Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  07.05.2024

Rodzinno-towarzyski początek nowej kadencji Rady Miasta Lublin

Udostępnij

Na widowni matka, żona, mąż, przyjaciel i znajomi. W ławach dla radnych wiele twarzy znanych z poprzedniej kadencji. I choć zdecydowana większość radnych wypowiedziała formułkę „Tak mi dopomóż Bóg” i padły deklaracje o współpracy „ku chwale Lublina”, to rzeczywistość szybko to zweryfikowała.

Dziś w Ratuszu 30 radnych odebrało zaświadczenia o wyborze i złożyło ślubowanie. Po słowach „ślubuję” dobrowolnej formułki „Tak mi dopomóż Bóg” nie wypowiedziało siedmioro radnych (wszyscy z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka): Anna Glijer, Monika Kwiatkowska, Anna Ryfka, Bartosz Margul, Jarosław Pakuła, Marcin Wroński i Konrad Wcisło.

Ale na sesji nie było kompletu: zabrakło jednej radnej – Marty Gutkowskiej z klubu prezydenta. Wynika to z tego, że ma ona objąć mandat po zastępcy prezydenta Mariuszu Banachu, ale ten – jak pisaliśmy wczoraj – zrezygnował z niego dopiero w poniedziałek, zaledwie na dzień przed sesją. Procedura wygląda tak, że komisarz wyborczy w Lublinie musi najpierw postanowieniem wygasić mandat, a potem oficjalnie wystąpić do osoby, która uzyskała kolejno najlepszy wynik na liście i dopiero, gdy ta oświadczy, że przyjmie mandat, wydać kolejne postanowienie. Tym samym Gutkowska najprawdopodobniej obejmie mandat dopiero na następnej sesji RM, czyli 23 maja.

Ślubowanie złożył także Krzysztof Żuk (bez formułki „Tak mi dopomóż Bóg”), dla którego będzie to czwarta, ostatnia już kadencja. Oznacza to, że na stanowisku prezydenta spędzi w sumie 19 lat. Podczas ślubowania towarzyszyła mu żona Katarzyna Mieczkowska, dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie, która przed kilkoma laty była jego zastępczynią w Ratuszu. Wśród zaproszonych gości byli także posłowie: Marta Wcisło z KO (jej syn Konrad Wcisło został radnym, zasiada w klubie prezydenta Żuka), Michał Krawczyk (KO) oraz Sylwester Tułajew (PiS). Cała trójka parlamentarzystów była kiedyś miejskimi radnymi. Na widowni był też m.in. były przewodniczący RM Piotr Kowalczyk, założyciel Wspólnego Lublina, koalicjanta tworzącego prezydencki klub w RM, prywatnie przyjaciel prezydenta i znany w Lublinie deweloper, czy Tomasz Florek, mąż debiutującej w RM Kamili Florek z klubu prezydenta.

W inauguracyjnym przemówieniu Krzysztof Żuk, w ozdobnym łańcuchu, symbolu sprawowanej funkcji, podziękował za zaufanie, jakim darzą go mieszkańcy od 14 lat. – To nie tylko wyróżnienie ale i zobowiązanie – mówił. – Jestem dumny z tego wszystkiego, co się udało osiągnąć – dodał, a słowo „duma” powtórzył później jeszcze wielokrotnie. Zaapelował też o współpracę ku chwale Lublina z zachowaniem politycznej odmienności. Ale na tą, podobnie jak w poprzedniej kadencji, raczej nie ma co liczyć, bo już podczas wystąpienia posła Krawczyka, który wychwalał inwestycje Żuka, w tym plac Litewski czy Dworzec Lublin – radny Piotr Gawryszczak z klubu PiS komentował półgłosem: – Wszędzie beton.

Po ślubowaniach i przemowach przyszedł czas na wybór przewodniczącego RM. Tu obyło się bez niespodzianki, bo zgodne z naszymi informacjami został nim Jarosław Pakuła z klubu prezydenta, dla którego będzie to już kolejna kadencja w tym fotelu. Jego kontrkandydatem był Piotr Gawryszczak z PiS, ale przegrał stosunkiem głosów 17:13.

Przed wyborem wiceprzewodniczących RM Andrzej Pruszkowski z klubu PiS (jest to jego powrót do Ratusza, bo przed laty był radnym i prezydentem Lublina) dopominał się o zachowanie parytetów w prezydium. Ale jego apel nie przyniósł żadnego skutku, bo w głosowaniu przepadli wszyscy kandydaci PiS na wiceprzewodniczących, czyli sam Pruszkowski, Piotr Popiel i Tomasz Pitucha (wszyscy dostali 13 głosów na 30). Z kolei kandydatki klubu Żuka – Monika Kwiatkowska, Monika Orzechowska i Anna Ryfka – dostały po 17 głosów i tym samym to one będą wspierać Pakułę w działaniach prezydium.

