Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  08.01.2024

Superszybki konkurs tylko dla swoich. „W tej sytuacji było to konieczne”

Udostępnij

100 tysięcy na stole i tylko kilkanaście godzin za złożenie oferty. Tak Urząd Miasta Lublin szukał organizacji, która poprowadzi w styczniu polsko-ukraińską przestrzeń Spilno.

„To nowe miejsce w Lublinie, które powstało z myślą o młodych mieszkańcach miasta z Polski i z Ukrainy” – tak Urząd Miasta Lublin zapowiadał swoją nową inicjatywę. Przestrzeń Spilno w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) otwarto z wielka pompą w listopadzie 2022 r.

Wstęgę na uroczystym otwarciu przecinał prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a miasto chwaliło się nawiązaniem współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF o wartości ok. 19 mln zł. Od tamtej pory w Spilno organizowane są zajęcia terapeutyczne dla dzieci, lekcje języka polskiego czy szkolenia z rynku pracy. Są też warsztaty – ostatnio z tworzenia brodatych Mikołajów, ozdób z masy perłowej czy ozdabiania drewnianej choinki. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a ich harmonogram Spilno Lublin publikuje z miesięcznym wyprzedzeniem na swoim Facebooku.

Do końca 2023 roku Spilno prowadziły organizacje pozarządowe: Fundacja Sempre a Frente, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundacja 5Medium. Zlecenie dostały w otwartym konkursie ofert, umowa z Urzędem Miasta Lublin opiewała na prawie 1,4 mln zł. Pomieszczenia w Hali Globus od miejskiej spółki MOSiR Lublin wynajmowała Fundacja 5Medium. Wysokości czynszu MOSiR nie zdradza. – Szczegóły umowy stanowią tajemnicę handlową obejmującą wszystkie strony umowy – przekonywał Miłosz Bednarczyk, rzecznik miejskiej spółki gdy w listopadzie ub.r. pytaliśmy o stawkę czynszu dla przestrzeni Spilno.

Umowa organizacji pozarządowych z miastem na prowadzenie Spilno kończyła się z końcem 2023 roku. Tuż przed świętami urząd ogłasza więc konkurs na prowadzenie placówki. Termin na składanie ofert nie może być krótszy niż miesiąc. Rozstrzygnięcia konkursu można się więc spodziewać pod koniec stycznia 2024 roku.

Po świętach, 28 grudnia, na stronie urzędu pojawia się ogłoszenie o drugim konkursie. Chodzi o prowadzenie Spilno w styczniu. Ratusz ma do wydania na ten cel 100 tys. zł, a czasu na złożenie jest ofert jest niewiele – zaledwie kilkanaście godzin. Termin mija już następnego dnia, 29 grudnia o godz. 13.30.

Sygnałów o błyskawicznym konkursie miasta od naszych Czytelników dostajemy kilka. – Przyjrzyjcie się temu konkursowi – pisze jeden z nich.

Na konkurs pływa tylko jedna oferta: od Fundacji 5Medium i Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides – podmiotów, które prowadziły Spilno do tej pory. Ich oferta opiewa na 56,5 tys. zł, urzędnicy wybierają ją 2 stycznia.

Postępowanie miało zapewnić ciągłość funkcjonowania tego miejsca do momentu wyboru podmiotu prowadzącego działalność w 2024 roku – tłumaczy Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza gdy pytamy dlaczego czasu na zlożenie oert było tak mało.

Jak wyjaśnia rzeczniczka, późne ogłoszenie konkursu było związane z przedłużającymi się negocjacjami z UNICEF, który finansuje Spilno. – Przed świętami Miasto Lublin i UNICEF podpisali porozumienie ustanawiające partnerstwo wzajemnej współpracy i realizacji działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w sytuacjach kryzysowych – tłumaczy Stryczewska..

Przerwanie rozpoczętych terapii psychologicznych przyniosłoby więcej szkody niż pożytku – tłumaczy z kolei Agnieszka Jarmuł z Fundacji 5Medium. – Nasza oferta opiewała tylko na 56 tys. zł, choć miasto zarezerwowało aż 100 tys. zł. Zawarliśmy w niej wyłącznie najważniejsze działania – dodaje.

Chodzi o wsparcie terapeutyczne, warsztaty dla kobiet, zapewnienie obsługi technicznej, administracyjnej i merytorycznej, a także „poniesienie kosztów wynajmu przestrzeni oraz eksploatacyjnych„. Agnieszka Jarmuł przyznaje, że zdaje sobie sprawę, że takie konkursy nie wyglądają dobrze. – W tej sytuacji było to jednak konieczne – podkreśla.

Wciąż jednak można składać oferty w konkursie ofert na działanie Spilno w 2024 roku. Urząd czeka na nie do 24 stycznia. Na ten cel zarezerwowano prawie milion złotych. O dotację na pewno będą się starali dotychczasowi operatorzy: Fundacja 5Medium oraz Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides. – Ustalamy z naszymi partnerami szczegóły oferty – dodaje Jarmuł.

Ile kosztuje Spilno Lublin?

Z prowadzonego przez Ratusz rejestru umów wynika, że od momentu uruchomienia Spilno Lublin jesienią 2022 do końca 2023 działalność tego punktu pochłonęła 2 mln 441 tys. zł. Obok dotacji dla organizacji prowadzących placówkę (Fundacja 5Medium, Fundacja Sempre A Frente, Stowarzyszenie Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber) są też umowy z Fundacją Zdorovo (60 tys. zł) i Barbarą Wybacz (23 tys. zł) za „wykonywanie czynności na stanowisku Koordynatorka ds. Spilno Lublin.

Z danych, jakie Spilno Lublin publikuje na Facebooku, wynika, że w zeszłym roku w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach wzięło udział 3430 osób, zrealizowano 1135 godzin terapii dla dzieci, w szkoleniach z rynku pracy uczestniczyło 235 osób, a w indywidualnych spotkaniach poświęconych szukaniu pracy – 60.

Finansowanie Spilno Lublin – umowy z Urzędem Miasta Lublin (źródło: rejestrumow.lublin.eu):

LP.Numer umowyData zawarciaKontrahentKwota z umowy brutto w PLNPrzedmiot umowy
4251669/PS/232023-09-29FUNDACJA SEMPRE A FRENTE93 800PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
4251770/PS/232023-09-29FUNDACJA ZDOROVO60 000ORGANIZACJA DZIAŁAŃ W RAMACH „SPILNO LUBLIN”
4251971/PS/232023-09-29FUNDACJA „5MEDIUM”146 600PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
4252672/PS/232023-09-29STOWARZYSZENIE WSPIERANIA AKTYWNOŚCI „BONA FIDES”238 800PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
4067325/PS/232023-04-28FUNDACJA SEMPRE A FRENTE77 200ORGANIZACJA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU INTEGRACJI W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ LUBLINA OBYWATELI I OBYWATELEK UKRAINY, KTÓRZY PRZEBYWAJĄ W LUBLINIE W ZWIĄZKU Z KONFLIKTEM ZBROJNYM NA TERENIE TEGO PAŃSTWA, POPRZEZ PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
4067426/PS/232023-04-28STOWARZYSZENIE WSPIERANIA AKTYWNOŚCI „BONA FIDES”231 600ORGANIZACJA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU INTEGRACJI W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ LUBLINA OBYWATELI I OBYWATELEK UKRAINY, KTÓRZY PRZEBYWAJĄ W LUBLINIE W ZWIĄZKU Z KONFLIKTEM ZBROJNYM NA TERENIE TEGO PAŃSTWA, POPRZEZ PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
4067924/PS/232023-04-28FUNDACJA „5MEDIUM”191 200ORGANIZACJA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU INTEGRACJI W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ LUBLINA OBYWATELI I OBYWATELEK UKRAINY, KTÓRZY PRZEBYWAJĄ W LUBLINIE W ZWIĄZKU Z KONFLIKTEM ZBROJNYM NA TERENIE TEGO PAŃSTWA, POPRZEZ PRZYGOTOWANIE I PROWADZENIE CENTRUM WSPARCIA I INTEGRACJI UCHODŹCÓW I UCHODŹCZYŃ „SPILNO LUBLIN”
3817165/PS/222022-10-03BARBARA WYBACZ23 232WYKONYWANIE CZYNNOŚCI NA STANOWISKU: KOORDYNATORKA DS. SPILNO LUBLIN
3792952/PS/222022-09-08FUNDACJA SEMPRE A FRENTE, FUNDACJA „5MEDIUM”, STOWARZYSZENIE HOMO FABER, STOWARZYSZENIE WSPIERANIA AKTYWNOŚCI „BONA FIDES”1 379 330REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO POD TYTUŁEM: MIEJSCE AKTYWNOŚCI LOKALNEJ – WSPÓLNIE/SPILNO HUB

Fundacja 5 Medium razem ze Stowarzyszeniem Bona Fides od jesieni 2023 prowadzą też jedną z trzech miejskich przestrzeni dla młodzieży – „Po prostu fajne miejsce” przy ul. Jana Sawy 5. Jak informuje miasto – organizacje zostały wybrane w ramach otwartego konkursu ofert. Jak wynika z rejestru umów Urzędu Miasta Lublin, na ten cel dostały dwie miejskie dotacje: 120 tys. zł i 358 tys. zł. Fundacja 5Medium od kilku lat prowadzi też fejsbookowy profil Lublin-Miasto Kultury i redaguje serwis kultura.lublin.eu. Ostatnia umowa z miastem na „obsługę miejskiego systemu informacji kulturalnych w latach 2022-2024 opiewa na 165,8 tys. zł.

Na zdjęciu: Otwarcie Spilno Lublin w listopadzie 2022. Fot. Urząd Miasta Lublin

3 odpowiedzi na “Superszybki konkurs tylko dla swoich. „W tej sytuacji było to konieczne””

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Czy Dewelo-SłoneczK0 cierpi na trwały skurcz powodujący wykrzywienie gęby w pseudo-uśmiechu, czy też może jest to efekt treningu przez instruktora d/s PR? Raczej to drugie, bo na niektórych sesjach RM z udziałem „plebsu” niedoceniającego dewelorozwój mieliśmy okazję zobaczyć „drugą twarz” tego P0zera w formie zaciśniętych ze złości szczęk, rączek zawijających się w pięści (zamiast ładnie złożonych na wysokości pępka) oraz rozbieganych „wilczych” oczek.

 2. Chwd pisze:

  Jak dlugo jeszcze bedziemy nianczyc ukraincow? Irlandka zmniejsza im zsilki, Niemcy tez patrza krzywo, ale Poliniacy wciaz zaslepieni, z glowami w ukrackich odbytach. Jaki cel ma ta inicjatywa poza umozliwieniem zarobienia podejrzanym fundacyjkom? Prowadzenie psychoterapii? Ukraki najlepiej sie terapuuja w galeriach handlowych, w biedrach na stoiskach z alko, albo rznac sie nozami.
  Wydrenowalismy budzet RP na dziesiatki miliardow zlotych po to, zeby nie miec z tego NIC. Wszystko w chorobliwym szale „pomagania” ukrakom, ktorzy nami gardza i najchetniej wbiliby nam widly w plecy.

 3. Slonik pisze:

  Tyle pieniędzy miasto przeznacza na takie głupoty,a tymczasem dzieci ze szkoły nr.42 przy ul. Rycerskiej chodzą po ciemku do szkoły nie oświetlonymi chodnikami na dwie zmiany bo sanepid zamyka klasy ponieważ szkoła nie ma pieniędzy na ich remont. Nie wspominając już że za salę gimnastyczna robi zwykła klasa zajęciowa(mimo wygranego budżetu obywatelskiego w 2018 na budowę sali typy lekkiego). I to jest szkoła w mieście wojewódzkim w 21 wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły