var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Zamalowana w latach trzydziestych polichromia w kościele przy ul. Bernardyńskiej zachwyciła konserwatorów zabytków.Choć prace przy remoncie dawnego klasztoru trwają już dwa lata to może nie być ostatnia niespodzianka.
Od 2022 roku w kościele pobernardyńskim p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie trwają prace konserwatorskie. O tym, że pod tynkiem znajdują się XIX-wieczne polichromie, konserwatorzy wiedzieli. Ale tego, co zobaczyli, się nie spodziewali.
– W dokumentach kościelnych zapisano, że polichromia nie spełniała parametrów estetycznych i technicznych, stąd w latach trzydziestych została zamalowana. Po jej odkryciu jesteśmy zaskoczeni jakością. Polichromia przedstawia golgotę, ale też wizerunek kościoła. Ciężko jeszcze powiedzieć jakiego – mówi konserwator Paweł Sadlej. Możliwe jednak, że budynek widoczny na polichromii to właśnie kościół p.w. św. Pawła.
– Polichromia została namalowana w 1860 roku. W 1932 roku, przy udziale m.in. konserwatora wojewódzkiego, ustalono, że należy to zamalować, bo nie przedstawia wartości artystycznej. Ale moim zdaniem to jedno z lepszych takich artystycznych przedstawień – mowi Barbara Stolarz, z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Autorem polichromii jest Józef Bernasiewicz. Jego prace można odnaleźć m.in. w kościele św. Józefa Karmelitów Bosych w Lublinie, kościele farnym w Kazimierzu Dolnym czy w Milejowie.
Teraz konserwatorzy chcą sprawdzić jak wyglądały i w jakim stanie są poprzednie warstwy polichromii. Dopiero wtedy zapadnie decyzja, która wersja zostanie poddana konserwacji.
Na tym nie koniec odkryć. Pod częścią klasztorną odkopano fundamenty wieży mieszkalno-obronnej z XV wieku.
– Wiek określiliśmy na podstawie ceramiki, którą znaleźliśmy, ale także na podstawie analizy węgla C14– tłumaczy archeolog Edmund Nitrus.
Pod podłogą części klasztornej znaleziono fundamenty XV wiecznej wieży mieszkalno-obronnej. Po lewej stronie widać jej dwie przypory.
Prace konserwatorskie mogą potrwać jeszcze kilka lat. Ale niewykluczone, że wnętrza kościoła będzie można podziwiać wcześniej – jak tylko zniknie większość rusztowań.
– Po remoncie będziemy mogli zobaczyć tutaj dzieła sztuki pochodzące z różnych epok. Jedne wypierały drugie, a my chcemy to połączyć. Oprócz funkcji liturgicznej kościół miałby funkcję edukacyjną i kulturową – tłumaczy Sadlej. Jego zdaniem kościół św. Pawła w Lublinie pod względem estetyki to ranga europejska i jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w Polsce.
Tak aktualnie wygląda wnętrze kościoła św. Pawła
Kościół pobernardyński p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie
Kościół wybudowano pod koniec XV wieku, pierwotnie jako część klasztoru bernardyńskiego. Spłonął w trakcie wielkiego pożaru Lublina w 1557 roku. Odbudowa zakończyła się w 1569 roku, co zbiegło się obradami sejmu w Lublinie, podczas których uchwalono Unię Lubelską. W kościele tym po obradach odśpiewano hymn dziękczynny Te Deum laudamus. Kościół wybrano nieprzypadkowo – był wtedy największy w Lublinie.
Kolejny pożar miał miejsce w 1602 roku. Kościół ponownie odbudowano w ciągu pięciu lat. Na początku XIX wieku klasztor bernardyński znalazł się w finansowych tarapatach i zdecydował o rozbiórce czterech kaplic. W 1864 roku w miejsce klasztoru utworzono parafię.
W kwietniu 2022 r. rozpoczął się generalny remont kościoła. Jego wnętrza zostały wówczas zamknięte dla wiernych.
Na zdjęciu: W kościele pobernardyńskim p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie odkryto zaskakująco dobrze zachowana polichromię przedstawiającą ukrzyżowanie Chrystusa.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz