Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Udostępnij

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek od kół gospodyń wiejskich. Szefowie od funduszy unijnych też narzekać nie mogą. Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) na nagrody nie szczędzi, ale zasada ta szeregowych pracowników dotyczy jakby mniej.

5 stycznia Fundacja Wolności (wydawca Jawnego Lublina) zapytała Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego o nagrody wypłacone urzędnikom w ubiegłym roku. Odpowiedź przyszła po ponad dwóch miesiącach.

Wynika z niej, że z roku na rok marszałek jest coraz bardziej hojny. Łączna pula zeszłorocznych nagród to blisko 12 milionów złotych (5 mln 890 tys. zł z budżetu województwa i 6 mln 95 tys. zł z funduszy europejskich). Rok wcześniej Jarosław Stawiarski (PiS) przeznaczył na ten cel prawie dwa razy mniej – 7 mln 762 tys. zł, a dwa lata temu „jedynie” 2 mln 326 tys.

Tradycyjnie urząd wysłał dwie listy. Na jednej jest 25 nazwisk dyrektorów różnych departamentów i kwoty, jakie łącznie w 2023 wpłynęły na ich konta z tytułu nagród/premii. Ta druga jest znacznie dłuższa (liczy 40 stron – pdf publikujemy na końcu tekstu). Nie ma na niej żadnych danych osobowych, ale kwoty są nie mniej imponujące. Najwyższa to 71 tys. zł. Piszemy o tym dalej.

Pula wzrosła, w górę poszybowały sumy wpływające na konta, ale ranking najhojniej nagradzanych urzędników praktycznie się nie zmienił. Na podium, obok skarbnik województwa Bożeny Szydło (60 tys. zł) dwie dyrektorki, które równie chętnie co służbowe garsonki zakładają ludowe wianki, a w czasie kampanii zajmują wolne miejsca na listach wyborczych. Obie jesienią wystartowały do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. I obie zaliczyły wyborczą porażkę. Ewie Szałachwiej udało się zdobyć tylko 1400 głosów, a jej koleżance z urzędu – Agnieszce Drozd-Bownik jedynie 875.

„Jestem ze wsi i nie wstydzę się tego”

Z tytułu samych nagród/premii w 2023 r. na konto p.o. dyr. Agnieszki Drozd-Bownik w ciągu roku wpłynęło 56 tys. zł. Jak czytamy w uzasadnieniu, została doceniona za organizację trzech wydarzeń: spotkania Sieci Regionów Trójmorza w Brukseli, Gali Ambasadora Województwa Lubelskiego i Gali z okazji Dnia Pracownika Samorządowego.

Jedna z najhojniej nagradzanych dyrektorek w urzędzie marszałkowskim pojawiła się niedawno – w styczniu 2023. I z miejsca zajęła dyrektorski gabinet. Konkursu na szefa Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL nie było, a do UMWL „została przeniesiona” (z Poniatowej, gdzie przez półtora roku kierowała Centrum Kultury, Promocji i Turystyki). Rocznik ’77, we wsi Wałowice (powiat Opole Lubelskie) razem z mężem prowadzi ośmiohektarowe gospodarstwo rolne i szefuje Kołu Gospodyń Wiejskich Wałowianki. – TAK jestem ze wsi i nie wstydzę się tego – pisze na swoim Facebooku przy okazji obecnej kampanii wyborczej. Tym razem walczy o fotel burmistrza Józefowa nad Wisłą.

Drozd-Bownik musi co roku składać oświadczenia majątkowe w dwóch miejscach – w urzędzie marszałkowskim (ze względu na uprawnienia do wydawania decyzji administracyjnych) i w Starostwie Powiatowym w Opolu Lubelskim (jest powiatową radną). Ale niewiele się z nich dowiemy. W tym pierwszym miejscu do żadnych zarobków się nie przyznaje (w oświadczeniu za 2022). W tym drugim musiała złożyć oświadczenie w związku z kończącą się kadencją. Z tytułu „zatrudnienia UMWL” wpisała jedynie 42 tys. zł.

Dyrektorka chce do wielkiej polityki

68 tys. zł, czyli blisko dwa razy tyle co rok wcześniej (35 tys. zł), dostała dodatkowo do pensji w 2023 r. Ewa Szałachwiej. Szefowa Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich również wydaje się niezastąpiona w organizacji imprez. Takich jak konferencja poświęcona Kołom Gospodyń Wiejskich, kiermasz wielkanocny w Chełmie, konkurs „Kobieta Przedsiębiorcza”, czy Festiwal Kuchni Lubelskiej.

To ostatnie wydarzenie to autorski pomysł znanego restauratora Artura Jarczyńskiego. To właśnie w jego restauracjach promował się nasz region. Wyjazd do Krakowa kosztował marszałka 34 tys. zł, a do Warszawy 28 tys. zł. Wszędzie tam paniom z Kół Gospodyń Wiejskich towarzyszyła dyr. Szałachwiej. Specjalnie na tę okazję – w stroju ludowym.

Marszałek Jarosław Stawiarski (trzeci od lewej), obok restaurator Artur Jarczyński i dyrektorka Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewa Szałachwiej. Fot. Facebook/ UMWL

Szałachwiej dyrektorski gabinet w UMWL zajęła w 2019 gdy marszałkiem został Jarosław Stawiarski (PiS). Kieruje nim do dziś, ze średnią pensją 14,8 tys. zł miesięcznie (177 tys. zł rocznie). Nie lubi znikać w tłumie – do zdjęć zwykle pozuje w czerwonej sukience, żakiecie lub płaszczu.

Trzykrotnie startowała w wyborach z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. I trzykrotnie zaliczała porażkę. W 2018 roku w walce o mandat burmistrza Piask Szałachwiej zdobyła 1 437 głosów (jej kontrkandydat Tomasz Cholewa z PSL ponad dwa razy więcej). Tylko 244 głosy dostała kilka miesięcy później, gdy kandydowała z list PiS do europarlamentu (do PE weszły Elżbieta Kruk i Beata Mazurek). Jesienią ub.r., gdy walczyła o miejsce w Sejmie, zagłosowało na nią 1400 osób. Dziś w wyborach samorządowych nie startuje.

Porządny zastrzyk gotówki na pożegnanie z urzędem

Niemało, bo 40 700 zł w formie nagród dostała w zeszłym roku Lidia Sokołowska z Departamentu Infrastruktury i Majątku Województwa UMWL. Plus 54 960 zł z tytułu odprawy w związku przejściem na emeryturę.

Wysokich emerytalnych odpraw było zresztą więcej. Od 29 tys. zł do nawet 72 tys. zł. Innych nazwisk nie poznamy, bo urząd ma obowiązek ujawnić dane jedynie tych urzędników, którzy pełnią funkcje publiczne (z racji uprawnień do wydawania decyzji administracyjnych) lub tych, którzy się na takie ujawnienie zgodzą. Zwykle nie godzi się nikt.

Ile zarabia dyrektor? Ściśle tajne

Dlatego też na liście z nagrodami liczącej setki pozycji (pdf poniżej) żadnych nazwisk nie ma. Są jedynie wypłacone kwoty i uzasadnienie (z którego usunięto informacje, po których można by zidentyfikować daną osobę). Nie oznacza to jednak, że nie ma na niej szefów poszczególnych departamentów UMWL. Wręcz przeciwnie.

Wysokości zarobków ani właśnie otrzymywanych nagród i premii podawać nie muszą szefowie (dyrektorzy i ich zastępcy):

 • Departamentu Gospodarki (odpowiedzialnego m.in. za wysyłanie lubelskich przedsiębiorców na misje gospodarcze) – p.o. dyr. Elwira Lorenz
 • Departament Geodezji i Kartografii – p.o. dyr. Piotr Strojny 
 • Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego – dyr. Elżbieta Katarzyna Kędzierska
 • Departament Organizacyjno-Prawny – z-ca dyr. Ewelina Beczek
 • Departament Strategii i Rozwoju – dyr. Bogdan Kawałko
 • Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – p.o. dyr. Łukasz Budyńczuk
 • Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) – p.o. dyr. Robert Chmura
 • Departament Zarządzania Programami Regionalnymi (ZPR) – dyr. Anna Brzyska

Najwyższe kwoty na tej liście to:

 • 31 tys. zł m.in. za „działania promocyjne podczas organizacji spotkania (…)”
 • 50 830 zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę”
 • 30 020 zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę w tym nadzór na pracą Oddziału; za szczególne zaangażowanie w pracę związane z zakończeniem realizacji projektu (…)”
 • 44 tys. zł m.in. za „staranność oraz duży wysiłek merytoryczny i organizacyjny w związku z opracowaniem (…)”
 • 31 154 zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę”
 • 39 496 zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę”
 • 41 564 zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę”
 • 30 tys. zł m.in. za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę w tym nadzór za realizację zadań w ramach RPO WL na lata 2014-2020”
 • 40 tys. zł m.in. za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę w tym nadzór za realizację zadań w ramach RPO WL na lata 2014-2020”
 • 71 tys. zł za „osiągnięcia w pracy zawodowej oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę w tym nadzór za realizację zadań w (…)
 • 44 tys. zł „osiągnięcia w pracy zawodowej, podnoszenie jej efektywności oraz wzorowe wypełnianie obowiązków i zaangażowanie w pracę jak również pełną dyspozycyjność w tym nadzór nad realizacją zadań i pracą podległych urzędników”
Nagrody-bez-nazwisk

Na zdjęciu: 15 marca 2024, uroczyste otwarcie kompleksu budynków w Janowie Lubelskim dla osób z niepełnosprawnościami. Wstęgę przecina marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) i Anna Brzyska, szefowa Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL. Żaden z dyrektorów (i ich zastępców) trzech departamentów zajmujących się środkami unijnymi nie ujawniać swoich zarobków. Fot. Facebook Jarosława Stawiarskiego

9 odpowiedzi na “Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?”

 1. witek1 pisze:

  dobrze się bawią

 2. Wojciech Rodek pisze:

  Należy pamiętać, że za 4 takie nagrody po 60 000 Orkiestra Filharmonii Lubelskiej wyjechała na 55 dni do Stanów Zjednoczonych gdzie zagrała 30 koncertów! Takie nagrody tylko w Lublinie, najbiedniejszym regionie Polski wg Marszałka…

 3. Gggg pisze:

  Tonizująco nie zabawa to rozbój .Po co nagrody przecież za wysokie wynagrodzenie realizują swoje obowiązki .Tzn ze jakby nic nie robili to tylko gola pensja 12 tys

 4. Jest jak jest pisze:

  Błagam, zabierzcie już tego człowieka z moich oczu, który województwo potraktował jak swój folwark, a sam siebie ma chyba za oligarchę…

 5. wyborca pisze:

  wspaniały gospodarz z tego marszałka Stawiarskiego aż wybiorę go w następnych wyborach

 6. ilona pisze:

  No cóż są tacy, którzy nie znajdują uznania przełożonego, nie mają dodatków, nagród, po prostu są ignorowani. Po zastraszaniu i wykorzystaniu mimo, że pracują w Funduszach unijnych nie mają z tych dobrodziejstw nic. I tak jak kiedyś powiedział pewien świetny wokalista i muzyk po prostu trzeba być sobą.

 7. onufry pisze:

  a może w końcu dowiemy się jak zarabia pani Janiszewska??? dość dziwne , główny dyrektor a nie musi składać oświadczenia majątkowego, czyżby miała co ukrywać??? A tak na marginesie niech Jawny obserwuje dalszą karierę jej siostry bo pewnie jak nic pokona w przedbiegach wszystkich kandydatów na jakieś lukratywne stanowisko ( się nie zdziwię jeśli to będzie albo Urząd Marszałkowski albo Starostwo w Kraśniku).Rodzina na Swoim!!!

 8. Nietoperz pisze:

  Trzeba znaleźć odpowiedz na pytanie kto tę karuzelę przesywania pracowników ze stanowiska na stanowisko włączył. I kto był pomysłodawcą? Pan Wojciechowski? Pan Mulawa? Kto wie?

 9. Nietoperz pisze:

  Kto wymyślił karuzelę stanowisk w UMWL?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

7 minuty czytania

30.03.2024

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Drogi parking = krótkie parkowanie?

Podniesienie opłat w Strefie Płatnego Parkowania miało zniechęcić kierowców do…

3 minuty czytania

29.03.2024

Rekordowo dużo pomysłów na Budżet Obywatelski. Ale o co w nich chodzi – to ściśle tajna sprawa

Projektów jest 216, jednak co się konkretnie kryje za pomysłami…

3 minuty czytania

26.03.2024

7 mln zł na Park Bronowicki. Pieniądze z UE dostanie też CSK i Filharmonia

28 inwestycji na kwotę ponad 117 mln zł ma już…

4 minuty czytania

13.03.2024

Zimny prysznic dla prezydenta Żuka. Minister sportu nie da pieniędzy na nowy stadion żużlowy

KOMENTARZ Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej mówi partyjnemu koledze Krzysztofowi…

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…