Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  22.09.2023

Spokojnie, to tylko awaria. Czemu „Zielonej granicy” Holland nie będzie w Kinie CSK?

Udostępnij

„Zielona granica” Agnieszki Holland rozpala polityczne emocje. Działacze PiS nawołują do bojkotu filmu, nazywając antypolskim, a nawet prorosyjskim. Opozycja ma odwrotne zdanie. Do niedawna film był w repertuarze Kina CSK, ale już go nie ma.

W dniach od 29 września do 1 października w kinie w Centrum Spotkania Kultur miał być wyświetlany rozpalający obecnie emocje film Agnieszki Holland „Zielona Granica”.

– Słuchając medialnej burzy nt. tego filmu pomyślałam, że sprawdzę, gdzie go mogę obejrzeć – mówi i tłumaczy swoje zainteresowanie filmem kandydatka KO do Sejmu, Maja Zaborowska. Tak trafiła na informacje o pokazie filmu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jednak kiedy kliknęło się link mający przekierować użytkownika na właściwą stronę, trafiało się w pustkę. Strony nie było.

To nie do pomyślenia

– Nie do pomyślenia dla mnie jest to, żeby w mieście, które słynęło z otwartości i stawiało na kulturę, dochodziło do tego typu sytuacji. Oczekuję wyjaśnień, dlaczego ten film został zdjęty. Jeżeli PiS będzie rządził dalej, będzie nam narzucał co mamy oglądać, gdzie mamy chodzić, z kim mamy spać i jak mamy żyć – mówiła w piątek na konferencji prasowej Maja Zaborowska, miejska radna.

Jako dowód, pokazała zdjęcia pylonów promocyjnych, stojących przy budynku CSK. Na zdjęciu sprzed kilku dni widać zapowiedź filmu „Zielona granica”. Obecnie informacja jest zaklejona zdjęciami przedstawiającymi wnętrze budynku.

Cenzury nie ma, jest awaria

Tu trzeba wyjaśnić, że CSK jest instytucją podlegającą zarządowi województwa lubelskiego. Na jego czele stoi marszałek Jarosław Stawiarski z PiS. Dyrektorką CSK jest Katarzyna Sienkiewicz prywatnie żona Dariusza Sienkiewicza. To przedsiębiorca, który był całkiem niedawno asystentem europosłanki PiS, Beaty Mazurek.

CSK zarzuty o cenzurę odpiera. – Przykro mi ze pani Zaborowska nie skontaktowała się, aby wyjaśnić, jaka jest sytuacja. Od końca sierpnia mamy awarię nagłośnienia. Moduł, który się przepalił jest sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych, ale naprawa potrwa przynajmniej do końca października. Mówienie o cenzurze jest dużym nadużyciem. Informowaliśmy o tym media, na stronie internetowej i na Facebooku, że te seanse są odwołane – wyjaśnia Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Sprawdzamy. Faktycznie, już 31 sierpnia pojawił się komunikat w tej sprawie na stronie Kino CSK: „Ze względu na konieczne prace serwisowe niezbędne do poprawnego funkcjonowania Kina CSK, jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych seansów filmowych„.

Czy film wejdzie do repertuaru, gdy kino wróci do pracy?

Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy jeszcze będzie dostępny oraz kiedy kino będzie uruchomione – mówi Goliszek.

Film „Zielona granica” zniknął z repertuaru Kina CSK. Jego zapowiedź na słupie reklamowym przy budynku została zaklejona. Fot. Maja Zaborowska

5 odpowiedzi na “Spokojnie, to tylko awaria. Czemu „Zielonej granicy” Holland nie będzie w Kinie CSK?”

 1. Bojkot pisze:

  I bardzo dobrze, że nie ma!!!!!!!!;!

 2. Tom pisze:

  To przecież najbardziej niezależna instytucja kultury. Musisz pytać pan związkowców. Którzy tak bronią niezależności wolnej kultury. I kto chcę jeszcze powiedzieć że to taka kultowa instytucja. To faktycznie trzeba rozwiązać

 3. Bibi pisze:

  Sytuacja wokół filmu „Zielona granica” przypomina mi scenę z „Rejsu”, kiedy toczy się rozmowa o piosence. Najwięcej do powiedzenia na jej temat ma Kaowiec, który jej w ogóle nie słyszał…

 4. Kino CSK pisze:

  Potwierdzam. W kinie CSK awarię jakąś mają, nie można kupić bilety na żaden seans. Nie szukajcie sensacji tam gdzie jej nie ma.

 5. awaria w kinie pisze:

  Nie będzie, bo jest awaria z tego co słyszałem. Ot i mamy odpowiedź czemu nie puszczono filmu Holland. Z resztą nie wiem czy jest czego żałować. Film zbiera raczej średnie recenzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *