Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Udostępnij

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od wycinek. Zniknie 17 dużych drzew, ok. 50 mkw. zadrzewień i praktycznie wszystkie krzewy. Nowych nasadzeń nie będzie, przewidziano jedynie założenie trawników.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na dziś. W niektórych blokach administracja rozwiesiła ogłoszenia. Jest w nich mowa o potrzebie przestawienia aut. – Na pierwszy ogień pójdzie odcinek od Wajdeloty do Grażyny. Parkowanie wzdłuż tej ulicy będzie sukcesywnie wyłączane – informuje Rada Dzielnicy Rury.

Docelowa czasowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od poniedziałku (19 lutego) – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Roboty na ulicy Wallenroda przeprowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Całość prac pochłonie 13,3 mln zł, a na ich zakończenie wykonawca ma czas do czerwca 2025 roku. W swoim dzisiejszym komunikacie dla mediów Urząd Miasta podkreśla, że gruntownie przebudowany zostanie odcinek o długości 850 metrów, nowym asfaltem, szerokimi chodnikami z kostki i „modernizacją istniejących stanowisk postojowych”. Rozbudowa obejmie też dwa skrzyżowania, wymianę ulicznego oświetlenia i budową systemu odwodnienia.

Tym, czym się urząd nie chwali, to nowe trawniki w miejsce krzewów i drzew.

Zamiast nowych drzew i krzewów będą trawniki

Przy rozbudowie ul. Wallenroda zniknie sporo okolicznej zieleni. Na terenie inwestycji zinwentaryzowano 106 drzew. Do wycinki przeznaczono 17. Większość, bo ponad 10, rośnie przy Środowiskowym Domem Samopomocy Roztocze i przy pobliskim łuku drogi (na zdjęciu powyżej).

Zauważalna będzie też wycinka ok. 50 mkw. zadrzewień. Z ulicy Wallenroda zniknie też większość krzewów. Z obecnej 942 mkw. „powierzchni zakrzewienia”, zostanie jedynie 156 mkw. M.in. wycięte zostaną wszystkie krzewy na odcinku jednokierunkowym.

Nowe nasadzenia? Tych nie przewidziano. Wykonawca ma jedynie założyć nowe trawniki.

Barierki na kierowców

Zakres prac może zaskoczyć kierowców, gdyż droga ulegnie wyraźniemu zwężeniu. To efekt przeniesienia miejsc parkingowych z jezdni do zatok parkingowych. W zatokach ma się znaleźć 241 miejsc postojowych, w tym 10 niebieskich kopert dla osób niepełnosprawnych.

Policzyliśmy – i obecnie na tym odcinku ulicy parkuje o dziewięć aut więcej. Dziś jednak nie wszyscy robią to zgodnie z przepisami. Po przebudowie będzie to utrudnione. Barierki mają się pojawić po obu stronach na zakręcie przy Domu Kultury LSM. Te, które dziś stoją naprzeciwko ZUS, mają się ciągnąć aż do ul. Grażyny.

Z myślą o samochodach

Przyjrzeliśmy się jak zmieni się parkowanie na ul. Wallenroda. Wjeżdżając z niej w ul. Wallenroda zaraz po prawej jest zatoka z prostopadłymi miejscami parkingowymi. Dziś parkuje tam ok 24 aut. Choć po przebudowie zatoka będzie o ok. 2 metry dłuższa to liczba miejsc parkingowych się nie zmieni.

Przed Środowiskowym Domem Samopomocy Roztocze (naprzeciwko DK LSM) zniknie istniejący placyk. W jego miejsce pojawią się prostopadłe miejsca parkingowe. Będzie ich 22 (dziś parkuje tutaj ok. 18 pojazdów). Po drugie stronie – przed DK LSM powstanie zatoka na 18 miejsc parkingowych. Dziś parkuje tu ok. 21 aut.

Przed wieżowcami u numerach 2b, 2c i 2d dalej będziemy parkować prostopadle w zatoce. Jednak po rozbudowie będzie tutaj 49 miejsc, czyli o dwa mniej niż dzisiaj. Po drugiej stronie – przed sądem rejonowym, auta parkują dziś równolegle na jezdni (ok. 23 samochodów). Po rozbudowie zaparkują w ten sam sposób, ale już w zatoce parkingowej.

Po zakończeniu przebudowy na jezdni już nie zaparkujemy. Wszystkie nowe miejsca parkingowe będą wyznaczone w zatokach. W tym miejscu jezdnia skurczy się z 7,5 m do 5 m.

Od ulicy Grażyny ulica Wallenroda jest jednokierunkowa. Po lewej stronie, wzdłuż żywopłotów, może dziś zaparkować 55 aut. Po rozbudowie żywopłotów nie będzie i zaparkujemy wyłącznie skośnie, w wydzielonych do tego zatokach. W ten sposób zmieści się 66 aut.

W ramach inwestycji nie przewidziano żadnych stojaków rowerowych.

Więcej chodników i wysepki na przejściach

Pozytywną zmianę powinni odczuć piesi. Na prawie całym odcinku chodniki znalazły się po obu stronach jezdni. Wyjątkiem jest jednokierunkowy odcinek ul. Wallenroda przed blokiem numer 2. Tutaj istniejący chodnik urzędnicy zastąpili zatoką parkingową.

Rozbudowa zakłada całkowitą rozbiórkę istniejącej jezdni. Wszystkie warstwy nowej nawierzchni mają aż 67 cm grubości. Zostanie też wykonana kanalizacja deszczowa, która wymaga jeszcze głębszych wykopów. Drogowcy mają też wykonać nowe oświetlenie.

