Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  03.01.2024

Nowa dyrektor TVP3 Lublin Dorota Grabowska: Zmian będzie więcej. I zapowiada powrót niedzielnej mszy

Udostępnij

W czwartek TVP3 Lublin wraca na ekrany telewizorów. W niedzielę będzie transmitowana msza święta. Rządy w regionalnej telewizji przejęła Dorota Grabowska.

Trochę ulga – mówi nam jeden z dziennikarzy TVP3 Lublin. – Na plus jest to, że nie jest to polityk ani nikt kojarzony z polityką. Dobrze, że to dziennikarka, która zna rzemiosło. Dobrze, że to ktoś, kto ma koncie programy interwencyjne, a nie tylko gadki w studio – dodaje.

TVP3 Lublin bardzo lubi PiS

Ma na myśli Dorotę Grabowską (nie mylić z dziennikarką TOK FM o tym samym nazwisku) p.o. dyrektora TVP3 Lublin. Właśnie zastąpiła na stanowisku Ryszarda Montusiewicza.

>>>TVP3 Lublin w czasie kampanii wyborczej. Jest minister, jest temat<<<

Zanim o Grabowskiej, to dwa słowa o Montusiewiczu. To sławetny dziennikarz, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Lublin znany ze swej stronniczości wobec PiS. Został szefem regionalnej telewizji, kiedy partia Kaczyńskiego przejęła kontrolę nad publicznymi mediami. Zespołowi zapowiedział, że koniec z „budyniowymi pytaniami”, a w rzeczywistości oznaczało to służebność wobec PiS. Choć trzeba przyznać, że wprowadził do TVP3 Lublina kilka nowych formatów (jak jego autorskie programy publicystyczne) i przedstawił nowe pasmo poranne. Co do zarabiania pieniędzy na współpracy z lubelskim Urzędem Marszałkowskim (którym rządzi PiS), to też TVP nieźle na tym wychodził.  Tylko w tym roku do lubelskiego ośrodka z UMWL popłynęło ponad 700 tys. zł w ramach różnych umów.

Właśnie takiego dyrektora zastąpiła Dorota Grabowska.

>>>Nowa szefowa TVP Lublin<<<

Dorota Grabowska

To dziennikarka, autorka materiałów interwencyjnych, prezenterka. Prowadziła „Panoramę lubelską” – sztandarowy serwis informacyjny TVP3 Lublin.

Dorota Grabowska (Fot. Dorota Grabowska Facebook)

W środę rano Grabowska była w Warszawie. Wówczas wśród dziennikarzy rozeszła się informacja, że ma zacząć pracę w centrali TVP i prowadzić „19.30” – serwis, który zastąpił „Wiadomości”. Ale prawda była inna. Grabowska pojechała po awans. Rozmawiała z Ryszardem Montusiewiczem. Wczesnym popołudniem była już w Lublinie i przyszła do siedziby TVP3 Lublin przy ul. Raabego. Jak mówi, tak samo jak przychodziła do pracy codziennie. – Były uśmiechy, uściski dłoni – opisuje.

Będzie przemeblowanie i msza

Jeszcze w sobotę, kiedy rozmawialiśmy z politykami koalicji rządzącej o sytuacji w lubelskiej telewizji mówili nam, że zmiany niekoniecznie zajdą szybko. Obawiali się tego, że stare władze wspierane przez polityków PiS nie wpuszczą nowych nominatów. Obawiano się okupacji siedziby TVP, a rząd nie chce żeby sytuacja z centrali TVP przeniosła się do regionalnych ośrodków. Już dwa razy PiS dał pokaz siły w Lublinie organizując protesty pod siedzibą TVP.

Protest pod TVP3 Lublin (Fot. sko)

Ale zmiana warty przebiegła spokojnie i żaden z tych scenariuszy się nie sprawdził.

Podziękowaliśmy dyrektorowi Montusiewiczowi, bo to przecież osiem lat wspólnej pracy. Rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze — mówi nam Grabowska.

TVP3 Lublin w telewizorach nie ma od 20 grudnia. Wtedy sygnał został wyłączony. Dziennikarze cały czas pracowali, ale grali „do puszki”. Niektóre programy, jak „Panorama Lubelska” były umieszczane na facebookowym profilu stacji. TVP3 Lublin ma wrócić na ekrany telewizorów w czwartek. Będzie temu towarzyszyło odnowienie formuły „Panoramy Lubelskiej” i porannego pasma. – Właśnie przemeblowujemy studio — dodaje nowa szefowa ośrodka. Oznacza to także, że w niedziele będzie cotygodniowa transmisja mszy świętej. Była to pierwsza decyzja, jaką podjęliśmy. Takiej transmisji oczekują od nas widzowie. Nic w tej materii się nie zmienia — mówi Dorota Grabowska.

Msza ma tu szczególne znaczenie, bo kiedy zanikł sygnał regionalnej telewizji, politycy PiS pomstowali na brak niedzielnej mszy w telewizorze. I dawali do zrozumienia, że to wina rządu Donalda Tuska.

Grabowska dodaje, że jej pierwsze spotkanie, w roli szefowej, z zespołem przebiegało dobrze. – Wiele osób oczekiwało zmiany, a chyba każdy chce przygotowywać dobrej jakości materiały informacyjne – mówi nam p.o. dyrektora TVP3 Lublin.

To jednak nie koniec zmian. – Chcemy współpracować ze wszystkimi środowiskami. Ważnym głosem będzie głos naszych widzów. Tego nie zabraknie na antenie TVP3 Lublin.  Zmian będzie więcej, ale na wszystko potrzebujemy czasu, merytorycznych  rozmów. Tworzyć telewizję będziemy wspólnie – dodaje Dorota Grabowska.

Na zdjęciu: Dorota Grabowska nowa p.o. dyrekotrka TVP3 Lublin, która zastąpiła Ryszarda Montusiewicza (Fot. wspa.pl)

4 odpowiedzi na “Nowa dyrektor TVP3 Lublin Dorota Grabowska: Zmian będzie więcej. I zapowiada powrót niedzielnej mszy”

 1. Grin pisze:

  „Wówczas wśród dziennikarzy rozeszła się informacja, że ma zacząć pracę w centrali TVP” – przecież 2 i 3 stycznia 2024 R. wraz z byłym dziennikarzem Polstatu prowadziła poranne pasmo TVPINFO od 7.00. Coś jawny lublin niedoinformowany

 2. Jasio pisze:

  Niebrzydka.

 3. Man pisze:

  A na jakiej podstawie prawnej?. Teraz to jad będzie się wylewał.

 4. Ghyjk pisze:

  Kato-telewizja wersja 2.0? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły