Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  05.04.2024

Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Udostępnij

Jedni korzystali z ostatnich zaproszeń do radiowego studia, inni przekonywali do siebie dziennikarzy na konferencjach prasowych. Wszyscy w media społecznościowe wrzucali post za postem, a z centrum miasta ciężko było nie wrócić bez torby z nazwiskiem kandydata, czegoś słodkiego lub chociaż wyborczej ulotki.

PiS: Gdyby nie my nie byłoby dworca i bazy śmigłowców

Zaczynali kampanię pod pomnikiem Unii Lubelskiej, tam też ją zakończyli. Kandydatów PiS z Lublina na ostatniej prostej wsparł Mariusz Błaszczak. Były szef Ministerwstwa Obrony Narodowej mówił o wzmacnianiu wojsk na Lubelszczyźnie. I przekonywał, że „może to zrobić prezydent otwarty, na tego typu inicjatywy”. – A gwarancję takiej otwartości stanowi Robert Derewenda – mówił Błaszczak.

Sam kandydat na prezydenta Lublina dzień wyborów samorządowych (niedziela, 7 kwietnia) nazwał „dziejową chwilą”. Z tematu unii polsko-litewskiej i Konstytucji 3 Maja gładko przeszedł do „logistycznego hubu” i „centralnego miejsca w tej części Europy„. – Mój charakter i doświadczenie gwarantują dynamiczny rozwój Lublina. To, co do tej pory było niemożliwe do rozwiązania dla obecnego prezydenta, to ja rozwiążę – zadeklarował Robert Derewenda.

Bardziej konkretny był marszałek województwa Jarosław Stawiarski (kandyduje do sejmiku z „jedynki” w okręgu nr 2), który przypomniał, że planowana baza śmigłowców wojskowych w Świdniku powstanie głównie dzięki PiS, a nie „ludziom rządzącym Lublinem”. Podobnie jak wybudowany kosztem blisko 400 mln zł Dworzec Lublin.

Piękny Dworzec Metropolitalny od początku do końca został wybudowany decyzją zarządu województwa i sejmiku województwa, a nie prezydenta miasta – stwierdził marszałek. A 14-letnie rządy Krzysztofa Żuka z PO skwitował tak: – Wszystko co ma powyżej 10 lat się już zużywa. Stagnację widać gołym okiem.

KWW Krzysztof Żuk: I zieleń, i miłość

Dziś przed południem na lubelskim deptaku można było spotkać najważniejsze osoby z Ratusza. Osobiście swoje wyborcze gazetki wręczał walczący o czwartą kadencję w fotelu prezydenta miasta Krzysztof Żuk. Na ulicę z gazetami wyszły też jego dwie zastępczynie Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak oraz Marta Gutkowska z Biura Rady Miasta. Wszystkie trzy panie walczą o mandaty w Radzie Miasta Lublin. Każdy krok kandydata i kandydatek dokumentowała równie liczna ekipa specjalistów od mediów społecznościowych z Urzędu Miasta. W tym tych profili na Facebooku i Instagramie, które – jak wczoraj zapewniał nas Krzysztof Żuk – prezydent Lublina prowadzi sobie sam.

Na konferencję podsumowującą kampanię Żuk zaprosił wczoraj. Na dziennikarzy na schodach ratusza czekało kilkadziesiąt osób, które startują do Rady Miasta pod sztandarami Komitetu Wyborczego Krzysztof Żuk – z Nowej Lewicy, PSL, Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. W tłumie trzymającym duży niebieski baner z hasłami wyborczymi nie dostrzegliśmy jednak nikogo z Polski 2050 – to czwarty koalicjant „drużyny Żuka”, która – jeśli zdobędzie większość (a wiele na to wskazuje) – to „wspólnie będzie zmieniać Lublin”.

Na ostatniej prostej walczący o reelekcję prezydent zapewnił, że w jego klubie „nie było i nie będzie dyscypliny partyjnej podczas głosowań”, obiecał więcej kultury, zieleni i sportu – w tym halę wielofunkcyjną (kiedyś nazywaną stadionem żużlowym). Na jego Facebooku pojawił się jeszcze nowy film, na którym zapewnia, że kocha Lublin i zaproszenie do lektury wywiadu z nim w dzisiejszym wydaniu Dziennika Wschodniego. I wysłuchania ostatniej, przed ciszą wyborczą rozmowy w Radiu Lublin.

