Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  28.04.2023

Wybory Sejm 2023. Bez Sasina i Burego, ale z Madziarem, Moskalem i Hetmanem

Udostępnij

Wybory Sejm 2023. W Lublinie apetyt na poselski mandat ma czworo miejskich radnych. Jeden zamierza walczyć o miejsce w senacie. Kto jeszcze wystartuje w jesiennych wyborach do parlamentu a kogo zabraknie? Jakie nazwiska znajdą się na jedynkach? Sprawdzamy.

Lubelskie jest podzielone na dwa okręgi wyborcze jeden obejmuje zachodnią część województwa (okręg wyborczy nr 6), drugi wschodnią z Białą Podlaską, Chełmem i Zamościem (okręg wyborczy nr 7).

Wybory odbędą się jesienią, w partiach trwa właśnie układanie list. Sprawdziliśmy kto przymierza się do startu i jakie nazwiska znajdą się na jedynkach.

Prawo i Sprawiedliwość – wszystkie ręce na pokład

Na pewno o poselski mandat nie powalczy kilka osób, które dostało się do parlamentu w 2019 roku. Wśród nich jest Gabriela Masłowska (została wybrana do Rady Polityki Pieniężnej) oraz Jerzy Bielecki (zrzekł się mandatu w 2022 roku).

Według naszych informatorów zeszłoroczna jedynka list PiS okręgu chełmskiego – Jacek Sasin wystartuje z innego województwa. Dziennik Gazeta Prawna również podaje, że wicepremier ma wystartować z pierwszego miejsca na Podlasiu. W lipcu ub. roku został tam koordynatorem partyjnych struktur. Od tego czasu regularnie odwiedza ten region. Miał tam nawet kupić dom.

Analogiczną funkcję do Sasina (pełnomocnik okręgowy) dostał w województwie opolskim poseł z Lublina i minister edukacji Przemysław Czarnek. On również w tym regionie stara się bywać jak najczęściej. 10 marca w Opolu promował program partii „Przyszłość to Polska”. Tam walka na samej liście PiSu zapowiada się wyjątkowo zażarta. Według sondaży partia ma szansę na cztery mandaty o które mogą powalczyć obecni parlamentarzyści z PiS Violetta Porowska i Katarzyna Czochara; posłowie z satelickich partii Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Kamil Bortniczuk (Republikanie) i Marcin Ociepa (stowarzyszenie OdNowa) oraz Paweł Kukiz. Jeśli dołączyłby do nich Czarnek, to zrobiłoby się bardzo ciasno. Dlatego prawdopodobne jest, że Czarnek wystartuje w okręgu lubelskim. Wielu działaczy partii rządzącej widzi go na czele listy PiS.

Nie ma jeszcze żadnych decyzji na szczeblu partyjnym mówi Piotr Breś, pełnomocnik PiS w okręgu 16 (Lublin). – Pracujemy pełną parą, szykujemy mocnych kandydatów na listy. W pierwszej kolejności kandydatami będą posłowie i ministrowie. Mamy nadzieję, że na listach do senatu znajdą się osoby, które wezmą mandat. Liczymy też na to, że odbijemy mandat w Lublinie.

Czy to właśnie Przemysław Czarnek otworzy listę PiS do sejmu w okręgu lubelskim? fot. gov.pl

Jeśli dojdzie do porozumienia PiS-u z ruchem Pawła Kukiza, to w okręgu chełmskim z listy partii rządzącej wystartuje poseł Jarosław Sachajko, jeden z trzech członków koła poselskiego kukizowców i członek zarządu partii K’15.

W trakcie kadencji do klubu parlamentarnego PiS dołączyła Monika Pawłowska, która polityczną karierę zaczynała jako posłanka Wiosny Roberta Biedronia. Do sejmu weszła z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale w połowie kadencji zmieniła poglądy. W 2021 przeszła do Porozumienia Gowina, by pół roku później wypisać się z tej partii. Czy znajdzie się dla niej miejsce na listach PiSu? Mówi się, że mogłaby kandydować z okręgu nr 6, gdzie są jej rodzinne Ryki.

W PiS trwają analizy dotyczące startu do sejmu części europosłów. Jedną z rozpatrywanych osób jest Beata Mazurek. W przeszłości była już posłanką. Ma silną pozycję w wojewódzkich strukturach partii, więc w razie startu w grę wchodziłaby czołowa pozycja w okręgu chełmskim.

