Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  03.01.2024 19:10

Jest likwidator Radia Lublin. Koniec epoki Mariusza Deckerta

Udostępnij

Adwokat Paweł Kusak został wyznaczony przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza na likwidatora wszystkich siedemnastu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, w tym Radia Lublin – wynika z ustaleń portalu press.pl.

Informacja ta oznacza, że stanowisko stracił prezes lubelskiej rozgłośni Mariusz Deckert. Ale sam zainteresowany w SMS-ie napisał nam, że na razie nie dostał jeszcze żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

Przypomnijmy, że 29 grudnia minister Sienkiewicz postawił wszystkie regionalne rozgłośnie w stan likwidacji. Miało to związek z zawetowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, w której były zapisane pieniądze na media publiczne (około 3 mld zł, z czego zdecydowana większość na TVP). Bez dotacji z budżetu państwa Radio Lublin miałoby olbrzymie problemy ze spięciem budżetu, w którym większość przychodów stanowią te z abonamentu i tzw. rekompensaty z budżetu państwa.

Według portalu Press, w każdej z rozgłośni likwidator ma mieć swojego pełnomocnika, prawdopodobnie głównego księgowego. Wyznaczenie likwidatora powoduje, że kończą się kadencje zarządów spółek. W RL od 2016 roku jednoosobowo rządził Mariusz Deckert, człowiek europosłanki Elżbiety Kruk (PiS), byłej członkini Rady Mediów Narodowych. Z kolei w 3-osobowej radzie nadzorczej zasiadają: Leszek Burakowski, Marcin Taracha i Karol Zgódka. Likwidacja nie oznacza jednak końca pracy RN – ta wciąż działa na dotychczasowych zasadach.

Jak już dzisiaj informowaliśmy, zmiany zaszły także w sąsiadującej z RL TVP 3 Lublin. Ze stanowiska dyrektora został odwołany Ryszard Montusiewicz, a w jego miejsce – jako pełniąca obowiązki dyrektora – została powołana Dorota Grabowska.

Na zdjęciu: Mariusz Deckert (z prawej) na grudniowym spotkaniu opłatkowym w RL. Obok niego Elżbieta Kruk i wicemarszałek województwa Michał Mulawa (oboje PiS).

Fot. Radio Lublin/Krzysztof Radzki

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *