Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  12.02.2024

Radiowcy z Lublina i innych miast nie chcą połączenia z telewizją

Udostępnij

Utrzymanie niezależności, odpartyjnienie mediów publicznych i jasne zasady finansowania – kilkuset pracowników z 14. regionalnych rozgłośni Polskiego Radia napisało list otwarty do polityków. I żeby być wyraźnie słyszalnym, zakładają stowarzyszenie.

Sygnatariusze listu, skierowanego m.in. do ministra kultury i marszałków Sejmu i Senatu, nie ukrywają, że jego publikacja ma związek z pojawiającymi się ostatnio w przestrzeni publicznej informacjami o możliwej fuzji regionalnych rozgłośni PR z lokalnymi ośrodkami TVP. Ich zdaniem taka operacja zabije niezależność i różnorodność stacji.

Jesteśmy zaniepokojeni szumem medialnym, z którego wyłaniają się projekty wskazujące na plan połączenia regionalnych rozgłośni Polskiego Radia z ośrodkami telewizji publicznej – mówi Jawnemu Lublinowi Agata Koss-Dybała, kierowniczka Biura Promocji i Projektów w Radiu Lublin. – Jako pracownicy PR uważamy, że mamy prawo do tego, aby wziąć udział w publicznej dyskusji na temat reformy medialnej. Chcemy pokazać, jak duże są możliwości lokalnych rozgłośni jako samodzielnych spółek, i jak ważne są dla lokalnej i regionalnej społeczności.

Pod listem, jak informują jego sygnatariusze, podpisało się w sumie 741 osób – to dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 14 regionalnych rozgłośni, czyli około 61 proc. wszystkich zatrudnionych. Brakuje podpisów pracowników trzech rozgłośni: Radia PiK (Pomorze i Kujawy), Radia Kraków i Radia Zachód. Przypomnijmy, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz pod koniec grudnia zeszłego roku postawił wszystkie 17 rozgłośni w stan likwidacji. Na razie tylko w przypadku Radia Lublin Krajowy Rejestr Sądowy w Świdniku odmówił wpisania likwidacji.

Ale Koss-Dybała podkreśla, że likwidacja spółek zarządzających poszczególnymi stacjami nie jest przedmiotem listu otwartego. Chodzi w nim raczej o nowy ład medialny.

Chcemy, by jasno były ustalone sposoby funkcjonowania stacji radiowych i telewizyjnych; by były jawne i merytoryczne konkursy na członków zarządów, w których będą sprawdzane ich kwalifikacje, doświadczenie i pomysły na prowadzenie spółki. Uważamy, że w trakcie prac nad nową ustawą medialną trzeba również jasno określić sposób finansowania tych spółek – tłumaczy Koss-Dybała.

Obecnie większość przychodów rozgłośni PR stanowią te z abonamentu RTV oraz tzw. rekompensaty za utracone wpływy z tego abonamentu.

W liście otwartym (publikujemy go na końcu tego tekstu) radiowcy zwracają również uwagę na konieczność odpartyjnienia mediów i oddzielenia ich od świata polityki. Dlatego chcą uczestniczyć w pracach nad nową ustawą medialną, która powinna gwarantować m.in. niezależność regionalnych rozgłośni.

Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem pracowników z całej Polski. Pracujemy nad powołaniem stowarzyszenia Grupa 17 (z siedzibą w Lublinie – red.), gdyż jako osoba prawna będzie miało możliwość udziału w konsultacjach na temat nowego ładu medialnego – dodaje Agata Koss-Dybała.

pakiet-media-regionalne-1

Na zdjęciu: Budynek RL Lublin przy ul. Obrońców Pokoju w Lublinie. Inicjatywa napisania listu otwartego wyszła z Radia Lublin. W Lublinie ma się też mieścić stowarzyszenie Grupa 17, zrzeszającego pracowników regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Fot. Radio Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

06.02.2024

TVP odmówiła Fundacji Wolności danych o zarobkach dyrektorów. Czy ujawni je posłankom?

Parlamentarzystki KO przeprowadziły kontrolę poselską w TVP w Lublin w…

3 minuty czytania

02.02.2024

Radio Lublin nie do likwidacji. Sąd w Świdniku powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Krajowy Rejestr Sądowy z siedzibą w Świdniku odrzucił wniosek ministra…

6 minuty czytania

19.01.2024

Jak się robi trzy portale za 7,7 mln zł. „Fundusz Ziobry” sfinansował również lubelskie.info

Ostatnia informacja na portalu jest sprzed dziesięciu dni, a zamiast…

5 minuty czytania

08.01.2024

Personalna miotła ruszy w lutym. Duże zmiany w PGE i Kurierze Lubelskim

Za kilka tygodni zmienią się władze w największej spółce w…

4 minuty czytania

03.01.2024

Nowa dyrektor TVP3 Lublin Dorota Grabowska: Zmian będzie więcej. I zapowiada powrót niedzielnej mszy

W czwartek TVP3 Lublin wraca na ekrany telewizorów. W niedzielę…

2 minuty czytania

03.01.2024

Jest likwidator Radia Lublin. Koniec epoki Mariusza Deckerta

Adwokat Paweł Kusak został wyznaczony przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza…

2 minuty czytania

03.01.2024

Ryszard Montusiewicz odwołany z TVP 3 Lublin. Znamy jego następczynię

Dorota Grabowska – jako pełniąca obowiązki dyrektora – pokieruje oddziałem…