Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  14.02.2024 16:22

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Udostępnij

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od wycinek. Zniknie 17 dużych drzew, ok. 50 mkw. zadrzewień i praktycznie wszystkie krzewy. Nowych nasadzeń nie będzie, przewidziano jedynie założenie trawników.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na dziś. W niektórych blokach administracja rozwiesiła ogłoszenia. Jest w nich mowa o potrzebie przestawienia aut. – Na pierwszy ogień pójdzie odcinek od Wajdeloty do Grażyny. Parkowanie wzdłuż tej ulicy będzie sukcesywnie wyłączane – informuje Rada Dzielnicy Rury.

Docelowa czasowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od poniedziałku (19 lutego) – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Roboty na ulicy Wallenroda przeprowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Całość prac pochłonie 13,3 mln zł, a na ich zakończenie wykonawca ma czas do czerwca 2025 roku. W swoim dzisiejszym komunikacie dla mediów Urząd Miasta podkreśla, że gruntownie przebudowany zostanie odcinek o długości 850 metrów, nowym asfaltem, szerokimi chodnikami z kostki i „modernizacją istniejących stanowisk postojowych”. Rozbudowa obejmie też dwa skrzyżowania, wymianę ulicznego oświetlenia i budową systemu odwodnienia.

Tym, czym się urząd nie chwali, to nowe trawniki w miejsce krzewów i drzew.

Zamiast nowych drzew i krzewów będą trawniki

Przy rozbudowie ul. Wallenroda zniknie sporo okolicznej zieleni. Na terenie inwestycji zinwentaryzowano 106 drzew. Do wycinki przeznaczono 17. Większość, bo ponad 10, rośnie przy Środowiskowym Domem Samopomocy Roztocze i przy pobliskim łuku drogi (na zdjęciu powyżej).

Zauważalna będzie też wycinka ok. 50 mkw. zadrzewień. Z ulicy Wallenroda zniknie też większość krzewów. Z obecnej 942 mkw. „powierzchni zakrzewienia”, zostanie jedynie 156 mkw. M.in. wycięte zostaną wszystkie krzewy na odcinku jednokierunkowym.

Nowe nasadzenia? Tych nie przewidziano. Wykonawca ma jedynie założyć nowe trawniki.

Barierki na kierowców

Zakres prac może zaskoczyć kierowców, gdyż droga ulegnie wyraźniemu zwężeniu. To efekt przeniesienia miejsc parkingowych z jezdni do zatok parkingowych. W zatokach ma się znaleźć 241 miejsc postojowych, w tym 10 niebieskich kopert dla osób niepełnosprawnych.

Policzyliśmy – i obecnie na tym odcinku ulicy parkuje o dziewięć aut więcej. Dziś jednak nie wszyscy robią to zgodnie z przepisami. Po przebudowie będzie to utrudnione. Barierki mają się pojawić po obu stronach na zakręcie przy Domu Kultury LSM. Te, które dziś stoją naprzeciwko ZUS, mają się ciągnąć aż do ul. Grażyny.

Z myślą o samochodach

Przyjrzeliśmy się jak zmieni się parkowanie na ul. Wallenroda. Wjeżdżając z niej w ul. Wallenroda zaraz po prawej jest zatoka z prostopadłymi miejscami parkingowymi. Dziś parkuje tam ok 24 aut. Choć po przebudowie zatoka będzie o ok. 2 metry dłuższa to liczba miejsc parkingowych się nie zmieni.

Przed Środowiskowym Domem Samopomocy Roztocze (naprzeciwko DK LSM) zniknie istniejący placyk. W jego miejsce pojawią się prostopadłe miejsca parkingowe. Będzie ich 22 (dziś parkuje tutaj ok. 18 pojazdów). Po drugie stronie – przed DK LSM powstanie zatoka na 18 miejsc parkingowych. Dziś parkuje tu ok. 21 aut.

Przed wieżowcami u numerach 2b, 2c i 2d dalej będziemy parkować prostopadle w zatoce. Jednak po rozbudowie będzie tutaj 49 miejsc, czyli o dwa mniej niż dzisiaj. Po drugiej stronie – przed sądem rejonowym, auta parkują dziś równolegle na jezdni (ok. 23 samochodów). Po rozbudowie zaparkują w ten sam sposób, ale już w zatoce parkingowej.

Po zakończeniu przebudowy na jezdni już nie zaparkujemy. Wszystkie nowe miejsca parkingowe będą wyznaczone w zatokach. W tym miejscu jezdnia skurczy się z 7,5 m do 5 m.

Od ulicy Grażyny ulica Wallenroda jest jednokierunkowa. Po lewej stronie, wzdłuż żywopłotów, może dziś zaparkować 55 aut. Po rozbudowie żywopłotów nie będzie i zaparkujemy wyłącznie skośnie, w wydzielonych do tego zatokach. W ten sposób zmieści się 66 aut.

W ramach inwestycji nie przewidziano żadnych stojaków rowerowych.

Więcej chodników i wysepki na przejściach

Pozytywną zmianę powinni odczuć piesi. Na prawie całym odcinku chodniki znalazły się po obu stronach jezdni. Wyjątkiem jest jednokierunkowy odcinek ul. Wallenroda przed blokiem numer 2. Tutaj istniejący chodnik urzędnicy zastąpili zatoką parkingową.

Rozbudowa zakłada całkowitą rozbiórkę istniejącej jezdni. Wszystkie warstwy nowej nawierzchni mają aż 67 cm grubości. Zostanie też wykonana kanalizacja deszczowa, która wymaga jeszcze głębszych wykopów. Drogowcy mają też wykonać nowe oświetlenie.

Zmiany obejmą też skrzyżowanie z ulicą Zana. W połowie przejścia dla pieszych pojawi się wysepka, co pozwoli na pokonywanie go na dwa razy. Ulica Zana będzie też w tym miejscu poszerzona – na środku powstanie azyl gdzie pojazdy skręcające w lewo w ul. Wallenroda będą mogły się zatrzymać nie tamując ruchu. Także na ul. Zana wymieniona zostanie cała konstrukcja jezdni. Prace obejmą odcinek o długości 120 m.

Polecamy

Brak polecanych postów.