Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  10.08.2023

Wojewódzki Fundusz Ochrony Rodziny, czyli saga rodu kraśnickiego

Udostępnij

Jedna nazywa się Katarzyna Janiszewska i jest dyrektorką Kancelarii marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego (PiS). Druga to Anna Pokwapisz, prywatnie jej siostra, a zawodowo świeżo powołana zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jej wybór zatwierdził zarząd województwa z marszałkiem Stawiarskim na czele.

Na trop powiązań rodzinnych skierował nas czytelnik naszego portalu. Zainspirował go tekst o „królu urzędników” Rafale Dziekanowskim, który jest najlepiej zarabiającym urzędnikiem w Lublinie. Z samego WFOŚIGW Dziekanowski jako dyrektor biura „wyciągnął” w 2022 roku 414 tys. zł.

Ale czytelnik zwrócił uwagę na inną sprawę: WFOŚiGW w Lublinie to totalne polityczne bagno, nikt tam nie jest z przypadku, może Jawny Lublin prześledzi politykę kadrową ostatnich czasów, zatrudnianie ludzi tylko i wyłącznie z Chełma i okolic no i oczywiście Pani wice Prezes, jakby kto pytał rodzona siostra Pani Dyrektor Janiszewskiej (tak tak tej samej która ustawia pionki na szachownicy w Urzędzie Marszałkowskim, sztandarowy przypadek wdrożenia programu „Rodzina na swoim”) – napisał w komentarzu pod tekstem (pisownia oryginalna – red.).

Katarzyna Janiszewska dyrektorką Kancelarii Marszałka jest od 2018 roku. To jedna z najbardziej zaufanych osób z kręgu marszałka. Przez osiem lat pracowała w Urzędzie Miasta w Kraśniku. Wcześniej była dyrektorem biura poselskiego Stawiarskiego.

Gdzie nie spojrzeć – Kraśnik

Jak ustaliliśmy, jej siostra Anna Pokwapisz na stanowisko zastępcy prezesa WFOŚiGW w Lublinie została powołana przed miesiącem, 10 lipca. Kompetencja obsadzenia tego stanowiska należy do Zarządu Województwa Lubelskiego, któremu przewodniczy pochodzący z Kraśnika marszałek Jarosław Stawiarski (PiS).

Ale zanim zarząd powołał Pokwapisz do Funduszu, wcześniej – 28 czerwca – odwołał ze stanowiska zastępcy prezesa Andrzeja Misztala. Misztalowi zapewniono miękkie lądowanie w Starostwie Powiatowym… w Kraśniku. W środę, 9 sierpnia, został wybrany wicestarostą. Dotychczasowy starosta Andrzej Rolla podał się do dymisji, a na stanowisku zastąpił go Paweł Kudrel.

Nowy skład zarządu powiatu kraśnickiego. Misztal drugi z prawej, Kudrel w środku (Fot. FB/Starostwo powiatowe w Kraśniku)

Wróćmy jednak do Funduszu. O tym, kto zasiada w jego zarządzie, najpierw decyduje Rada Nadzorcza, która opiniuje kandydata i przesyła stosowny wniosek do zarządu województwa. Członkiem 5-osobowej rady Funduszu w randze zastępcy przewodniczącego jest Jerzy Szwaj. Jest on również przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego i członkiem klubu PiS w tymże sejmiku. W rozmowie z Jawnym Lublinem stwierdził, że o tym, że Anna Pokwapisz i Katarzyna Janiszewska są siostrami, dowiedział się w dniu posiedzenia Rady Nadzorczej, na której opiniowano kandydaturę Pokwapisz. Jednak ta informacja nie wpłynęła na jego decyzję podczas głosowania, bo – jak przyznał – był na „tak”. Po resztę informacji odesłał nas do przewodniczącego RN Michała Wójcika, ale nie udało nam się z nim skontaktować.

Pani prezes z mediami nie rozmawia

Zadzwoniliśmy dzisiaj do pani wiceprezes Pokwapisz, ale nie zdążyliśmy zadać do końca pierwszego pytania. Powiedziała, żeby zwrócić się do rzecznika prasowego funduszu, po czym po drugiej stronie słuchawki nastała wymowna cisza. Na wysłanego SMS z pytaniami, pani prezes Pokwapisz także nie odpowiedziała.

Wysłaliśmy je więc do rzecznika prasowego Funduszu Marka Wieczerzaka. Na razie odpowiedzi nie dostaliśmy. A pytaliśmy m.in. o doświadczenie zawodowe Anny Pokwapisz (ostatnio była kierowniczką wydziału organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kraśniku) i jej znajomość z marszałkiem Stawiarskim.

Pozostaje jeszcze kwestia zarobków nowej wiceprezes. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, jej wynagrodzenie może wynosić około 30 tys. zł miesięcznie. Wcześniej, gdy interesowaliśmy się wynagrodzeniem szefowej WFOŚiGW w Lublinie Agnieszki Kruk (powołana w styczniu tego roku) rzecznik Wieczerzak odpisał:

– Wynagrodzenie miesięczne Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie składa się z wynagrodzenia zasadniczego będącego iloczynem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa GUS oraz wskaźnika określonego przez radę nadzorczą. W przypadku prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie wskaźnik ten wynosi 4,9. Do tego należy doliczyć dodatek stażowy ustalany na zasadach określonych dla sfery budżetowej np. jak dla służby cywilnej.

Oznacza to, że prezes WFOŚiGW zarabia ponad 34 tys. zł miesięcznie (bez dodatku stażowego), więc nasze nieoficjalne ustalenia dotyczące wynagrodzenia Anny Pokwapisz mogą mieć pokrycie w rzeczywistości.

Na zdjęciu głównym: Katarzyna Janiszewska to dyrektor Kancelarii Marszałka Jarosława Stawiarskiego. Oboje znają się dobrze z Kraśnika, Janiszewska była szefową jego biura poselskiego. Zdjęciem Anny Pokwapisz niestety nie dysponujemy

uchwala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

4 minuty czytania

19.02.2024

Ile można zarobić w „gangu Jarosława”? Dyrektor – 427 tys. zł, kierowca – 121 tys. zł rocznie

Najlepiej opłacanym urzędnikiem wcale nie jest Jarosław Stawiarski. Jeden z…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

2 minuty czytania

24.12.2023

Gaz do dechy. Jak PGNiG walczy o spłatę długu przez szpital

Nie pomogło wysyłanie do szpitala przy al. Kraśnickiej wezwań do…

4 minuty czytania

14.12.2023

Za 100 mln zł zmieni się nie tylko budynek. Teatr Osterwy się rozrośnie i zazieleni

Przebudowana scena główna i widownia, odrestaurowana sala filharmonii, dobudowane dwa…

4 minuty czytania

22.11.2023

Na co wyda marszałek nasze pieniądze? Stagnacja w inwestycjach, więcej na pensje i Operę Lubelską

Nadwyżka ma wynieść aż 104 mln zł, ale pójdzie na…

4 minuty czytania

31.10.2023

Marszałek zaprasza na film, a sejmik zgadza się na odłączenie Janowca od muzeum w Kazimierzu Dolnym

Powstające przy zamku winnice (obecnie to ok. 2 ha )…