Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  20.07.2023

Szpital na minusie, ale wysoka nagroda dla dyrektora jest. Tak docenia lubelski marszałek

Udostępnij

76 tys. zł rocznej nagrody dla dyrektora najbardziej zadłużonego szpitala. 60 tysięcy dla szefowej placówki onkologicznej (z roczną stratą 28 mln zł). Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) docenił swoich podwładnych w dyrektorskich gabinetach.

Możliwość przyznania nagrody rocznej jest uzależniona od wniosku Rady Społecznej działającej w danym podmiocie leczniczym. Wniosek jest przekazywany na posiedzenie Zarządu Województwa Lubelskiego nie później jednak niż do 31 lipca danego roku – tłumaczy procedury Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego (PiS). Oznacza to, że marszałek na nagradzanie dyrektorów podlegających mu szpitali ma jeszcze czas.

Ale część swoich podwładnych marszałek już docenił. Jak już pisaliśmy, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lubinie, Piotr Matej otrzymał 76 250 złotych. Jak na razie jest to najwyższa nagroda – dyrektorzy pozostałych placówek medycznych zainkasowali mniej.

Kryteria nagradzania były trzy, dziś jest pięć

Przypomnijmy, że przez lata jednym z głównych czynników decydujących o nagrodzeniu konkretnego dyrektora był wynik finansowy placówki którą kieruje. Dziś jednak obowiązują zapisy uchwały zarządu województwa z 2020 r. W dokumencie wyliczono takie zasługi jak:

 • osiągniecie przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w roku objętym wnioskiem dodatniego wyniku finansowego;
 • poprawę sytuacji finansowej i wyniku finansowego w stosunku do roku poprzedniego (wzrost zysku netto, zmniejszenie straty netto, obniżenie poziomu kosztów działalności podmiotu, poprawa płynności finansowej, zmniejszenie zobowiązań);
 • efektywna realizacji programów naprawczych;
 • skuteczne zabiegania o pozyskiwanie środków finansowych z funduszu lub programów krajowych lub zagranicznych;
 • wykazanie się przez dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej szczególnymi osiągnięciami w zakresie kierowania zakładem, mającymi wpływ na pozycję i prestiż zakładu (np. certyfikat akredytacyjny, ISO).

Uchwała z 2020 roku zastąpiła przepisy z 2015 r. a w tej wersji kryteria były tylko trzy i dwa odnosiły się do wyniku finansowego.

Strata wysoka, ale fuzja się udała

Dzięki takim właśnie zapisom w uchwale, marszałek od kilku lat może finansowo nagradzać dyrektorów nawet w sytuacji, gdy kierowane przez nich szpitale są mocno na minusie. To m.in. przykład dyrektora Mateja, którego szpital przy al. Kraśnickich zanotował na koniec 2022 roku stratę w wysokości ponad 47,8 mln zł.

Wskaźnik ogólnego zadłużenia w jednostce jest na bardzo wysokim poziomie jednak wskazuje na poprawę i spadek z 289,95 proc. do 179,91 proc. Wskaźnik wypłacalności ma wartość ujemną i wynosi -1,22. Powyższe wartości wskaźników znacząco odbiegają od wartości pożądanych wobec czego jednostka podobnie jak w 2021 r. uzyskała z tego tytułu 0/20 pkt możliwych do uzyskania” – czytamy w innej uchwale zarządu województwa mówiącej o finansach marszałkowskich szpitali.

Sam rzecznik marszałka nagrodę finansową dla dyr. Mateja (76 tys. zł) tłumaczy, że dyrektor ciężko pracował nad połączeniem (kwiecień 2022) placówki przy al. Kraśnickiej ze szpitalem im. Jana Bożego.

Oceniając wynik finansowy netto podmiotu, należy wyraźnie podkreślić, iż kwota ok. 42 mln zł stanowi koszt finansowy obsługi długu połączonych szpitali, zaś ok. 5 mln zł wiąże się z kosztami bieżącej działalności – tak Remigiusz Małecki wysoką stratę finansową szpitala. I tłumaczy, że przez rok od połączenia nie można nikogo zwolnić, że wojna w Ukrainie spowodowała wzrost cen, że szaleje inflacja i wciąż odczuwalne są skutki pandemii COVID-19.

W 2022 roku w szpitalu zwiększono zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych. Wiąże się to z rozszerzeniem działalności medycznej z wykorzystaniem nowych technologii, a także licznych zmian organizacyjnych umożliwiających pacjentom szerszy dostęp do świadczeń, co zapewniło ciągłość i kompleksowość udzielanych świadczeń u jednego świadczeniodawcy – tłumaczy rzecznik marszałka.

Na liście nagrodzonych znalazł się także Andrzej Kowalski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy. Dostał 22 tys. zł, a jego placówka zanotowała dodatni wynik na koniec roku: 2 869 123,49 zł netto. Dyrektor Kowalski został właśnie odwołany ze stanowiska szefa szpitala. Rzecznik Małecki wyjaśnia, że stało się to w związku ze złożoną przez niego rezygnacją.

