Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  22.12.2023

Pierwsze decyzje nowego wojewody lubelskiego. Krzysztof Komorski wprowadza flagi UE i zdejmuje krzyż

Udostępnij

Dam radę – mówi Krzysztof Komorski (PO), nowy wojewoda lubelski. Wśród pierwszych jego decyzji jest zakazanie używania fajerwerków, kazał wprowadzić do reprezentacyjnej sali urzędu flagi Unii Europejskiej i zdjął krzyż ze ściany.

Nie miałem wątpliwości – mówi Krzysztof Komorski o tym, czy długo rozważał złożoną mu propozycję objęcia stanowiska wojewody lubelskiego. – Jest to ogromny zaszczyt, ogromne wyróżnienie, ogromne wyzwanie – dodaje i podkreśla, że kluczowe w tej decyzji było także jego doświadczenie w samorządzie, a wojewoda ma być właśnie osobą, dzięki której łączy się samorząd z administracją rządową.

Zaczynałem w 2008 roku od opisywania faktur i biegania z nimi z placu Litewskiego na ul. Wieniawską (między biurami Urzędu Miasta Lublin – red.) opowiada.

Wojewoda Krzysztof Komorski

Rocznik 1983, członek Platformy Obywatelskiej, do momentu powołania na stanowisko wojewody był radnym sejmiku województwa lubelskiego i wiceprezesem MOSiR „Bystrzyca”. To miejska spółka w Lublinie, która administruje obiektami sportowymi. Komorski w przeszłości był miejskim urzędnikiem, pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego. W 2015 roku został zastępcą prezydenta Lublina. Był nim do 2018 r., kiedy musiał zrezygnować ze stanowiska w związku z otrzymaniem mandatu radnego wojewódzkiego. Wówczas po raz pierwszy zaczął pracę w MOSiR.

Do wczoraj był też Pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublin do spraw budowy stadionu żużlowego w Lublinie. Do tej funkcji został powołany w 2019 roku.

>>>Krzysztof Komorski – nowy wojewoda lubelski<<<

Flagi UE wracają do Sali Kolumnowej LUW (Fot. Klaudia Kowalczyk)

Pierwsze decyzje

Komorski mówi, że pierwszym wyzwaniem, które przed nim stoi, jest sprawa protestu przewoźników na przejściach granicznych z Ukrainą. Jeszcze w piątek o godzinie 13 wojewoda miał jechać na miejsce, ale czeka na informacje z Kijowa, bo tam ze stroną ukraińską ma rozmawiać polski minister rolnictwa i spraw zagranicznych.

W chwili obecnej około 1700 tirów od strony polskiej stoi w Dorohusku. W Hrebennem ta sytuacja wygląda nieco lepiej, bo jest to około 700 ciężarówek, ale są to naprawdę ogromne ilości czasu i jedna z pierwszych moich decyzji była to o wyjeździe na granicę – raportuje wojewoda Komorski.

Podjął już jednak i inne postanowienia. Wydał – tak jest co roku – zakaz używania fajerwerków. Wyjątkiem jest noc sylwestrowa.

Flaga i krzyż

Komorski zdecydował także o nowym wystroju Sali Kolumnowej w urzędzie wojewódzkim w Lublinie. To reprezentacyjne pomieszczenie w gmachu przy ul. Spokojnej. To tu wręczane są polskie obywatelstwa, odbywają się tu spotkania świąteczne, narady ze służbami i jest o miejsce, gdzie samorządowcy uroczyście podpisują umowy na rządowe dofinansowanie lokalnych inwestycji.

Wojewoda Komorski zdecydował, że do Sali Kolumnowej wrócą flagi Unii Europejskiej. Nie były w urzędzie eksponowane od ośmiu lat – od przejęcia władzy przez PiS. W 2016 roku ówczesny wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek (PiS) ostentacyjnie usunął wspólnotową flagę ze swojego gabinetu. Jeśli to się komuś nie podoba, to jest jego prawo. Dopóki ja tu urzęduję, ja rządzę tym gabinetem – tłumaczył.

