się obróbką i usuwaniem odpadów. No i oczywiście teraz w SIM KZN Południowe Podlasie.

Syn senatora, dyrektorka żłobków i były wójt

W radzie jest także Dominik Bierecki, syn senatora Biereckiego. Jego z kolei wskazali: burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek oraz wójt Komarówki Podlaskiej Ireneusz Demianiuk.

Bierecki junior jest jednym ze wspólników zarządzających i filarów działającej w Gdyni, Warszawie i Białej Podlaskiej kancelarii prawnej „Jedliński, Bierecki i wspólnicy”. Jest doktorem habilitowanym prawa, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał, jakby dyktował mu go ojciec: „Członkostwo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej”. Prezes KZN Arkadiusz Urban, „realizując osobiste uprawnienie” wynikające z umowy spółki, wskazał Dominika Biereckiego na przewodniczącego RN.

Obok powyższej dwójki w radzie nadzorczej znalazł się również były dyrektor biura parlamentarzystów PiS w Białej Podlaskiej Kamil Paszkowski. Szefował on jednocześnie – mieszczącym się przy Francuskiej 136 – biurom europosłanki Beaty Mazurek, senatora Grzegorza Biereckiego, byłego wicepremiera i obecnego ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz posła Dariusza Stefaniuka.

Do RN spółki weszła także Agnieszka Kulicka, była dyrektorka Zespołu Żłobków Miejskich w Białej Podlaskiej. Jej odejście z pracy (za porozumieniem stron) wiązano z tym, że w wyborach prezydenta miasta w 2018 roku popierała Dariusza Stefaniuka, a nie obecnego prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Ostatnim członkiem RN jest Radosław Kozak z Parczewa, były wójt gminy Dębowa Kłoda.

Co ciekawe, w umowie spółki zapisano, że do obowiązków rady nadzorczej, poza stałym nadzorem nad działalnością spółki, należy m.in. wyrażanie zgody na zawarcie przez spółkę umowy na usługi prawne, marketingowe, w zakresie public relations i komunikacji społecznej.

O_wiadczenia-kandydatow-do-RN-1

Stefaniuk: Moja żona ma kompetencje, będę ją wspierał

Tak utworzona rada nadzorcza na stanowisko prezesa spółki SIM KZN Południowe Podlasie – również jednomyślnie – wybrała Dariusza Litwiniuka. To miejski radny PiS w Białej Podlaskiej, a także kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w tym mieście (podlega marszałkowi województwa Jarosławowi Stawiarskiemu z PiS). Jego kandydaturę zgłosił prezes KZN Arkadiusz Urban. Chcieliśmy porozmawiać z nowym prezesem m.in. o tym, czy i jak zamierza łączyć pracę kierownika filii z pełnieniem funkcji prezesa spółki i ile zarabia jako prezes i o pełnomocnictwie (pdf poniżej), jakiego udzielił radcy prawnemu Wojciechowi Pałce działającemu w ramach kancelarii Prawnej Jedliński Bierecki i Wspólnicy, ale nie zdążyliśmy zadać pytania, bo Litwiniuk stwierdził, że jest w pracy i żeby zadzwonić do niego później, po czym się rozłączył. Na pytanie wysłane SMS-em, kiedy możemy zadzwonić – nie odpowiedział.

PoA

Z kolei poseł Dariusz Stefaniuk nie widzi nic niestosownego ani nieetycznego w tym, że jego żona znów pojawiła się w spółce z udziałem skarbu państwa. – Gdyby była zgłoszona do Rady Nadzorczej tej spółki przez Skarb Państwa, czyli KZN, to rzeczywiście łamałoby to naszą wewnętrzną uchwałę sanacyjną PiS, bo ona jest właśnie po to, by nie było przypadków nepotyzmu – komentuje poseł Stefaniuk. – Ale została wskazana do RN przez trzy gminy i widocznie jej osoba, zdaniem tych wójtów, gwarantuje, że będzie dobrze reprezentowała ich interesy w tej spółce.

Gdy pytamy, czy przed powołaniem żony Stefaniukowie odbyli małżeńską naradę na ten temat, czy nie zachodzą w tym przypadku przesłanki z uchwały sanacyjnej, poseł Stefaniuk przyznaje, że oczywiście rozmawiali, jak zawsze to mają w zwyczaju w podobnych przypadkach.

Moja konkluzja była jedna: powiedziałem Renacie, że jeżeli taka jest wola samorządowców i widzą ciebie, żebyś była w tej spółce, to nie będę blokował twojego rozwoju zawodowego – relacjonuje parlamentarzysta. I dodaje: – Moja żona ma odpowiednie kompetencje do takiej roli. Będąc mamą trojga dzieci kończy doktorat z ekonomii. Ja mogę się tylko cieszyć, że chce się edukować, dbać o samorozwój i jako mąż będę ją w tym wspierać.

Ale telefonu do żony nie chciał podać. Powołując się na zarządzenie wójta gminy Sosnówka o tym, że pracownicy urzędu nie mogą się wypowiadać do mediów, odesłał nas do samego wójta.

Na zdjęciu głównym: W hotelu Pajero Hotel&Karczma w Horbowie Kolonii przedstawiciele KZN i gmin z okolic Białej Podlaskiej podpisali akt notarialny powołania spółki SIM KZN Południowe Podlasie. Na zdjęciu są m.in. prezes KZN Arkadiusz Urban, senator Grzegorz Bierecki (w środku), żona posła Dariusza Stefaniuka Renata (pierwsza z prawej) oraz prezes spółki Dariusz Litwiniuk

Fot. KZN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły