Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  26.03.2024

7 mln zł na Park Bronowicki. Pieniądze z UE dostanie też CSK i Filharmonia

Udostępnij

28 inwestycji na kwotę ponad 117 mln zł ma już zapewnione finansowanie z Unii Europejskiej. Na liście jest przebudowa zabytkowego Parku Bronowickiego, platforma streamingowa w Centrum Spotkania Kultur czy remont plebanii w gminie Kamionka.

Pieniądze pochodzą z unijnej puli, jaką do dyspozycji do roku 2027, ma województwo lubelskie. Zarząd województwa z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim (PiS) na czele właśnie podał, jakie przedsięwzięcia zostały wybrane do dofinansowania.

Na liście jest 28 pozycji, których łączna wartość to 117,5 mln zł. Kwota unijnego dofinansowania ma wynieść 92,6 mln zł.

Z kolei w grupie projektów odrzuconych, znalazło się 15 pomysłów, które na razie nie mają co liczyć na unijne pieniądze. Mowa np. o renowacji oranżerii w zespole pałacowo – parkowym w Radzyniu Podlaskim, modernizacji budynku filii bibliotecznej w Ciecierzynie, powstaniu Centrum Dialogu Kultur w Chełmie albo o zamienieniu części dworca kolejowego w Łukowie w Centrum Kultury z salą kinową.

Za to obietnicę przyznania dofinansowania dostało … przedsięwzięć. To Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, który liczy na 1,3 mln zł na przeprowadzenie prac remontowych i konserwatorskich w Wieży Ariańskiej. 1,3 mln zł ma zapewnione Opolskie Centrum Kultury na renowację zabytkowego kina Opolanka. Niemal 3,3 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczone na przebudowę budynku Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Gmina Kamionka może liczyć na prawie 4,8 mln zł na przebudowę zabytkowej plebani, która ma się stać Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Z CSK na żywo

Pieniądze popłyną także do Lublina. Dofinansowanie otrzyma podlegające marszałkowi województwa, Centrum Spotkania Kultur. To blisko 7 mln zł przy całkowitej wartości projektu wynoszącej ponad 10 mln zł. CSK chce za te pieniądze stworzyć platformę streamingową.

Marek Krakowski, dyrektor CSK wyjaśnia, że projekt jest pokłosiem pandemii COVID-19. Instytucje kultury albo były wówczas zamknięte, albo mocno ograniczały liczbę widzów. Jedynym wyjściem była transmisja wydarzeń w internecie. – Uznaliśmy, że skoro CSK chce być instytucją nowoczesną, to trzeba je uzbroić w nowoczesną technologię – mówi nam Krakowski. – Służy to także rozwiązaniu różnego rodzaju wykluczeń. Ktoś nie może przyjść ze względu na chorobę, odległość, nie ma z kim zostawić dzieci… A dzięki streamingowi dostaje możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych – dodaje.

Za unijną dotację ma zostać kupiony sprzęt i powstanie platforma streamingowa – strona internetowa. Mają tam być na żywo transmitowane wydarzenia plus będzie możliwość nagrywania i wielokrotnego puszczania. – Co do zasady wydarzenia własne będą bezpłatne. Zewnętrzne – w zależności od uzgodnień z artystami – raczej płatne – tłumaczy dyrektor CSK. I dodaje, że kolejnym rozwiązaniem jest zwiedzanie organizowanych wystaw online.

Park i filharmonia

Miasto Lublin dostało pieniądze na zapowiadaną od dawna przebudowę Parku Bronowickiego. Jeszcze w 2022 r. Ratusz pokazał plan przebudowy parku. Alejki i placyki będą urządzone w nawiązaniu do planu z początku XX wieku. Planowana jest także wymiana zniszczonych, asfaltowych traktów na mineralne a ogrodzenie powstanie na wzór jego historycznego stylu z XIX wieku. Mają zostać posadzone ozdobne krzewy i rabaty.

Planowane jest także utworzenie placu zabaw z naturalistycznymi urządzeniami zabawowymi i siłowni zewnętrznej oraz wyposażenie całego obszaru w elementy małej architektury: meble parkowe, poidełko oraz stoliki do gry w szachy. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie dogodnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami (m.in. tyflomapy, pochylni dla wózków, czy integracyjnych elementów placu zabaw), instalację monitoringu miejskiego oraz wymianę starego, energochłonnego oświetlenia na lampy typu LED – wyliczał dwa lata temu Ratusz.

Miasto na Park Bronowicki otrzyma 7 mln zł unijnego dofinansowania, drugie tyle zamierza dorzucić z własnego budżetu. – Jest gotowa dokumentacja i projekt. Teraz będziemy ogłaszać przetargi – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Szacuje, że prace potrwają 18 miesięcy.

Pieniądze dostanietakże Filharmonia Lubelska. To niemal 5,5 mln zł (z 6,5 mln potrzebnych) na „Zwiększenie atrakcyjności i dostępności”.

Na zdjęciu: Park Bronowicki dziś. (Fot. KK)

9 odpowiedzi na “7 mln zł na Park Bronowicki. Pieniądze z UE dostanie też CSK i Filharmonia”

 1. . pisze:

  Najważniejsze pytanie często pomijane przez media: ile drzew zostanie wyciętych i co robi tam blacha przy skrzyżowaniu z Wolską?

 2. filc pisze:

  Oczywiście przebudowa paku będzie polegać na wycięciu dorodnych drzew i posadzeniu w ich miejsce małych mioteł, co to uschną po miesiącu. A co do płotu z blachy, to zapewne powstają tam ekskluzywne apartamenty o niebotycznej przestronności (od13m2 do 25m2) i w cenie kilku działek pod zabudowę jednorodzinną.

 3. Niejawny pisze:

  Ciekawe ile drzew wyharatają podczas tej „przebudowy” parku?

 4. . pisze:

  Mogą polecieć po całości jak przy rewitalizacji Ludowego. Spora grupa pod piły Stihl, a koledze filc dziękuję za jasną odpowiedź, która jak domniemałem mówi wyraźnie: ziobro zaskoczenia, uguem całe te jak mawiał pewien Major z Białegostoku ???? Już lata temu była mowa o wycince na Błoniach pod Zamkiem, to już będą dwie wycinki, a jeszcze dojdzie blokowisko na GCz, bo to już praktycznie pewniak, więc już będą to trzy rzezi. W przyszłym tygodniu ludzie wybiorą kolejnych pięć lat częstszych wycinek aniżeli nasadzeń i pięć lat bez patrzenia na ręce przez media i braku perspektyw na walkę z zanieszczczeniem powietrza w Mieście Irytacji. Prawdą jest, że nadawałbym się do życia w Holandii. Wszędzie masa drzew, nie ma smogu, rozwija się każdy transport a nie go zwija. I tak to jest..

 5. . pisze:

  Rzeź nr 1 – Mełgiewska 6, drzewa wycinane od 23 do 29 grudnia 2023, najpierw rozebrany płot odgradzający drzewa, potem zlikwidowano te drzewa.
  Rzeź nr 2 – skrzyżowanie Dworcowa/Młyńska
  Rzeź nr 3 – Nowy Świat 32
  Rzeź nr 4 – okolica przyszłego odcinka Węglarza
  Rzeź nr 5 – Turystyczna obok obecnej pętli autobusowej
  Rzeź nr 6 – skrzyżowanie Gliniana/Sowińskiego (niedaleko Politechniki Lubelskiej)
  Rzeź nr 7 – Poligonowa, przebudowa.
  Rzeź nr 8 – Sekutowicza
  Rzeź nr 9 – Skrzyżowanie Droga Męczenników Majdanka/Krańcowa
  Rzeź nr 10 – pętla przy Zbożowej
  Rzeź nr 11 – Głuska
  Rzeź nr 12 – Fabryczna
  Rzeź nr 13 – Głęboka
  Rzeź nr 14 – Inżynierska
  Rzeź nr 15 – Grażyny
  Rzeź nr 16 – Pętla w Prawiednikach, koniec Lublina
  Rzeź nr 17 – Bohaterów Monte Cassino
  Rzeź nr 18 – Zygmuntowskie
  Rzeź nr 19 – Koncertowa, obok Ronda Kilara
  Rzeź nr 20 – Cienista
  Rzeź nr 21 – Wyścigowa
  Rzeź nr 22 – Jana Pawła II
  Rzeź nr 23 – Wrotkowska
  Rzeź nr 24 – Wyścigowa
  Rzeź nr 25 – Skrzyżowanie Dembrowskiego/Kalinowszczyzna (rzeź na całej ulicy Kalinowszczyzna, 2019 rok)
  Rzeź nr 26 – Grabskiego, obok Carrefoura
  Rzeź nr 27 – Diamentowa
  Rzeź nr 28 – skrzyżowanie Pogodna/Hanki Ordonówny (rzeź na całej Hanki Ordonówny wzdłuż granicy jednostki wojskowej przy Majdanku, rzeź prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2020 roku)
  Rzeź nr 29 – Poligonowa (wcześniejsza rzeź niż w rzezi nr 7)
  Rzeź nr 30 – Skrzyżowanie Walecznych/Unickiej, rzeź w 2012 roku
  Rzeź nr 31 – Droga Męczennika Majdanka obok sklepów Społem, Biedronka i Kaufland
  Rzeź nr 32 – Franczaka Lalka
  Rzeź nr 33 – skrzyżowanie Unicka/Lubartowska
  Rzeź nr 34 – Abramowicka – cała długość, kontynuacja rzezi aż daleko poza Lublin pod przebudowę DW835
  Rzeź nr 35 – Strojnowskiego
  Rzeź nr 36 – Nałęczowska
  Rzeź nr 37 – Nowy Świat 34
  Rzeź nr 38 – Grenadierów (ta sama rzeź co w rzezi nr 28, tylko z drugiej strony)
  Rzeź nr 39 – Orkana
  Rzeź nr 40 – Zelwerowicza
  Rzeź nr 41 – al. Racławickie, blisko Szpitala Wojskowego
  Rzeź nr 42 – Wojenna, rzeź 24.02.2023 (w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę)
  Rzeź nr 43 – Sulisławicka
  Rzeź nr 44 – obok wiaduktu na Janowskiej.
  Rzeź nr 45 – Park Ludowy
  Rzeź nr 46 – Frezerów
  Rzeź nr 47 – Wallenroda

  Tego będzie dużo więcej albo już jest dużo więcej niż na tej mojej liście.
  Tego chcecie przez kolejne 5 lat?

 6. kronikidewelorozwoju pisze:

  @. – ImP0nująca lista, do której, naprędce, warto jeszcze dodać temat węzła Ducha (2016/17 – prawdopodobnie ok. 1000 drzew i drzewek na terenie odkupionym przez Dziadogród od tebewała za bodajże 4 mln celem zapewnienia komunikacji przyszłego „prestiżowego” dewelo-getta Górki-Park, nadal jeszcze nierozP0czętego) oraz jeszcze kwestia, zdaniem wielu bezprawnego, okrojenia Ogrodu Botanicznego pod dojazdówkę z obwodnicy (2014?), która to „inwestycja” przy okazji zaorała malowniczą dolinę Czechówki.
  A pkt. 36 (przemiana pięknego traktu ulicy Nałęczowskiej na odcinku od Morwowej do węzła T. Mazowieckiego w klimaty rodem z Detroit) to dobitny przykład kształtowania przestrzeni pod potrzeby zaprzyjaźnionych geszefciarzy typu ChamesK0 – teraz mają piękne dojazdy i drzewa nie zasłaniają już ich warsztatów.

 7. . pisze:

  Przypomniałem sobie kolejne:
  Rzeź nr 48 – Zorza (tu pewności na 100% nie mam, a na jakieś 90%)
  Rzeź nr 49 – Montażowa
  Rzeź nr 50 – Jutrzenki
  Rzeź nr 51 – Kraśnicka (niedaleko przystanku Wojciechowska)
  Rzeź nr 52 – Wojciechowska
  Rzeź nr 53 – Tumidajskiego
  Rzeź nr 54 – obok skrzyżowania Głęboka/Pagi
  Rzeź nr 55 – Choiny
  Przewiduje się kolejne rzezi: ulica Stary Gaj (prawdopodobnie ten rok), Turystyczna (2025-2026), Janowska (2025-2026), Zana (prawdopodobnie ten rok).

 8. . pisze:

  https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wycinka-drzew-przy-ul-walecznych-nie-bedzie-sledztwa,n,1000003718.html

  To też było głośno o tym. Pomimo upływu dekady, pustynia jest do dzisiaj, nie ma nawet jednego nowego drzewka. Jest tylko sama trawka.

 9. Witek 1 pisze:

  Czyli razem 14 baniek na mały Park na sam remont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

5 minuty czytania

06.04.2024

Wielka rozbiórka i wielka zmiana przy Kunickiego i Wolskiej. Był pałacyk, będą mieszkania [WIDEO]

Opuszczone budynki po Protektorze padają pod kolejnymi razami ciężkiego sprzętu…

4 minuty czytania

05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

5 minuty czytania

28.03.2024

Strajk w Urzędzie Miasta Lublin. Zbuntował się newralgiczny wydział

Ludziom puściły nerwy. – Ile można stać na końcu łańcucha…

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…