Konfederacja: Ostatni wspólny spacer

Takiego szczęścia do mediów nie ma trzeci kandydat na prezydenta Lublina – Marcin Nowak. To miejski radny (do niedawna członek klubu radnych Żuka), który w tych wyborach startuje pod szyldem komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Pretensje ma zwłaszcza do Radia Lublin.

– Takie postawienie sprawy przez medium publiczne i zaproszenie na rozmowę wyłącznie jednego kandydata na urząd prezydenta Lublina szczególnie w tym dniu, nie sprzyja transparentności przekazu informacyjnego i jest po prostu krzywdzące dla pozostałych kandydatów – nie kryje żalu Marcin Nowak na profilu Facebookowym prezydenta Żuka.

On również – razem z kilkunastoosobową ekipą kandydatów na radnych z ulotkami w rękach – pojawił się dziś w centrum miasta.

Fot. KWW Konederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Polska 2050: Tak umiemy tylko my

Ostatniego dnia przed ciszą wyborczą do Puław i do Zamościa przyjechał marszałek Szymon Hołownia. Fotografował się z miejscowymi kandydatami swojego ugrupowania i przekonywał: – My jesteśmy specjalistami od tego, żeby pozyskiwać pieniądze europejskie dla waszych gmin, powiatów, województw. My się na tym znamy jak mało kto.

Wskazywał, że Polska wschodnia zasługuje na to, żeby zmienić gospodarza. – Za rządów Zjednoczonej Prawicy zadłużenie szpitali powiatowych w województwie podwoiło się – mówił.

Z Zamościa Hołownia pojechał do Puław, Białegostoku i Łomży.

W Lublinie do głosowania na PSL i Trzecią drogę zachęcał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Tłuste koty pakują swe kuwety ze spółek skarbu państwa i chcą je dzisiaj przenieść do spółek samorządowych — mówił na schodach pod lubelskim zamkiem. Jego zdaniem to właśnie na Lubelszczyznę zaczną spływać działacze partii Jarosława Kaczyńskiego w poszukiwaniu stanowisk w samorządowych spółkach.

Wybory samorządowe odbędą się już w niedzielę 7 kwietnia. Od północy w nocy z piątku na sobotę (z 5 na 6 kwietnia) rozpocznie się cisza wyborcza, podczas której nie można prowadzić agitacji wyborczej. Potrwa aż do zakończenia głosowania – do godz. 21 w niedzielę.

6 odpowiedzi na “Na ulicy i na Facebooku. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą”

 1. . pisze:

  Jedną ręką sadzi, drugą wycina. Przypominam że to właśnie łysy ze swoimi radnymi odpowiadają za pomnik smoleński w Lublinie pod CSK psując ten plac. To on odpowiada za rekordowe zadłużenie Lublina. Dodatkowo podnieca się pod nowy stadion żużlowy, który jeszcze bardziej zwiększy te zadłużenie. Blok nad blokiem stoi, brak normalnej walki z zanieczyszczeniem powietrza. Czwarta kadencja Żukowa, którą wygra w zasadzie już za 47 godzin, to kolejne rzezi, rzezi i jeszcze raz rzezi zieleni (Nałęczowska, Kalinowszczyzna, Mełgiewska, Wojciechowska, Abramowicka, Węglarza, Zelwerowicza). Człowiek mający kompletnie za nic ochronę dzikiego terenu na Górkach Czechowskich, lansuje się na facebooku, blokując niewygodnych, zresztą to nie tylko on. Była szansa zakończyć wreszcie tę patologię kosztem wszystkiego co zielone, nawet te porozjeżdżane wszędzie trawniki poprzez kandydaturę Wrońskiego jako nadzieja na namiastkę normalność, ostatecznie sprzedał się Żukowi i teraz startuje z jego list do rady miasta. Beznadziejna to była kampania wyborcza. ZERO zainteresowania większości kandydatów w sprawie skandalicznych wycinek (nawet tych poza planowanym obszarem budowy drogi i zaznaczonych drzew w dokumentacji na zielono, czyli do pozostawienia) i zbiorowych mogiłach odnalezionych na Górkach Czechowskich. Bloki na obszarze Górek Czechowskich to jest już niedaleka przyszłość i będziemy się dusić w smogu. Te pięć kolejnych lat propagandy ratusza z propagandowym równie przekazem głoszonym przez Dziennik Deweloperski. Pójdzie na całego, bo to będzie ostatni raz kiedy może rządzić.

