Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.09.2023

Najpierw Świdnik, teraz Kraśnik. PiS szturmuje ścianę wschodnią

Udostępnij

Wybory 2023. Do wschodnich województw Zjednoczona Prawica wysyła swoich najbardziej znanych polityków. Chce tu ugrać w wyborach jak najwięcej.

W piątek w Krasnymstawie był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wspierał wyborczo Marcina Romanowskiego, zastępcę Ziobry w resorcie, który startuje do Sejmu z okręgu numer 7 (Chełm, Biała Podlaska, Zamość).

W piątek w Świdniku był premier Mateusz Morawiecki. I o tej wizycie jest głośno w całej Polsce.

Wiec i śmigłowce

Wizytę szefa rządu przyćmił incydent podczas spotkania z mieszkańcami. Już na początku przemówienia na scenę, za plecami premiera, weszło dwóch działaczy ekoruchu Extinction Rebellion, Mieli ze sobą duży baner z hasłem: „Ocieplanie to twoja robota”.

Od razu zostali ściągnięci przez Służbę Ochrony Państwa, obezwładnieni i skuci kajdankami przez policjantów i usunięci z placu, na którym odbywał się wiec.

Walczymy o przetrwanie naszego gatunku na tej planecie. Chcieliśmy zadać panu premierowi kilka pytań, między innymi takie, dlaczego sprawiedliwość klimatyczna w ogóle nie przedostaje się do mediów w kampanii wyborczej, dlaczego są obniżane progi związane z czystym powietrzem, dlaczego nie ocieplamy budynków? Chcieliśmy zawalczyć, żeby ten głos był słyszany w kampanii wyborczej – powiedział TVN24 jedna z aktywistek.

>>>Film z zatrzymania znajduje się w tym miejscu<<<

Morawiecki był też w fabryce śmigłowców PZL Świdnik. – Chcemy też i pracujemy nad tym, żeby były nowe zamówienia, wielki, nowy kontrakt na AW-101 – powiedział szef rządu o kolejnych zamówieniach na helikoptery i dodał, że armia miałby kupić 20-21 sztuk – Będę robił wszystko, żeby spiąć ten kontrakt. Jest to niezwykle ważne. Polska armia potrzebuje śmigłowców wielozadaniowych – takich, jak 149-tka – uzupełnił, a miał na myśli maszynę AW-149, czyli te 32 sztuki, które już zostały zakontraktowane.

Już w poniedziałek Morawiecki po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Tym razem do Kraśnika, gdzie o godzinie 17.30 spotka się z wyborcami w parku im. Jana Pawła II.

Te wszystkie wizyty to nie przypadek. PiS wysyła teraz swoje największe siły do wschodnich województw. To część taktyki.

Ściana wschodnia

Wschodnie regiony to tradycyjny elektorat PiS. To tu partia wygrywa wybory. Tak było w wyborach samorządowych w 2018 r. (44,04 proc. głosów w wyborach do sejmiku województwa), w wyborach parlamentarnych w 2019 r. (55,39 proc. głosów w OKW nr 6 i 59,50 proc. w OKW nr 7) oraz w wyborach prezydenckich w 2020 r. (66,31 proc. głosów na Andrzeja Dudę w drugiej turze).

I właśnie w lubelskim, podkarpackim i podlaskim PiS szuka szansy na zwycięstwo w tym roku. Chce w tych województwach zdobyć jak najwięcej mandatów poselskich, bo w innych regionach może pójść partii Kaczyńskiego słabiej.

Zgodnie z informacjami wp.pl, PiS chce zmobilizować wschodni elektorat. Temu właśnie służy ujawnienie przez szefa MON fragmentów tajnych dokumentów z czasów rządu PO-PSL. PiS przekonuje, że ówczesna strategia zakładała „obronę Polski na Wiśle” czyli oddaniu bez walki Lublina, Rzeszowa czy Białegostoku.

Kolejną akcją jest obrażanie i krytyka Agnieszki Holland i jej filmu „Zielona granica”, który przecież też dotyczy mocno terenów Polski wschodniej.

Wirtualna Polska dodaje, że w sztabie PiS powstały już analizy, ile na wschodzie partia teraz zyskuje i ile traci. Bo nie wszędzie sytuacja dla PiS jest dobra.

Co do dwóch okręgów na Lubelszczyźnie, to na razie nic nie wskazuje, że PiS wprowadzi stąd więcej posłów. W OKW nr 6 ma ich 9 i tak na razie ma pozostać. W OKW nr 7 PiS ma 8 posłów i też na razie nie zanosi się na zmiany.

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki w Świdniku (Fot. Artur Soboń Facebook)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…