Wysoko na liście PiS w okręgu lubelskim ma znaleźć się Michał Moskal. To pochodzący z Janowa Lubelskiego dyrektor biura prezydialnego prezesa PiS, asystent Jarosława Kaczyńskiego. Od kilku miesięcy żadne partyjne wydarzenie w regionie nie może się odbyć bez jego udziału. Pod koniec ubiegłego roku poseł PiS z Janowa Lubelskiego, Jerzy Bielecki zrezygnował z mandatu poselskiego. Nieoficjalnie dlatego, aby zrobić miejsce dla Moskala.

Miejsce na liście w okręgu chełmskim powinien znaleźć też Ryszard Madziar. Były burmistrz i radny Wołomina to prawa ręka wicepremiera Jacka Sasina. Od 2020 roku zasiada w radach nadzorczych Totalizatora Sportowego i Tauronu. Został też pełnomocnikiem PiS w okręgu wyborczym nr 18 (Chełm i sąsiednie powiaty).

Na liście wyborczej ma znaleźć się także Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski. Nie jest jeszcze wiadomo, z którego okręgu miałby wystartować. Jest rozpoznawalny, więc w partii liczą, że przyniesie dużo głosów.

W kuluarach dowiedzieliśmy się też, że swoich sił w kampanii wyborczej do sejmu spróbuje dwójka lubelskich radnych miejskich: Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy Piotr Gawryszczak i dyrektor lubelskiego IPN Robert Derewenda.

Kandydatami Solidarnej Polski z województwa lubelskiego mają być Jan Kanthak (w okręgu lubelskim) i Marcin Romanowski (w okręgu chełmskim). Obaj startowali już w 2019, ale mandat posła udało się zdobyć tylko Kanthakowi.

Potencjalni kandydaci i kandydaci Zjednoczonej Prawicy w obydwu okręgach wyborczych:

OKW 6 (Lublin)OKW 7 (Chełm)
Przemysław Czarnek (1?)Beata Mazurek (1?)
Michał MoskalRyszard Madziar
Artur SobońMarcin Duszek
Sylwester TułajewJarosław Sachajko
Sławomir SkwarekDariusz Stefaniuk
Monika PawłowskaMichał Mulawa
Jarosław StawiarskiSławomir Zawiślak
Robert DerewendaMarcin Romanowski
Piotr Gawryszczak
Jan Kanthak

Platforma stawia na znane twarze

Jak udało nam się dowiedzieć od polityków lubelskiej Platformy Obywatelskiej, liderką listy w wyborach do sejmu ma zostać posłanka Marta Wcisło. Zasłużyła sobie na to ciężką pracą słyszymy. Wysoko na liście kandydatów może znaleźć się też drugi lubelski poseł PO, Michał Krawczyk.

Zanim dostali się do parlamentu 2019 r. Wcisło i Krawczyk zasiadali w Radzie Miasta Lublin. Podobne ambicje ma inny radny Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka Zbigniew Jurkowski. Czym chce się zająć w parlamencie? – Na pewno chcę wspierać organizacje pozarządowe. Zająłbym się też energetyką, bo na tym się znam – deklaruje Jurkowski.

Reprezentantką partii Nowoczesna na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu lubelskim ma zostać Maja Zaborowska miejska radna (klub Żuka), szefowa partii w województwie lubelskim.

Hetman wyborczą lokomotywą?

Jesteśmy w trakcie układania list. Mamy już to praktycznie zakończone – mówi Daniel Słowik, dyrektor biura wojewódzkiego PSL.

Działacze partii liczą, że ich lokomotywą zostanie europoseł Krzysztof Hetman. – Jest ogromne oczekiwanie społeczne na jego start jako lidera listy mówi nam jeden z ludowców. Nie bez znaczenia jest fakt, że w 2019 roku w Lublinie Hetman zdobył o ponad 4 tys. głosów więcej od Joanny Muchy. Jeśli zdecyduje się wystartować, to będzie jedynką listy.

Sejm 2023. Krzysztof Hetman pociągnie ludowców do sejmu?
Czy Krzysztof Hetman pociągnie ludowców do sejmu?

Polska 2050 stawia na aktywnych samorządowców

– Wszystko jeszcze przed nami, jesteśmy na etapie układania list – mówi Jacek Bury, senator Polski 2050. On sam już zapowiedział, że w tegorocznych wyborach nie wystartuje z powodów osobistych. – Decyzja ta jest rezultatem zaplanowanej i od ponad roku realizowanej próby dyskredytacji mnie przez moją żonę, z którą się rozstaję mówił niedawno Dziennikowi Wschodniemu.

W okręgu nr 6 liderami partii do sejmu mają być Joanna Mucha i Paweł Kurek (radny z Kraśnika). W okręgu chełmskim partia rekomenduje kandydatury Ewy Jaszczuk (radna sejmiku) i Sławomira Ćwika (radny z Zamościa).

W okręgu chełmskim jednym z bardziej rozpoznawalnych działaczy partii jest Jakub Jakubowski, radny z powiatu radzyńskiego. Czy wystartuje do sejmu? Na ten moment nie mam takich planów, ale rzeczywistość jest dynamiczna – stwierdza Jakubowski.

Ewa Jaszczuk jest kandydatką do sejmu Polski 2050 w okręgu chełmskim.
Jacek Czerniak. fot. sejm.gov.pl
Jacek Czerniak. fot. sejm.gov.pl

Kandydaci Lewicy do sejmu

Naturalnym liderem listy Lewicy w okręgu lubelskim wydaje się Jacek Czerniak – współprzewodniczący partii w województwie. Jest aktualnym (i jedynym) posłem Lewicy z tego okręgu.

W okręgu chełmskim listę ma otwierać Sylwia Buźniak. To współprzewodnicząca Lewicy w województwie, z nominacji partii Wiosna. W ostatnim czasie jest aktywna w regionie. Ostatnio przyjechała do Zamościa z interwencją w sprawie mieszkańców rozczarowanych programem Mieszkanie Plus.

W Konfederacji listy ułożą liderzy

Na początku roku jedna z partii tworzących Konfederację Nowa Nadzieja zorganizowała prawybory w różnych okręgach. W okręgu lubelskim najwięcej głosów dostał Bartłomiej Pejo radny powiatowy i członek zarządu powiatu świdnickiego (w koalicji z PiS-em). Był jedynym kandydatem. To jeszcze nie znaczy, że zostanie liderem listy do sejmu, bo Konfederację tworzy koalicja trzech partii: Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy i Korona. Pejo ma być jedynką na wspólnej liście.

– Listy jeszcze nie rozpoczęto budować. Zrobi to lider listy razem z powołaną do tego radą wojewódzką – stwierdza Piotr Zduńczyk, prezes Ruchu Narodowego w Lublinie.

Z wysokiej pozycji (prawdopodobnie drugiej) w okręgu lubelskim ma wystartować przedsiębiorca Rafał Mekler – pełnomocnik Ruchu Narodowego w okręgu lubelskim (wojewódzkim).

– W okręgu 7. spodziewać się można ponownej jedynki dla Witolda Tumanowicza informuje Zduńczyk. On sam również zamierza kandydować do sejmu.

Ruch Marka Materka też wystawi swoje listy

Swoje struktury w województwie lubelskim buduje ruch popularnego prezydenta Starachowic Marka Materka. Koordynatorem jest Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin (klub Żuka), który już zapowiedział start w wyborach do Senatu. Na konferencji prasowej w Lublinie Materek zapowiedział, że kandydatem do sejmu z listy ruchu może zostać Marcin Gołębiowski jego zastępca w urzędzie miasta Starachowice. Gołębiowski ukończył prawo na UMCS, dziś prowadzi na lubelskiej uczelni zajęcia.

Czy ugrupowanie wystawi kandydatów w obydwu okręgach sejmowych? – Takie mamy plany, na razie kompletujemy zespół i zaprezentowaliśmy kandydatów do Senatu w kilku okręgach mówi Nowak.

Marek Materek
Marek Materek (w środku) i Marcin Nowak (pierwszy z prawej).

4 odpowiedzi na “Wybory Sejm 2023. Bez Sasina i Burego, ale z Madziarem, Moskalem i Hetmanem”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Akt namaszczenia radnego z dewelo-fanklubu przez Satrapę z Jakubowic do udziału w wyścigu do koryta (i możliwość wystąpienia na bilbordach w towarzystwie uśmiechniętego szeroK0 dewelo-słoneczka) warunkowany jest logicznie stopniem zaangażowania w służbę członkom Klubu dewelo-żużlo-narciarskiego.

  2. Tomcio Paluch pisze:

    po Sasinie i jego niespełnionych obietnicach, wyborcy w OW7 , spadochroniarzy z PiS-u, którzy nie mają żadnych powiązań (oprócz partyjnych) z okręgiem mają serdecznie dość , zresztą i samaa Mazurek tez nie jest dobra opcja dla okręgu wyborczego

  3. […] Wybory Sejm 2023. Bez Sasina i Burego, ale z Madziarem, Moskalem i Hetmanem Podwyżka na wybory. Członkowie komisji dostaną większe pieniądze […]

  4. On pisze:

    Mazurkowa poobsadzała połowę stanowisk w lubelskim Funduszu Ochrony Środowiska, ma na nią kto pracować.Pojawia się na prawie każdej imprezie fundowanej z jego środków albo środków przez niego przekazywanych. Jak ktoś nie widzi że to finansowanie kampanii pod płaszczykiem dbałości o ekologię to szkoda gadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły