Udostępnij
Wyborcom zostaną wręczone trzy karty do głosowania. Nie trzeba brać wszystkich. A każda decyzja musi zostać odnotowana.
Jawny Lublin tak jak Fundacja Wolności oraz szereg innych organizacji pozarządowych uważa, że nie należy brać udziału w referendum 15 października. Stoimy na stanowisku, że jest to plebiscyt poparcia dla obecnej polityki władzy, a pytania służą temu, aby społecznie zaakceptować tę politykę. W sumie taki właśnie cel ma głosowanie w wyborach.
Jednocześnie zachęcamy do udziału w wyborach parlamentarnych. Problem w tym, że referendum i wybory odbędą się w tym samym czasie. I powstaje pytanie o to, jak nie głosować w referendum, a wybrać Sejm I Senat?
Trzy karty
Państwowa Komisja Wyborcza właśnie opublikowała wytyczne, które rozsiewają wszystkie wątpliwości.
Zaznaczmy, że ani głosowanie w referendum, ani głosowanie w wyborach nie jest obowiązkowe. Jednak w przypadku referendum ogromne znaczenie ma frekwencja. Tylko czy można nie pobrać karty referendalnej.
15 października wyborca w lokalu wyborczym otrzyma trzy karty:
do Sejmu,
do Senatu,
do referendum.
Może odmówić przyjęcia którejś. Nawet dwóch. W takiej sytuacji członek komisji wyborczej musi to uszanować i odnotować ten fakt w rubryce w spisie wyborców. Powinien wpisać jedną z możliwości:
- „bez Sejmu”,
- „bez Senatu”,
- „bez referendum”,
- „bez Sejmu i bez referendum”,
- „bez Senatu i bez referendum”,
- „bez Sejmu i bez Senatu”
A może jednak
Może się także zdarzyć, że ktoś nie wziął jakiejś karty, ale zmienił zdanie. Nawet po kilku godzinach. Wówczas może wrócić przed komisję i pobrać kartę, z której wcześniej zrezygnował. Komisja musi ją wydać. I to także musi zostać odnotowane.
A jednak nie
Przypuśćmy jednak, że ktoś pobrał kartę i potwierdził to swoim podpisem. Ale za chwilę uznał, że głosować nie chce (do Sejmu, Senatu lub w referendum). Takiej karty nie można zwrócić. Komisja nie może jej przyjąć.
Nie można jej także zabrać do domu lub zniszczyć w lokalu wyborczym. Można natomiast jej nie wrzucić do urny. I sama komisja także jej nie wrzuci.
Taka karta, lub karty, jest na koniec głosowania umieszczana w osobnej kopercie i nie jest uwzględniania przy liczeniu głosów.
Pytania referendalne:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?