Czarnek usunął flagę po tym, jak w Komisji Europejskiej wszczęto procedurę badania praworządności w Polsce. Mniej więcej w tym samym czasie błękitną flagę z gwiazdami usunęła ówczesna premier, Beata Szydło.

Krzysztof Komorski zdecydował także o zdjęciu krzyża ze ściany (Fot. Klaudia Kowalczyk)

To nie jedyna zmiana w LUW. Komorski polecił też zdjąć krzyż ze ściany w Sali Kolumnowej. Nie jest to działanie obliczone na jakiś, broń Boże, happening polityczny. To normalna czynność. Dla mnie, jako urzędnika, jest czymś zwyczajnym. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Są to standardowe, rutynowe działania, które przyszły mi w pierwszej kolejności do głowy po wejściu do tej sali – tłumaczy wojewoda Komorski.

Wymiana kadr

Nie jest tajemnicą, że teraz z LUW i podległych wojewodzie urzędach zacznie się wymiana kadr. Jak mówi Komorski, pierwsze decyzje zapadną jeszcze przed sylwestrem. Większość zmian jednak zajdzie po Nowym Roku.

Wiadomo, że na pewno wkrótce zmieni się Lubelski Kurator Oświaty. Obecnie jest nim wskazana przez PiS, Teresa Misiuk. Jest w okresie wypowiedzenia. 20 lutego, z tego co wiem, nabiera uprawnień emerytalnych. Niewykluczone, że w międzyczasie, do momentu finalnych decyzji, znajdziemy kogoś, kto podejmie się sterowaniem Kuratorium Oświaty – tłumaczy wojewoda.

Jako nowego kuratora w Lublinie wymienia się Adama Kalbarczyka. To nauczyciel, współtwórca prywatnych szkół I.J. Paderewskiego, których był dyrektorem do 2020 roku.

Wiadomo także, że Komorski będzie miał dwóch zastępców. Wicewojewodami mają zostać Andrzej Maj i Wojciech Wołoch. Pierwszy to polityk PSL, były starosta kraśnicki. Drugi to emerytowany pułkownik Straży Granicznej i członek Polski 2050.

Na zdjęciu: Krzysztof Komorski został nowym wojewodą lubelskim. Zastąpił na stanowisku Lecha Sprawkę z PiS (Fot. Klaudia Kowalczyk)


Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

22 odpowiedzi na “Pierwsze decyzje nowego wojewody lubelskiego. Krzysztof Komorski wprowadza flagi UE i zdejmuje krzyż”

 1. Piotr pisze:

  zamiast krzyża eurokołchozowe gwiazdki….Komorski to debil tylko ładnie ubrany….

 2. Piotr pisze:

  Jak wszyscy odpowiednio odbiorą i podpiszą tekst ukryty za petycją to jest duża szansa ze wszystko zacznie zmierzać w prawidłowym kierunku…

  http://www.petycjeonline.com/petycja_o_wygaszenie_menory

  Braun ma gaśnice…a tu jest konkretny TEMAT…

 3. Aga pisze:

  Brawo! Tak powinno być w kazdym państwowym urzędzie, do którego przycchodzą ludzie niewierzący lub innych wyznań. Stop władzy kk w Polsce!

 4. Eugeniusz pisze:

  Debile to byli pisowcynaczele z Czarnkiem

 5. On$ pisze:

  Komórki nigdy nie grzeszył inteligencją, dlatego, jak sam napisał, sqgzynal.od biegania z fakturami, bo goniec to jedyne zajęcie, które można mu bezpiecznie powierzyć. Zdjął krzyż i zabrał szopkę, bo mu do mycki nie pasują.

 6. Zbigniew pisze:

  BRAWO!!!
  Idzie nowe, w końcu ludzie przestali się bać przyznawać, że nie chcą mieć wiele wspólnego z klerem.
  Niech to będzie przykład dla innych urzędników i ludzi w tym kraju.
  Religia to sprawa prywatna, Polska to świeckie państwo, nasza historia z kościołem jest pełna konfliktów. Tym bardziej trzeba bronić świeckości naszego kraju.
  Dla takich rzeczy głosowałem na opozycje, i przeciwko pisowi i konfie.