Zmiany obejmą też skrzyżowanie z ulicą Zana. W połowie przejścia dla pieszych pojawi się wysepka, co pozwoli na pokonywanie go na dwa razy. Ulica Zana będzie też w tym miejscu poszerzona – na środku powstanie azyl gdzie pojazdy skręcające w lewo w ul. Wallenroda będą mogły się zatrzymać nie tamując ruchu. Także na ul. Zana wymieniona zostanie cała konstrukcja jezdni. Prace obejmą odcinek o długości 120 m.

7 odpowiedzi na “Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  K0lejne zwycięstwo Dendrofoba Jakubowickiego nad drzewiskami.
  PS. Hasło „kanalizacja burzowa” od razu zapala czerwoną lampkę. Czy P0nownie sprawa rozbija się o jej doprowadzenie do leżącego nieP0dal „banku ziemi” będącego w posiadaniu Tęgiego Łba (lub/i pobliskiego terenu obecnie zajmowanego przez parking obok sądu, na którym inny dewelo-buraczek planuje strzelisty „akademik”), a która to instalacja jest niezbędna w przypadku wyposażenia dewelo-klocków w garaże podziemne, co obecnie jest standardem dostosowanym do kultury poruszania się po mieście prywatnymi autami wobec zaplanowanej dysfunkcjonalności mpk?
  Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że przez 50 lat ten fragment miasta jakoś funkcjonował bez żadnych problemów bez kanalizacji burzowej.

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  PS. 2 przykłady, kiedy pod pretekstem „remontu” ulic zrealizowana została kanalizacja burzowa do ochrony nowo-stawianych dewelo-klocków z garażami podziemnymi to Al. Racławickie (2 dewelo-klocki – jeden tebewałowy, drugi Zbaffcy Motorynki, łącznie ok. 300 apartamĘtów, koszt całkowity 100+ mln = ukryta dotacja 300+k na jeden lokal, wyłączenie ulicy z ruchu prawie 2 lata) oraz Wojciechowska/Bliska (żaglowcy i chyba też „Szklarz” ma tam bank ziemi – koszt 14 mln, wyłączenie z ruchu 1 rok).
  W każdym z tych przypadków istniejąca poprzednio zabudowa funkcjonowała bez żadnych problemów bez kanalizacji burzowej.

 3. . pisze:

  Miejskie trawniki, które będą koszone co dwa tygodnie, a syf po skoszeniu będzie się pałętać tygodniami. Nawet i w długotrwałą suszę. Żadnego ukwiecania ostatnio też nie ma, w wielu polskich miastach są jakieś tereny z krokusami czy słonecznikami, a u nas. Kosi się do samego dna i syf zostawia. Chyba tylko na Jana Pawła są pomiędzy pasami ruchu jakieś rośliny. 17 drzew to co to to to tutaj.

 4. . pisze:

  „Tym, czym się urząd nie chwali, to nowe trawniki w miejsce krzewów i drzew” Jak zwykle tylko Jawny Lublin poinformował o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest miliardowa wycinka, to co mnie zawsze najbardziej interesowało. Brawo wy!

 5. . pisze:

  Niedługo też ma być wycinka bodajże 10 drzew na Montażowej na Tatarach. 100 metrów dalej w grudniu 31 drzew na działce 11/6 i 12/6, ark.6, obręb Tatary, a po polskiemu Mełgiewskiej 6 wyparowało w pisdu. Po wycince zostały wystające pnie, które zagrażają przechodniom przechodzącym na skróty do nieszczęsnego ALDI. Trwa to już 7 tydzień! W uzasadnieniu wycinki podano, że „Drzewa kolidują z zagospodarowaniem działki w postaci ogólnodostępnego skweru z elementami małej architektury (czyli sklepu Sraldi), po uprzedniej zmianie ukształtowania terenu polegającej na likwidacji skarpy i obniżeniu terenu o ok. 3 metry z jednoczesnym obniżeniem infrastruktury technicznej.” Zapowiedziano 60 nasadzeń zastępczych do 30.04.2024, może urosną do stanu sprzed 23 XII 23 jak już w grobie zamieszkam. Grusza drobnoowocowa 19 szt, jabłoń purpurowa 18 szt, lipa srebrzysta 2 szt, śliwa wiśniowa – 21 szt. Termin wycinki był do 31 grudnia 2023, zwlekali z nią do ostatniej chwili jak widać.

 6. . pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=hdKc6qzptw0 fragment 7:42-7:55 bezdrzewna pustynia lubelska, kadr z tego momentu powinien być podświetlany na Zamku Lubelskim na kilka dni przed kwietniową ciszą wyborczą

 7. Staszek pisze:

  I bardzo dobrze. Nawierzchnia od dawna wymagała wymiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

7 minuty czytania

30.03.2024

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Drogi parking = krótkie parkowanie?

Podniesienie opłat w Strefie Płatnego Parkowania miało zniechęcić kierowców do…

3 minuty czytania

29.03.2024

Rekordowo dużo pomysłów na Budżet Obywatelski. Ale o co w nich chodzi – to ściśle tajna sprawa

Projektów jest 216, jednak co się konkretnie kryje za pomysłami…

3 minuty czytania

26.03.2024

7 mln zł na Park Bronowicki. Pieniądze z UE dostanie też CSK i Filharmonia

28 inwestycji na kwotę ponad 117 mln zł ma już…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

4 minuty czytania

13.03.2024

Zimny prysznic dla prezydenta Żuka. Minister sportu nie da pieniędzy na nowy stadion żużlowy

KOMENTARZ Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej mówi partyjnemu koledze Krzysztofowi…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…