 2. . pisze:

  Jakich tematów zabrakło do poruszenia?
  – drastyczny ubytek studentów z miasta na tle lat 2012-2022
  – wycinki po całości
  – nielegalne parkowanie
  – beznadziejna komunikacja miejska i niewywiązywanie się ze swoich umów przez władze ZTMu (brak przegubowych obiecanych autobusów na linii 5)
  – syf banerowy i reklamowy
  – krzywe płytki chodnika (Głęboka, ścieżka nad Zalewem)
  – rozjechane trawniki
  – ścieżki rowerowe prowadzące donikąd (Zawilcowa)
  – rekordowe zadłużenie Lublina
  – mogiły na Górkach
  – brak danych UM Lublin w spr. wycinek za rok 2023
  – bajzel drogowy wokół dworca metropolitalnego
  – obrzydliwa blacha na Wolskiej
  – brak obiecanego skweru na Mełgiewskiej 6 kosztem 100 drzew,
  – nepotyzm
  – planowana zabudowa jednorodzinna urokliwej uliczki Stary Gaj (wystarczyłoby wymienić nawierzchnię i tyle) file:///C:/Users/user/AppData/Local/Temp/a71a4717-ebb7-4de4-882d-9886cf23fcf3_Dokumentacja%20(1).zip.cf3/Dokumentacja/inwentaryzacja%20Stary%20Gaj.pdf
  – niezrealizowane projekty Budżetu Obywatelskiego
  – praktyczny brak ogrodów deszczowych

 3. Zapytaliście kandydatów i członków komitetów wyborczych, czy te zaangażowanie to w czasie urlopów, czy czasu pracy na urzędzie?! Jeżeli nie pytaliście, to może oznaczać, że powinien być dopisek „artykuł sponsorowany” lub „lokowanie produktu”. O resztę nie pytam, bo i po co, jak dysk już został juz wymieniony?!

 4. . pisze:

  Nie jestem Andrzej Filipowicz. Nie wiem dlaczego przed opublikowaniem komentarza widnieje u mnie taka nazwa użytkownika w formularzu. Jakbym nie zauważył, to bym się mógł nawet pod niego podszyć. Teraz będzie pewnie normalnie kropka, ale trochę jestem zaskoczony.

 5. @.
  Pewnie po wymianie dysku dane się zmapowały.

 6. . pisze:

  A tam gdzie pisałem pogrubioną czcionką to wywaliło kilkadziesiąt znaków zapytania. W starych artykułach.
  Ale portal się rozwija i takie sytuacje kolizyjne będą się zdarzać, bo to jedyne dosyć niezależne medium u nas mimo niewielu newsów o problematycznych sytuacjach i nieporozumieniach w działaniu. I brak konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

27.05.2024

Duże zmiany w Ratuszu. Prezydent wymienia swojego zastępcę i mebluje miejską spółkę

Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin, zastąpi na stanowisku wiceprezydenta Artura…

7 minuty czytania

25.05.2024

Oskarżana o mobbing była dyrektorka SP nr 52 dostała pracę w innej szkole. Uczy przyrody

Małgorzata Stacharska odeszła na emeryturę w atmosferze skandalu – nauczyciel…

5 minuty czytania

23.05.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Ministerstwo traci cierpliwość

W trudnych i kontrowersyjnych tematach prezydent Krzysztof Żuk głosu nie…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

4 minuty czytania

26.04.2024

Koniec z podatkowymi zwolnieniami dla przedsiębiorców z Lublina. Tymi na remonty zabytków

Przez 30 lat przedsiębiorcy w Lublinie mogli nie płacić podatku…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…