 7. Oj tam pisze:

  Ciekawe czy świecznik wstawił i usunął gaśnicę by nie skorzystał z niej Braun. Krzyż przeszkadza ale mentora nie

 8. Jecki pisze:

  Swieckie państwo piszesz zbigniewie, a chrzest masz pierwsza komunia pewnie była itd. Polska jest i będzie państwem chrześcijańskim cxy ci się to podoba czy nie,,, kapejszyn,,???

 9. wladza pisze:

  zapal swieczke i wywies tecze, bo to jefyne co mozna zrobic bez Tuska.

 10. Jan pisze:

  Na walce z Kościołem jeszcze nikt nie wygrał i oni też się o tym przekonają i oby jak najszybciej. Śmietnik historii tyle i pozostało. Dla mało rozgarniętych piszę o tym czymś co zwie się kualicja ubywatelska

 11. stop lewatywom pisze:

  Twarz urzytecznego idioty nie zmącona samodzielna mysla…

 12. Ad pisze:

  Komentuje niejaki „Zbigniew” że dla takich rzeczy głosował na opozycję. No i już wiadomo kto głosował na tych chorych ludzi. Kraj Sue stacza z tu prostak głosował na opozycję bo krzyże zdejmą. Boże daj opamiętanie i rozum tym biednym ludziom.

 13. Johny pisze:

  A już myślałem że nikt nie przebije głupotą Czarna. A tu masz ci jakiś Komorski z Milicji Obywatelskiej, o przepraszam z Koalicji Obywatelskiej.

 14. Marek Homziuk pisze:

  Ło jezumaryja kościół pis, się zwija😵

  Zawiedzione Yarkiem Yuż NieNamiestnikiem pisiorki i czarnokato-narodowcy, chrzęść borze, chrzęść borze 😊

 15. Hhh pisze:

  Komórki kto walczy z Krzyżem Chrystusa to ma biedę.

 16. Aneta RZ. pisze:

  To Komorski popłynął z Krzyżem Chrystusa walczyć? Poważnie on jest ateista.oj biada ludziom którzy walczą z Krzyżem!!
  Współczuję ci Komorski. Bóg jest nierychiliwy ale Sprawiedliwy i jego Panowanie nie ma końca …
  On Stworzył Świat a ty go chcesz zniszczyć usunąłem Krzyż ale to jest biedny człowiek, oj biedaczysko współczuję …

 17. lublinianin pisze:

  Słaby gość. 1000 lat tradycji z krzyżem a on długopisem chce go skreślić.
  Kompletny idiota, dalej powinien z fakturami biegać.
  Kiedy Polską i Lublinem wreszcie będą kierować mądrzy ludzie?

 18. PAN pisze:

  Już kiedyś komuchy mi mówili w co mam wierzyć nie ma po nich nawet smrodu PO tobie też kilka chwil i nie będzie

 19. wzp pisze:

  bolszewik. w Polsce żaden bolszewik nie ostał się długo. Co to za ludzie, Skąd się oni wzięli?

 20. Nie BOLi mnie Wielki Rakuf pisze:

  Skąd się wzieli bolszewicy? Przywiózł ich na czołgach Stalin, 'wyzwalając’ Polskę w 45 roku. Ci spłodzili bękarty a ich wnuki takie jak Komorski śmieją się teraz Polakom w twarz.

 21. szary szereg pisze:

  gubernatorzy carycy też walczyli z POLSKIM CHRZEŚCIJAŃSTWEM –smutna i żałosna kontynuacja

 22. KUKIEŁKI PLATFORMY pisze:

  Kiedy będzie palił CHANUKĘ… jak na świecki urząd w świeckim państwie przystało?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.02.2024

Świdnik. Burmistrz Jakson po 25 latach schodzi ze sceny. I namaszcza następcę

Waldemar Jakson nie będzie kolejny raz kandydował na burmistrza Świdnika.…

5 minuty czytania

27.02.2024

Po ultimatum posłanki Wcisło prezydent Żuk daje Platformie więcej biorących miejsc

Spięcie w lubelskiej PO. Z jednej strony Marta Wcisło, szefowa…

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…