Przerwa w obradach. Piotr Kowalczyk (z prawej) w otoczeniu radnych Wspólnego Lublina i klubu Krzysztofa Żuka: Moniki Kwiatkowskiej, Kamili Florek i Piotra Chodunia (szef klubu) oraz zastępcy prezydenta ds. oświaty i wychowania Mariusza Banacha (tyłem).
Journalismfund
Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe
l>

8 odpowiedzi na “Rodzinno-towarzyski początek nowej kadencji Rady Miasta Lublin”

 1. Maxim pisze:

  A wnuczek był?

 2. . pisze:

  „Zwróć uwagę, że poza dobrowolnym zwrotem „Tak mi dopomóż Bóg” nie ma żadnego odwołania do partii politycznych, deweloperów, dendrofobów, florofobów, faunofobów, czy też spalarniofilów” – Andrzej Filipowicz. Buahah w punkt

 3. kronikidewelorozwoju pisze:

  Lożę dewelo-buracką, czyli największych wygranych tych „wyborów”, reprezentował godnie Tęgi Łeb, choć abrakło takich tuzów jak Don ChamisK0, Don Dziobak, Don od hong-K0ngu na Północnej, Don Orione i wielu innych. Być może będzie po odbębnięniu teatrzyku dla publiki, odbędzie się prawdziwe ślubowanie na wierność Loży, podczas którego słowa „tak mi doP0móż Mamono” będą obowiązK0we.
  PS. Czy wyborcy, którzy oddali głos na agentkę nieruchomości promowaną przez Tęgiego Łba, nie P0czuli się zawiedzeni tym, że wystąpiła ona bez kasku? A Pani na Zamku wydaje się z pewnym nieP0K0jem sP0glądać, czy między Satyrem Jakubowickim a tajemniczą brunetką w białym kasku coś aby nie „zaiskrzy”.

 4. . pisze:

  Putin zaprzysiężony na piątą kadencję prezydenta Rosji. Taki tam przypadek dzisiaj. Putinowskie metody mamy i w Lublinie jak się okazuje: https://jawnylublin.pl/kluczowy-dyrektor-ratusza-na-wylocie-prezydent-wpadl-w-szal/

 5. Kotek Mamrotek pisze:

  Now aoligarchia. Stare uklady krzepna i betonuja sie, ewentualne nowe twarze to ludzie scisle zblatowania z poprzednia/aktualna wladza. Tu mamy szczebel sredni, w skali makro (panstwo) i mikro (powiaty, gminy) dzieje sie to samo. Budowali my, budowali 30 lat nowa Polske i mamy powrot starego. Wiele sie musialo zmienic, zeby nic nie uleglo zmianie.

 6. skład prezydium RM wybrany, wyniki zgodnie z oczekiwaniami Jego Deweloperskości, pozostało tylko powołać i obsadzić w roli doradców Prezydenta Lublina tych zasłużonych radnych klubu rządzącego, którzy nie weszli do Rady Miasta. Ewentualnie dostaną jakieś dobra stanowisko w jednej ze spółek miejskich.

 7. Piotr pisze:

  udział starej lesby Ryfki której nikt nie chciał jest jak policzek w twarz dla mieszkańców Lublina, o Pakule i Pruszkowskim nie wspomnę….

 8. bar pisze:

  Co chciał osiągnąć dziennikarz? Podjudzić? Te słowa nic nie znaczą w ustach hipokrytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

10.06.2024

Blond warkocz i megafon w torebce. Marta Wcisło jedzie do Brukseli (SYLWETKA)

Odmłodzona w Photoshopie Marta Wcisło (rocznik ’69) uśmiechała się z…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

3 minuty czytania

10.06.2024

W Lublinie triumfuje Koalicja Obywatelska, Wcisło nie miała konkurencji (pełne dane PKW)

Zgoła odmienne są wyniki wyborów w Lublinie w porównaniu z…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. W lubelskim Kamiński lepszy od Wcisło, PiS mocniejsze od KO

Wybory do PE. Zgodnie ze wstępnymi danymi w województwie lubelskim…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. Znamy nazwiska nowych europosłów z województwa lubelskiego

Wybory do PE. Zgodnie z przeliczeniem wyników sondażowych województwo lubelskie…

2 minuty czytania

09.06.2024

Wygrywa KO przed PiS. Na podium Konfederacja. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 – sondaż IPSOS exit poll

Wyraźnie zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i 21 mandatów. Drugie miejsce dla…

5 minuty czytania

07.06.2024

Tłuste koty z Parlamentu Europejskiego. Ogromny wzrost majątków lubelskich europosłów

Do polityki idzie się po pieniądze, i to olbrzymie. To…

12 minuty czytania

06.06.2024

Jechał, jechał i dojechał. Kim jest Tomasz Fulara, który zostanie zastępcą prezydenta Lublina [SYLWETKA]

Ma na koncie kilka sukcesów jeśli chodzi o zarządzanie komunikacją…