Wielki powrót, wysokie zarobki i nagroda jak roczna emerytura

Uwagę przykuwa także wysoka nagroda dla Elżbiety Starosławskiej, dyrektorki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Kierowany przez nią szpital miał 28,7 mln zł straty (netto), ale nagrodę pani dyrektor otrzymała. To 60 tys. zł.

Fragment diagnozy COZL z uchwały oceniającej stan marszałkowskich szpitali: „COZL od 2011 r. nie bilansuje działalności podstawowej, a od 2015 r. strata na sprzedaży kształtuje się na poziomie od 30 mln zł do ponad 70 mln zł. Z tego powodu za wartość wskaźników zyskowności Centrum uzyskało 0/15 pkt. Malejące rokrocznie wskaźniki płynności bieżącej i szybkiej na poziomie odpowiednio 0,24 i 0,17 wskazują na możliwość utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań. Jednostka w prognozach zakłada nieznaczną poprawę zdolności płatniczej w kolejnych latach jednak wciąż na bardzo niskim poziomie”.

Prof. Elżbieta Starosławska Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej szefuje od 2006 r. (w trzyletnią przerwą, o czym piszemy dalej). O COZL swego czasu rozpisywały się szeroko także media ogólnopolskie, a to za sprawą bijących w oczy barw nowego budynku szpitala. Ogromna pomarańczowo-żółta bryła drastycznie zdominowała panoramę miasta, a dyr. Starosławska swoich ulubionych barw broniła tak: – „Budynek jest dobrze wyeksponowany i widoczny z każdego miejsca w centrum miasta. Żaden pacjent, który przyjedzie PKS-em do Lublina nikogo nie będzie musiał pytać o drogę”. Pomysłu przemalowania go w bardziej stonowane kolory władzom województwa realizować się nie udało.

Na początku 2016 r. Elżbieta Starosławska odeszła z COZL w atmosferze skandalu. Poprzedni zarząd województwa (koalicji PO-PSL) zwolnił ją dyscyplinarnie. Główny zarzut dotyczył przetargu na dostawę leków do szpitala wygranego przez firmę, na rzecz której Starosławska prowadziła badania kliniczne. Sprawa trafiła do prokuratury, ale na początku 2019 śledztwo zostało umorzone. Z początkiem marca 2019 nowy marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przywrócił ją na stanowisko. Z jej ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że w 2022 roku zarobiła 656 tys. zł (plus 67 tys. emerytury), a oprócz szefowania COZL pracuje także w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie i MEiN (członek Komitetu Polityki Naukowej Ministerstwa Edukacji i Nauki).

Kogo jeszcze nagrodził marszałek

 • Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy CP-L w Lublinie. Nagroda roczna 55 863 zł brutto. Wynik finansowy za 2022: 144 126,45 zł netto.
 • Artur Kozioł – dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej, nagroda roczna za 2022 r. – 20 800 zł brutto. Wynik finansowy za 2022: 1 898 979,78 zł netto.
 • Kamila Ćwik – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, nagroda roczna za 2022 r. – 41 527 zł brutto. Wynik finansowy za 2022 r.: 268 096,51 zł netto.

Nie tylko dyrektorzy szpitali

Marszałek przyznał także trzy nagrody dyrektorom Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Są to:

 • Marcin Kulig – WORD Zamość – nagroda w wysokości jednej pensji
 • Renata Bielecka – WORD Lublin – trzy pensje
 • Mariusz Ostrowski – WORD Chełm – dwie pensje.

Na zdjęciu: Sierpień 2022, XXIII Gala Ambasador Województwa Lubelskiego 2021. W kategorii OSOBA laureatem została prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska (na zdjęciu w środku). Fot. UMWL

Współpraca: Krzysztof Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…

10 minuty czytania

21.03.2024

Urząd Marszałkowski Travel. Misje gospodarcze czy turystyka wycieczkowa?

Nie trzeba mieć wieloletniej historii i sukcesów w biznesie. Wystarczy…

3 minuty czytania

01.03.2024

W PGE Dystrybucja w jeden dzień wymiotło całą władzę. Kto teraz będzie zarabiał 50 tys. zł miesięcznie?

To było kadrowe tsunami: w środę odwołano i całą radę…

6 minuty czytania

27.10.2023

Marszałkowi marzy się nowe muzeum. Takie, co ma własne winnice

Kolejny rewolucyjny pomysł marszałka Stawiarskiego (PiS) na podlegającą mu instytucję…

2 minuty czytania

27.09.2023

Na pływaniu nie zarabia, na kopaniu piłki też nie. MOSiR ujawnił finanse basenów, stadionów i hal

Przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku obiekty, którymi zarządza MOSiR…

9 minuty czytania

19.09.2023

W pogoni za politykami PiS, czyli jak się pracuje TVP3 Lublin

– Koza będzie miała więcej wspólnego z rzetelnością dziennikarską –…

4 minuty czytania

22.07.2023

„Osobiście nie widziałam żadnego bilbordu”, czyli jak się zostaje ambasadorką

Bilbordów jest 22, prawie po jednym w każdym powiecie. Twarzami…

3 minuty czytania

21.07.2023

NIK krytycznie o płacach w miejskich spółkach. Bo szefowie zarabiali za dużo

Wynagrodzenia prezesów i członków rad nadzorczych ośmiu spółek komunalnych wynosiły…