Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  14.05.2024

Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy

Udostępnij

Wybrany tydzień temu przez sejmik województwa zarząd podzielił między sobą kompetencje oraz ustalił zakres zadań. Marszałek województwa Jarosław Stawiarski będzie odpowiadał m.in. za szpitale i fundusze europejskie.

Ze składu zarządu, który do wyborów samorządowych rządził województwem lubelskim, został tylko on: Jarosław Stawiarski. Pozostali to nowicjusze w swoich rolach. A mowa o dwóch wicemarszałkach – Piotrze Bresiu i Marku Wojciechowskim i dwóch członkach zarządu: Jarosławie Kwasku i Marcinie Szewczaku. Panowie właśnie podzielili między sobą kompetencje i wiemy już kto za jaką „działkę” będzie odpowiadał.

Marszałek bierze szpitale i fundusze europejskie

Szpitale marszałkowskie na czele z wojewódzkim przy al. Kraśnickiej są oczkiem w głowie Stawiarskiego. To nic, że są zadłużone. Marszałek lubi podkreślać ich znaczenie i chętnie chwali się kolejnymi modernizacjami placówek medycznych. Szpitale więc nadal pozostaną na jego głowie (Departament Zdrowia i Polityki Społecznej).

Ale nie tylko. Stawiarski pilnować będzie też strumienia pieniędzy płynącego z funduszy europejskich. Tu mowa jest o kilku departamentach: Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

Poza tym Stawiarski sprawować będzie nadzór nad Kancelarią Marszałka, Biurem Bezpieczeństwa i Biurem Odwołań Regionalnego Programu Operacyjnego.

Breś od infrastruktury i audytu, Wojciechowski od rolnictwa i środowiska

Wicemarszałek Piotr Breś, którego to pierwsza kadencja w sejmiku, miejsce w zarządzie województwa zapewnił sobie dosłownie w ostatniej chwili. Stołek odebrał Michałowi Mulawie, który nie krył z tego powodu rozgoryczenia i już na odchodne powiedział, że „Marszałek Stawiarski był trudnym współpracownikiem”.

Bresiowi podporządkowane będą: Departament Infrastruktury i Majątku Województwa, Departament Kontroli i Audytu Wewnętrznego oraz Departament Geodezji i Kartografii.

Były dyrektor KOWR i wiceprzewodniczący sejmiku poprzedniej kadencji Marek Wojciechowski też dostał fotel wicemarszałka. Jest człowiekiem Przemysława Czarnka. Będzie dowodził Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departamentem Środowiska i Zasobów Naturalnych, a także Biurem Rzecznika Funduszy Europejskich.

Kwasek odpowiedzialny za promocję i strategię, Szewczak za kulturę i gospodarkę

Zarząd okazał się całkiem przyjemną przystanią, do której zawinął Jarosław Kwasek po tym, jak przestał być prezesem PGE Dystrybucja. Jako członek zarządu przejmie Departament Promocji, Sportu i Turystyki, a także Departament Strategii i Rozwoju.

Z kolei drugi członek zarządu Marcin Szewczak (prof. Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji KUL) zajmie się marszałkowską kulturą i gospodarką. Podlegać mu będzie Departament Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości a także Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego. Tym samym Szewczak będzie musiał zmierzyć się z problemami trapiącymi m.in. Filharmonię Lubelską, Teatr Osterwy, czy Muzeum Nadwiślańskie, których nie zdołał rozwiązać jego poprzednik na tm stanowisku – Bartłomiej Bałaban.

Na zdjęciu: Od lewej Jarosław Stawiarski, Piotr Breś, Marcin Szewczak, Marek Wojciechowski, Jarosław Kwasek

6 odpowiedzi na “Zarząd województwa podzielił się zadaniami. Marszałek sam przypilnuje strumienia eurofunduszy”

 1. Askier pisze:

  Czyli zapomnijcie o jakiejkolwiek kontroli zewnętrznej i przewietrzenie towarzystwa zatrudnionego w Funduszach

 2. Anna pisze:

  Niestety bedenczaki, bżyskuki i pochmurni nadal na topie i za łunijne pieniążki bedą zwalczać normalsów i ludzi czarnka. No i sowite nagrody i dodatki będą się wlewać w ich głębokie kieszenie.

 3. Janek pisze:

  Super podział. Utrzymane będzie tempo wydawania środków europejskich i kontynuacja trafionych inwestycji w szpitalach. Brawo !!!

 4. Michał pisze:

  Kibicuję nowemu zarządowi i mam nadzieję, że będą podejmowane spektakularne decyzje z korzyścią dla mieszkańców lubelszczyzny i dalszego rozwoju Polski. Super, że środki UE i szpitale zostały w rękach sprawdzonego Marszałka.

 5. Ziuta pisze:

  I dalej będzie plecy krył swojemu dyrektorowi od wspólnych polowań z Kraśnickiej a tamten zwalnia ludzi nie przedłuża umòw pojedyncze dyżury nawet po 300 godz zaległe urlopy bo nie można pójść bo nie ma kto pracować i dlatego poraz pierwszy przez tego marszałka nie głosowałam na Pis

 6. Kris pisze:

  Szkoda ludzi, którzy pracują w Departamencie Zdrowia … ilu już odeszło i odejdzie. Powinni złożyć pozew zbiorowy do sądu, ale tam pracują ludzie zastraszeni przez dyrektorkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *