Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  19.12.2023

Betonowanie władzy PiS także w Radiu Lublin. Prezes ma być likwidatorem

Udostępnij

Do Krajowego Rejestru Sądowego w Świdniku trafił wniosek prezesa zarządu Radia Lublin Mariusza Deckerta o rejestrację zmian w statucie rozgłośni. Tak jak w przypadku TVP ma to pokrzyżować plany koalicji rządzącej na szybkie przejęcie mediów publicznych.

Na pomysł zmian w statutach publicznych mediów (TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej) wpadli politycy PiS, a wprowadzeniem go w życie zajął się minister kultury Piotr Gliński. Chodzi o to, by utrudnić przejęcie państwowych nadawców przez nową koalicję rządową. Bo ta nie chce wprowadzać zmian ustawami – z uwagi na możliwe weto prezydenta Andrzeja Dudy – ale planuje postawić Telewizję Polską i Polskie Radio (oraz regionalne spółki – rozgłośnie) w stan likwidacji i powołać zarządy komisaryczne. Takich Rada Mediów Narodowych nie mogłaby odwołać.

Rada Mediów Narodowych to autorski pomysł PiS. Powstała w połowie 2016 roku, a jej zadaniem jest powoływanie i odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych mediów publicznych.

PiS jeszcze przed oddaniem władzy podjął działania, żeby plan obecnej władzy utrącić w zarodku. Powstał pomysł, żeby tak zmienić statuty medialnych spółek, by tak naprawdę nic się w nich nie zmieniło, bo likwidatorami mieli zostać m.in. członkowie ostatniego zarządu.

Tak gra Radio Lublin

Jak się okazuje, identyczny manewr zastosowano wobec Radia Lublin (pełna nazwa to Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin”), które jest samodzielnym podmiotem gospodarczym działającym w formie spółki akcyjnej. Jedynym właścicielem akcji jest skarb państwa, który na zgromadzeniu akcjonariuszy reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Na czele jednoosobowego zarządu RL stoi Mariusz Deckert, człowiek europosłanki PiS Elżbiety Kruk, który nigdy nie ukrywał swojej sympatii do tej partii.

To właśnie Deckert złożył w świdnickim KRS wniosek o zmianę statutu spółki. To kalka tego, co zrobiono ze statutami TVP i „dużego” Polskiego Radia. Nowy fragment statutu lubelskiej rozgłośni po zmianach ma brzmieć: „W razie likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu”.

Dzięki temu zapisowi Deckert mógłby więc pełnić funkcję likwidatora, co oznacza, że faktyczna władza w RL nadal byłaby w rękach ludzi związanych z PiS.

Tak wynika też z wypowiedzi Marcina Tarachy, członka rady nadzorczej RL. – Jako rada nadzorcza podjęliśmy uchwałę zatwierdzającą tekst jednolity statutu spółki, który został zmieniony przez właściciela, czyli skarb państwa (patrz plik pdf na końcu tekstu – red.). Nie ocenialiśmy pod kątem merytorycznym tych zmian, gdyż nie leży to w naszej gestii. A zmiany w statucie dotyczą wyznaczenia likwidatorów na wypadek postawienia spółki w stan likwidacji i zgodnie z tym zapisem likwidatorem może być wyłącznie zarząd spółki plus ewentualnie inne wyznaczone osoby – mówi Jawnemu Lublinowi Marcin Taracha.

Sam Mariusz Deckert tłumaczy nam, że takie same wnioski złożyły wszystkie rozgłośnie w Polsce. Na polecenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego jeszcze rządu PiS. – Jako właściciel miał do tego prawo – mówi prezes RL i dodaje: – To posunięcie to wynik ustaleń między ministerstwem a Radą Mediów Narodowych.

Fortel może się nie udać

Wniosek o zmianę statutu RL Deckert przesłał elektronicznie do KRS 4 grudnia. Do dziś, 19 grudnia, nie został rozpatrzony, więc formalnie zmiany statutu nie weszły jeszcze w życie. Ale nawet gdy KRS je zatwierdzi, to i tak – jak wskazują prawnicy – wcale nie muszą oznaczać, że likwidatorami w publicznych spółkach medialnych będą członkowie dotychczasowych zarządów. Bo zgodnie z kodeksem spółek handlowych także sąd może odwołać likwidatorów i ustanowić innych.

Ze sprawozdania finansowego Radia Lublin za 2022 rok wynika, że spółka przy przychodach wynoszących 17,7 mln zł miała 724 tys. zł straty netto.

Współpraca: Sławomir Skomra

Na zdjęciu: Spotkanie opłatkowe w Radiu Lublin. Od lewej: wicemarszałek województwa Michał Mulwa, europosłanka Elżbieta Kruk (oboje z PiS) i prezes Radia Lublin Mariusz Deckert (Fot. Krzysztof Radzki/Radio Lublin)

Akt-notarialny-27.11.2023-zmiana-statutu-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

10.06.2024

Blond warkocz i megafon w torebce. Marta Wcisło jedzie do Brukseli (SYLWETKA)

Odmłodzona w Photoshopie Marta Wcisło (rocznik ’69) uśmiechała się z…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

3 minuty czytania

10.06.2024

W Lublinie triumfuje Koalicja Obywatelska, Wcisło nie miała konkurencji (pełne dane PKW)

Zgoła odmienne są wyniki wyborów w Lublinie w porównaniu z…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. W lubelskim Kamiński lepszy od Wcisło, PiS mocniejsze od KO

Wybory do PE. Zgodnie ze wstępnymi danymi w województwie lubelskim…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. Znamy nazwiska nowych europosłów z województwa lubelskiego

Wybory do PE. Zgodnie z przeliczeniem wyników sondażowych województwo lubelskie…

2 minuty czytania

09.06.2024

Wygrywa KO przed PiS. Na podium Konfederacja. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 – sondaż IPSOS exit poll

Wyraźnie zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i 21 mandatów. Drugie miejsce dla…

5 minuty czytania

07.06.2024

Tłuste koty z Parlamentu Europejskiego. Ogromny wzrost majątków lubelskich europosłów

Do polityki idzie się po pieniądze, i to olbrzymie. To…

12 minuty czytania

06.06.2024

Jechał, jechał i dojechał. Kim jest Tomasz Fulara, który zostanie zastępcą prezydenta Lublina [SYLWETKA]

Ma na koncie kilka sukcesów jeśli chodzi o zarządzanie komunikacją…