var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Do Krajowego Rejestru Sądowego w Świdniku trafił wniosek prezesa zarządu Radia Lublin Mariusza Deckerta o rejestrację zmian w statucie rozgłośni. Tak jak w przypadku TVP ma to pokrzyżować plany koalicji rządzącej na szybkie przejęcie mediów publicznych.
Na pomysł zmian w statutach publicznych mediów (TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej) wpadli politycy PiS, a wprowadzeniem go w życie zajął się minister kultury Piotr Gliński. Chodzi o to, by utrudnić przejęcie państwowych nadawców przez nową koalicję rządową. Bo ta nie chce wprowadzać zmian ustawami – z uwagi na możliwe weto prezydenta Andrzeja Dudy – ale planuje postawić Telewizję Polską i Polskie Radio (oraz regionalne spółki – rozgłośnie) w stan likwidacji i powołać zarządy komisaryczne. Takich Rada Mediów Narodowych nie mogłaby odwołać.
Rada Mediów Narodowych to autorski pomysł PiS. Powstała w połowie 2016 roku, a jej zadaniem jest powoływanie i odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych mediów publicznych.
PiS jeszcze przed oddaniem władzy podjął działania, żeby plan obecnej władzy utrącić w zarodku. Powstał pomysł, żeby tak zmienić statuty medialnych spółek, by tak naprawdę nic się w nich nie zmieniło, bo likwidatorami mieli zostać m.in. członkowie ostatniego zarządu.
Tak gra Radio Lublin
Jak się okazuje, identyczny manewr zastosowano wobec Radia Lublin (pełna nazwa to Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin”), które jest samodzielnym podmiotem gospodarczym działającym w formie spółki akcyjnej. Jedynym właścicielem akcji jest skarb państwa, który na zgromadzeniu akcjonariuszy reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Na czele jednoosobowego zarządu RL stoi Mariusz Deckert, człowiek europosłanki PiS Elżbiety Kruk, który nigdy nie ukrywał swojej sympatii do tej partii.
To właśnie Deckert złożył w świdnickim KRS wniosek o zmianę statutu spółki. To kalka tego, co zrobiono ze statutami TVP i „dużego” Polskiego Radia. Nowy fragment statutu lubelskiej rozgłośni po zmianach ma brzmieć: „W razie likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu”.
Dzięki temu zapisowi Deckert mógłby więc pełnić funkcję likwidatora, co oznacza, że faktyczna władza w RL nadal byłaby w rękach ludzi związanych z PiS.
Tak wynika też z wypowiedzi Marcina Tarachy, członka rady nadzorczej RL. – Jako rada nadzorcza podjęliśmy uchwałę zatwierdzającą tekst jednolity statutu spółki, który został zmieniony przez właściciela, czyli skarb państwa (patrz plik pdf na końcu tekstu – red.). Nie ocenialiśmy pod kątem merytorycznym tych zmian, gdyż nie leży to w naszej gestii. A zmiany w statucie dotyczą wyznaczenia likwidatorów na wypadek postawienia spółki w stan likwidacji i zgodnie z tym zapisem likwidatorem może być wyłącznie zarząd spółki plus ewentualnie inne wyznaczone osoby – mówi Jawnemu Lublinowi Marcin Taracha.
Sam Mariusz Deckert tłumaczy nam, że takie same wnioski złożyły wszystkie rozgłośnie w Polsce. Na polecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego jeszcze rządu PiS. – Jako właściciel miał do tego prawo – mówi prezes RL i dodaje: – To posunięcie to wynik ustaleń między ministerstwem a Radą Mediów Narodowych.
Fortel może się nie udać
Wniosek o zmianę statutu RL Deckert przesłał elektronicznie do KRS 4 grudnia. Do dziś, 19 grudnia, nie został rozpatrzony, więc formalnie zmiany statutu nie weszły jeszcze w życie. Ale nawet gdy KRS je zatwierdzi, to i tak – jak wskazują prawnicy – wcale nie muszą oznaczać, że likwidatorami w publicznych spółkach medialnych będą członkowie dotychczasowych zarządów. Bo zgodnie z kodeksem spółek handlowych także sąd może odwołać likwidatorów i ustanowić innych.
Ze sprawozdania finansowego Radia Lublin za 2022 rok wynika, że spółka przy przychodach wynoszących 17,7 mln zł miała 724 tys. zł straty netto.
Współpraca: Sławomir Skomra
Na zdjęciu: Spotkanie opłatkowe w Radiu Lublin. Od lewej: wicemarszałek województwa Michał Mulwa, europosłanka Elżbieta Kruk (oboje z PiS) i prezes Radia Lublin Mariusz Deckert (Fot. Krzysztof Radzki/Radio Lublin)
var pdfemb_trans = {"worker_src":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/pdf.worker.min.js","cmap_url":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/cmaps\/","objectL10n":{"loading":"Loading...","page":"Page","zoom":"Zoom","prev":"Previous page","next":"Next page","zoomin":"Zoom In","secure":"Secure","zoomout":"Zoom Out","download":"Download PDF","fullscreen":"Full Screen","domainerror":"Error: URL to the PDF file must be on exactly the same domain as the current web page.","clickhereinfo":"Click here for more info","widthheightinvalid":"PDF page width or height are invalid","viewinfullscreen":"View in Full Screen"}};
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz