Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.12.2023

Dni szefów TVP Lublin i Radia Lublin policzone. Z telewizji zniknął program, nie działa strona www

Udostępnij

Najgoręcej jest wokół TVP Lublin. Bo o ile w Radiu Lublin też jest nerwowo, to przynajmniej radia wciąż można słuchać i przeglądać jego stronę internetową. A tego samego o lubelskiej TVP powiedzieć się już nie da.

Jeszcze w środę rano na oficjalnym profilu FB lubelskiej telewizji można było przeczytać wiele mówiący, jak na ostatnie godziny w publicznych mediach, post: „Najbliższe dni na naszej antenie będą pełne zmian. O nowej ramówce, nowych programach i nowej jakości nadawania mówi dyrektor, redaktor naczelny TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz„.

Dołączono do niego zdjęcie, gdzie dyr. Ryszard Montusiewicz, w towarzystwie dwójki prezenterów, w świątecznie udekorownym studiu, opowiada o zmianach w ramówce szykowanych dla widzów TVP Lublin.

Czystka w mediach publicznych

Już wówczas dyrektor lubelskiej stacji wie, co wydarzyło się w „dużej” TVP na Woronicza w Warszawie: czyli odwołaniu prezesa publicznej telewizji Mateusz Matyszkowicz, a także Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej oraz Polskiej Agencji Prasowej Wojciecha Surmacza.

Późniejsze znaki na niebie i ziemi wskazywały, że i w lubelskiej telewizji nieuchronnie nachodzą zmiany. Po jakimś czasie sygnał TVP Lublin został wyłączony i na ekranie pojawił się program TVP 2. Nie działała też strona internetowa stacji lublin.tvp.pl, która przekierowywał na adres ogólnopolski tvp.pl. Jeden z dziennikarzy stacji mówił nam, że materiały są wciąż przygotowywane, ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zostaną wyemitowane.

Na profilu TVP 3 Lublin pojawił się zaś taki komunikat: Informujemy, że dziś od godz. 11:18 na kanałach Ośrodków Regionalnych TVP3 emitowany jest sygnał TVP2. Ten komunikat spotkał się z pozytywnym odbiorem internautów: Cieszę się 😃 W końcu koniec tej szczujni – symbolicznie przed Świętami – napisała jedna z internautek. Ale podobnych wpisów było więcej.

Ryszard Montusiewicz i TVP3 Lublin

Montusiewicz to zaufany człowiek w kręgach PiS. Przez lata kierowania lubelskim ośrodkiem dbał o to, by politycy tego ugrupowania często gościli na antenie TVP Lublin. A ci potrafili się mu odwdzięczać. Dla przykładu: tylko w tym roku do lubelskiego ośrodka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, którym rządzi zjednoczona prawica na czele z PiS, popłynęło ponad 700 tys. zł w ramach różnych umów: czy to 75 tys. zł na cykl audycji „Smacznie i tradycyjnie po Lubelsku” albo 100 tys. zł na kampanię edukacyjno-informacyjną „Naturalnie Lubelskie”.

Sam Montusiewicz też chętnie pokazywał się w gronie polityków PiS, przeprowadzał wywiady z czołowymi działaczami, wysyłał ekipy nawet na mało znaczące wydarzenia, jeśli tylko miał być ktoś z PiS. „Ekipa jest zawsze tam, gdzie Przemysław Czarnek, Lech Sprawka, marszałek województwa Jarosław Stawiarski” – pisaliśmy we wrześniu w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu.

Sam Montusiewicz nie akceptuje tego, co stało się w Warszawie. W wypowiedzi dla Kuriera Lubelskiego ocenił, że to „represyjne działanie nowego, anonimowego zarządu TVP, który został powołany bezprawnie”. – To pucz medialny w stylu białoruskim – stwierdził dyrektor.

Decyzje ministra

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wydanym komunikacie przekonuje, że wszystkie ruchy są wykonywane zgodnie z prawem. „Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji” – czytamy.

Zmiany w Lublinie

Nerwowo zrobiło się też w środę rano w Radiu Lublin. Pojawiła się wiadomość, że stanowisko stracił prezes Radia Lublin, Mariusz Deckert, a informację na ten temat pracownicy RL mieli otrzymać mailem. – Moja sytuacja jest taka, jak dzień wcześniej – powiedział nam sam Deckert i zaprzeczył, że został odwołany.

Losy prezesa RL były policzone już po październikowych wyborach, kiedy okazało się, że PiS nie utrzyma władzy. W poniedziałek w radiu odbyło się spotkanie opłatkowe. Słów pożegnania z ust Deckerta nie było, ale pracownicy właśnie wtedy zaczęli się składać na prezent pożegnalny dla szefa.

W środę od rana atmosfera w RL była napięta, choć praca wyglądała normalnie. – Chyba każdy co chwilę patrzył w telefon, sprawdzał informacje i czekał, czy prezes został już odwołany. Zaczęły się już rozmowy o tym, kto zostanie zwolniony zaraz potem. Jest też mowa o nowym prezesie. Pada kilka nazwisk, żadne nie jest pewne – mówi nam jeden z dziennikarzy lubelskiej rozgłośni.

W przypadku dyrektora TVP Lublin decyjzę o jego dalszych losach podejmuje prezes TVP. Z kolei odwoływaniem i powoływaniem prezesa Radia Lublin, która jest odrębną spółką akcyjną, zajmuje sie zgodnie z kodeksem spółek handlowych rada nadzorcza. Marcin Taracha, jeden z członków tej rady, powiedział nam dziś po południu, że nic mu nie wiadomo na temat ewentualnych zmian w jej składzie.

Współpraca Sławomir Skomra

Na zdjęciu: Pierwszy z lewej Ryszard Montusiewicz, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Lublin (Fot. TVP3 Lublin)

7 odpowiedzi na “Dni szefów TVP Lublin i Radia Lublin policzone. Z telewizji zniknął program, nie działa strona www”

 1. Jest jak jest pisze:

  Nareszcie dziennikarze TVP nie będą na posyłki polityków pisu!

 2. Ewa pisze:

  O, boże jaka szkada. Taka dobra telewizja…

 3. Jacek pisze:

  Od razu zapewniam, że nie popieram PIS i nie oglądam telewizji publicznej (ani nie zamierzam jej oglądać). To co robi teraz Platforma to jest jakaś farsa. To za działania jak za komuny albo jak w putinowskiej Rosji. Obchodzenie prawa, wprowadzanie cenzury, likwidacja swoich przeciwników politycznych. Gorzej niż PIS. Wcześniej przejęli Dziennik Wschodni, a teraz przejmują ogólnopolskie media. I robi to wszystko partia, która gada frazesy o demokracji i obywatelskości. Wstyd.

 4. Jacek pisze:

  Oto co piszę prof. Ryszard Piotrowski konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego: „Działania ministra nie są oparte na wystarczających podstawach prawnych. Należało najpierw wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., a potem dopiero przystępować do ewentualnych działań dotyczących zarządu i rad nadzorczych, ale w zgodzie z obowiązującym prawem.”

 5. Criss pisze:

  Teraz kompletnie nikt nic się nie dowie . Będzie Czeski film.Witaj
  CCCP.

 6. Apolityczny pisze:

  Pisowskie metody działania było bardzo często godne potępienia, ale w porównaniu do tego co robią obecni rządzący to oni byli wręcz… praworzadni. Wyłączenie szczególnie kanałów regionalnych przed swiętami szczególnie dla osób starszych to zwykłe chamstwo i szczeniactwo. Ludzie czekają na np koronkę o stałej porze, czy zapowiedzianej emisji programu nagrywanego w ich rejonie, w którym mogą zobaczyć swoje dzieci i wnuki. Mam władzę i mogę wszystko? Nie na tym polega rządzenie! Mam nadzieję, że winnych spotka zasłuzona kara. I nie mam na myśli jakiś prawnych konsekwencji, tylko w przyszłości daleko idących konsekwencji emocjonalnych w życiu prywatnym. Oby was szlag trafił!!!

 7. powczy pisze:

  Stawiam w TVP na „niedośpioła” Ciekawe czy trafię ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…