Wesprzyj Kontakt

Wesprzyj Jawny Lublin

Patrz władzy na ręce razem z nami – dołącz do grona wspierających Jawny Lublin.

Po wybraniu kwoty zaznacz „Wpłaty cykliczne”, aby regularnie wspierać Jawny Lublin.

Regulamin darowizn przekazywanych za pomocą wplacam.ngo.pl jest dostępny tutaj.

Dlaczego warto nas wspierać ?

  1. Niezależne media znikają z Lublina. W Dzienniku Wschodnim rządzą już deweloperzy a Nowy Tydzień przestał ukazywać się drukiem. Właścicielem Kuriera Lubelskiego jest Orlen, spółka skarbu państwa Orlen.
  2. Wspieramy lubelskich dziennikarzy. Agnieszka Mazuś została redaktorką naczelną naszego portalu a w maju do naszego zespołu dołączył Krzysztof Wiejak – oboje zostali zwolnieni z pracy w Dzienniku Wschodnim po tym, jak władzę w gazecie przejęli deweloperzy.
  3. JawnyLublin.pl jest portalem Fundacji Wolności – niezależnej organizacji strażniczej z Lublina, która patrzy na ręce lokalnym politykom i urzędnikom. Rocznie wygrywamy kilkadziesiąt spraw sądowych o dostęp do informacji.
  4. Przed nami wybory parlamentarne i samorządowe. Czy chcesz o nich czytać w gazecie wydawanej przez urząd miasta, gazecie należącej do Orlenu czy na portalu niezależnym od władzy i publicznych pieniędzy?
  5. Twoje wsparcie zapewni niezależność naszego portalu. Będziemy mogli pracować, śledzić, analizować, bez obaw o uzyskanie grantu na dalszą działalność. Wpłacając regularnie nawet niewielką kwotę, zapewnisz nam swobodę pracy.

Wszystkich regularnych darczyńców zaprosimy do zamkniętej grupy, gdzie będziemy dyskutować o problemach, którymi powinniśmy się zająć. Wcześniej od innych dowiesz się o naszych śledztwach.

Nasza redakcja

REDAKTOR NACZELNA:

Agnieszka Mazuś – b. zastępczyni redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego. Dziennikarka zajmująca się tematami bliskimi ludziom, sprawach społecznymi i dziennikarstwem śledczym. Jej ostatnim artykułem przed wyrzuceniem z pracy był tekst o powiązaniach b. przewodniczącego rady miasta z deweloperami i prezydentem Lublina (Artykuł o Piotrze Kowalczyku ocenzurowany). Tegoroczna laureatka dwóch nagród w ogólnopolskim konkursie SGL Local Press w kategoriach dziennikarstwo śledcze („Przewodniczący z wyboru, deweloper z zamiłowania„) i dziennikarstwo specjalistyczne („Ile zbieracz ma skarbonce? Charytatywna zbiórka czy pomysł na biznes„)

Kontakt: [email protected]

DZIENNIKARZE:

Krzysztof Wiejak – przez całą karierę zawodową związany z Dziennikiem Wschodnim, którego redaktorem naczelnym był przez 16 lat. Uważa, że dziennikarstwo, szczególnie to lokalne, jest niezwykle istotnym elementem kontroli obywatelskiej i służy m.in. temu, by ci, którzy sprawują nad nami władzę, nigdy nie poczuli się zbyt komfortowo na swoich stanowiskach.

Kontakt: [email protected]

Klaudia Kowalczyk

Klaudia Kowalczyk – dziennikarka związana także ze społecznościowym, ogólnopolskim Radiem Nowym Świat. Specjalizuje się w tematyce sportowej, kulturalnej i medialnej. W 2024 została nominowana do nagrody im. Mariusza Waltera w kategorii sport za współprowadzenie podcastu „Sport do słuchania”. Kontakt: [email protected]

Sławomir Skomra

Sławomir Skomra – w dziennikarstwie od kilkunastu lat. Pracował w „Gazecie Wyborczej” (2006 – 2015), „Kurierze Lubelskim” (2015 – 2020) i „Dzienniku Wschodnim” (2020 – 2023). Od 2023 w redakcji „Jawnego Lublina”.

Zajmował się na przestrzeni lat bardzo różnymi zagadnieniami: polityką, samorządem, ochroną zdrowia, gospodarką i biznesem. W ostatnich latach mocno zaangażował się w nowe media i dziennikarstwo internetowe. Był wydawcą online serwisu informacyjnego, przygotowuje materiały wideo, prowadził rozmowy wideo.

Kontakt: [email protected]

Krzysztof Kowalik – absolwent budownictwa drogowo-mostowego na Politechnice Lubelskiej. Specjalista od dostępu do informacji publicznej. Codzienny rowerzysta. Factchecker. Specjalizuje się w analizie danych.

Kontakt: [email protected]

Krzysztof Jakubowski – absolwent Wydziału Politologii UMCS w Lublinie oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Stypendysta Fundacji im. Lesława A. Pagi. Działacz pozarządowy. Fundator i Prezes Fundacji Wolności. Autor publikacji o współudziale obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych. Człowiek Roku 2017 wg Kapituły konkursu Dziennika Wschodniego.

Kontakt: [email protected]

Michał Dybaczewski

Michał Dybaczewski – absolwent socjologii KUL. Od 2018 do 2023 był związany z Kurierem Lubelskim. Od 2017 współpracuje z magazynem Jazz Press. Kolekcjoner winyli, miłośnik jazzu i tropiciel nieprawidłowości w lubelskiej kulturze. Mąż żonie, ojciec dzieciom.

Kontakt: [email protected]

Współpraca: Zbigniew KopećMaksymilian Łuszcz

Tak też możesz wesprzeć Jawny Lublin

Przelew tradycyjny:

odbiorca: Fundacja Wolności
adres: ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20–002 Lublin
nr konta: 71 1090 2590 0000 0001 4947 2615
tytułem: Darowizna na cel pożytku publicznego – Jawny Lublin
Załóż zbiórkę urodzinową

facebook ikona

regularna wpłata miesięczna
Zainstaluj Przypominajkę, dzięki której sklepy przekażą nam do 2% wartości Twoich zakupów
fanimani logo

Fundacja Wolności
KRS 0000428743
cel szczegółowy: Jawny Lublin