Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.09.2023

Wybory 2023. Roszady na liście PiS. Dyrektorka od 42 tys. zł nagrody jednak wyżej

Udostępnij

Ewa Szałachwiej, która miała być na sejmowej liście numerem 23 ostatecznie startuje z pozycji nr 18. – Czeski błąd – tak sytuację tłumaczy kandydat, na którego miejsce weszła dyrektorka z urzędu marszałkowskiego.

Kiedy 2 września w Muzeum Wsi Lubelskiej Prawo i Sprawiedliwość przedstawiało kandydatów do Sejmu wydawało się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Była także plansza, na której wypisano nazwiska wszystkich startujących z okręgu numer 6 na posłów i nazwiska trzech chętnych na mandat senatora.

Liderem listy został minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Dwójka” to Michał Moskal, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS chce żeby Moskal zadebiutował w Sejmie. Taką szansę otrzymała także, mająca numer 3, Magdalena Filipek-Sobczak. To radna sejmiku i dyrektorka KRUS w Lublinie.

>>>PiS liczy na 10 mandatów – pokazało kandydatów<<<

Ulubione dyrektorki marszałka na liście PiS

Na liście znajdują się także dwie dyrektorki z urzędy marszałkowskiego. To Ewa Szałachwiej (departament rolnictwa) i Agnieszka Drozd-Bownik (promocja, sport i turystyka). Ich nazwiska przykuwają uwagę, bo tuż przed przedstawieniem listy wyborczej Jawny Lublin ujawnił, jakie nagrody otrzymały w urzędzie marszałkowskim.

Dla Drozd-Borowik było to 41 tys. zł. Dla Szałachwiej 42 tys. zł. To nagrody tegoroczne, bo w 2022 roku Szałachwiej dostała od marszałka dodatkowe 35 tys. zł (Drozd-Bownik w UMWL pracuje od stycznia br.). >>>Tak nagradza lubelski marszałek<<<

Dyrektorka w górę

Zgodnie z tabliczką ustawioną na bruku w lubelskim skansenie, i zgodnie z wrześniową prezentacją kandydatów, Agnieszka Drozd-Borowik jest na liście 27. a Ewa Szałachwiej ma numer 23. Jednak już w serwisie Państwowej Komisji Wyborczej jest inaczej. Ewa Szałachwiej na liście PiS znajduje się kilka oczek wyżej. Ma miejsce 18.

Wcześniej tę pozycję zajmował Wojciech Jan Cioczek z gminy Krzczonów – pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Kultury Ludowej, Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, nauczyciel.

Kiedy o sprawę pytamy Marcina Jakóbczyka, miejskiego radnego, który prowadził spotkanie w skansenie, jest zaskoczony. – Nie wiem o takiej zmianie. Nie śledziłem tego aż tak dokładnie – przyznaje.

Wojciech Jan Cioczek przyznaje, że podczas prezentacji był na liście wyżej. Na 18. miejscu. – Natomiast wkradł tu się czeski błąd, który już przy rejestracji listy był poprawiony – tłumaczy, choć nikt podczas spotkania w muzeum nie powiedział głośno, że coś się nie zgadza.

Wersję Cioczka potwierdzałby jego facebookowy wpis z 2 września (z godz. 17.07 podczas gdy konferencja w skansenie była przed południem). Cioczek pisze, że ma na liście miejsce 23.

Kim jest Ewa Szałachwiej? Rocznik 79′; wykształcenie wyższe; zawód: inżynier zootechnik. Zanim zajęła jeden dyrektorskich gabinetów w urzędzie marszałkowskim, robiła karierę w ośrodkach doradztwa rolniczego. Była kierowniczką Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Piaskach, pracowała w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Dwukrotnie startowała w wyborach z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. I dwukrotnie zaliczała porażkę. W 2018 roku w walce o mandat burmistrza Piask Szałachwiej dostała 1 437 głosów, Tomasz Cholewa (KW PSL) ponad dwa razy więcej – 2 967. Tylko 244 głosy zdobyła kilka miesięcy później, gdy kandyduje z list PIS do europarlamentu (do PE weszły Elżbieta Kruk i Beata Mazurek).

Szałachwiej dostała posadę w UMWL, w którym władzę z rąk PSL-PO jesienią 2019 po wygranych wyborach przejął PiS. Nowy marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) mianuje ją dyrektorem Departamentu Rolnictwa. Kieruje nim do dziś, ze średnią pensją 14,8 tys. zł miesięcznie (177 tys. zł rocznie). Nie lubi znikać w tłumie. Zazwyczaj w czerwonej sukience, żakiecie lub płaszczu. Ale gdy trzeba, zakłada też wianek i strój ludowy. 

Na zdjęciu: Wojciech Jan Cioczek i Ewa Szałachwiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…