Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Udostępnij

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa lubelskiego powierzył mu funkcję dyrektora na okres trzech lat. Wcześniej „Gardzienicami” przez ponad cztery dekady kierował Włodzimierz Staniewski.

Następca Staniewskiego, Wojciech Goleman, z „Gardzienicami” związany jest od roku 2006. W latach 2007-2013 oraz 2018-2023 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. administracyjnych, a od 25 lutego ub.r. pełnił obowiązki dyrektora. Współpracuje z instytucjami kultury, m.in. z Muzeum Narodowym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Warsztatami Kultury w Lublinie.

Goleman był współautorem i osobą odpowiedzialną za realizację i rozliczenie projektu „Budowa Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach”, obejmującego odbudowę na potrzeby OPT obiektów zespołu pałacowo-parkowego w Gardzienicach.

W jego portfolio znajdziemy także pozyskanie z funduszy norweskich środków na projekty artystyczne tj.: Ogrody i ogrody teatru. Polsko-norweska wymiana rezydencjonalna teatrów” oraz „Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni. Interdyscyplinarne przedsięwzięcie Teatrów Stella Polaris i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice (z Partnerami), w sferze: teatru i filmu; muzyki i tańca; sztuk wizualnych i refleksji akademickiej”.

Goleman za sterami OPT „Gardzienice” ma stać trzy lata. Jego założyciel i wieloletni dyrektor Włodzimierz Staniewski, przeszedł na emeryturę w marcu ubiegłego roku. Jako p.o. zastąpił go właśnie Wojciech Goleman.

Utworzony w 1977 r. Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” zyskał międzynarodową sławę zarówno dzięki spektaklom, cenionym przez krytyków i publiczność na całym świecie, jak i rygorystycznym praktykom teatralnym. „Gardzienice” są instytucją kultury samorządu woj. lubelskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: Spektakl „Wesele” wystawiany na deskach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (Fot. Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *