Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.12.2023

Miasto podzieliło pieniądze na kluby sportowe. Drużyna miliardera dostała najwięcej

Udostępnij

Nie mistrzowie Polski na żużlu, a piłkarze Motoru Lublin otrzymają najwyższą dotację na rozgrywki ligowe i szkolenie w pierwszym półroczu 2024 roku. W sumie do lubelskich klubów sportowych trafi prawie 11,5 mln zł.

Ratusz opublikował w piątek wyniki naboru w ramach konkursu na szkolenie i udział w rozgrywkach ligowych seniorów. Wszystkie złożone wnioski przeszły pozytywną ocenę i tym samym wszystkie kluby otrzymały dotacje. Ale te znacząco się między sobą różnią. Bo wcale nie zespoły ekstraklasowe dostały najwięcej pieniędzy.

Największym wygranym jest Motor Lublin SA, a więc spółka, której właścicielem jest miliarder Zbigniew Jakubas. Klub, mimo że Ratusz co roku dokłada do niego miliony, wciąż jest na minusie (3 mln pod kreską w 2022 roku). Jak pisaliśmy w październiku, sam Jakubas oraz kontrolowana przez niego spółka Jakubas Investment musieli dokapitalizować Motor kwotą 3 mln zł. Nieco mniej – 2,74 mln zł – dołożyło w 2023 roku klubowi miasto, również w ramach konkursu na szkolenie i udział w rozgrywkach. Na pierwsze półrocze przyszłego roku klub ma już zagwarantowane z Ratusza kolejne 2,35 mln zł. Piłkarze pod wodzą Goncalo Feio udanie zakończyli rundę jesienną w I lidze. Po 19 kolejkach beniaminek rozgrywek ma na koncie 32 punkty i zajmuje trzecią pozycję, dającą miejsce w barażach o grę w piłkarskiej ekstraklasie.

I jest to najwyższa dotacja przyznana w tym konkursie. Na drugim miejscu, z kwotą 1,9 mln zł, znajduje się MKS Lublin SA, czyli szczypiornistki MKS FunFloor. To klub, w którym większościowym akcjonariuszem jest miasto. A te pieniądze są mu potrzebne, bo co roku spółka prowadząca drużynę odnotowuje duże straty. Za ostatni rok było to 182 tys. zł, ale rok wcześniej aż 3,2 mln zł.

Ostatnio o klubie było głośno nie tylko pod względem sportowym (nasze szczypiornistki są na drugim miejscu w tabeli), ale także za sprawą Anny Ryfki, radnej miejskiej z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Centralne Biuro Antykorpupcyjne chce wygaszenia jej mandatu z uwagi na to, że radna odpisała umowę sponsorską z klubem, w którym miasto jest akcjonariuszem, a tego zabrania prawo. Ale na razie koleżanki i koledzy klubowi stanęli za Ryfką murem, więc sprawę będzie musiał rozstrzygnąć nowy wojewoda Krzysztof Komorski (PO).

W tym roku MKS Lublin obchodzi 30. rocznicę debiutu w najwyższej lidze, więc apetyt na sukces na Globusie jest ogromny. Na zakończenie 2023 roku szczypiornistki zajmują drugie miejsce w tabeli, sześć punktów za obrończyniami tytułu z Zagłębia Lubin, ex aequo z ekipą KPR-u Gminy Kobierzyce.

Niewiele mniej od piłkarek ręcznych dostali koszykarze MKS Start Lublin. 1,89 mln zł ma być przeznaczone na udział w rozgrywkach Orlen Basket Liga i II ligi mężczyzn. W tych pierwszych zmaganiach po paśmie sześciu zwycięstw z rzędu, przyszło zderzenie z rzeczywistością: zawodnicy trenera Artura Gronka zajmują 9. miejsce w klasyfikacji.

W klubie „milionerów”, czyli tych, którzy dostali dotację od miasta powyżej tej kwoty, znaleźli się jeszcze żużlowcy ze Speedway Lublin, prywatnego klubu, którego akcjonariuszami i prezesami są m.in. Jakub Kępa i Piotr Więckowski. Na rozgrywki w I półroczu 2024 roku dostaną 1,6 mln zł. Speedway Lublin może się pochwalić najwyższymi przychodami ze wszystkich lubelskich klubów sportowych (22,2 mln zł w 2022 roku). Jest też najbogatszym klubem w ekstraklasie żużlowej. W jego barwach jeździ mistrz świata Bartosz Zmarzlik, którego kontrakt opiewa – według różnych źródeł – na ok. 5,5-6 mln zł rocznie. Sam klub, hojnie wspierany przez spółki skarbu państwa, w tym Orlen, Bogdankę i Zakłady Azotowe Puławy oraz lubelskie samorządy miejski i wojewódzki, co roku przynosi zyski. Za poprzedni rok wyniósł on 385 tys. zł. Więcej od niego, 980 tys. zł, zarobił jedynie MKS Start.

Dotacje dla pozostałych klubów w tabeli poniżej.

wyniki_otwartego_konkursu_ofert_-_szkolenie_i_udzial_w_rozgrywkach_ligowych_w_kategoriach_wiekowych_seniorow_-_gry_zespolowe__1

Na zdjęciu: Właściciel Motoru Lublin miliarder Zbigniew Jakubas. Fot. FB/Motor Lublin

5 odpowiedzi na “Miasto podzieliło pieniądze na kluby sportowe. Drużyna miliardera dostała najwięcej”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Zbaffca Motorynki, który notabene już P0przednio był beneficjentem znacznie P0ważniejszych ukrytych dotacji ze strony nadzorców Folwarku Dziadogród (budowa kanalizacji burzowej Racławickie), domaga się grosiwa przynajmniej do czasu, kiedy rozkręci swój flagowy geszeft w Dziadogrodzie w P0staci spalarni odpadów z całej Europy w ramach realizacji Projektu 'Lubelska Dolina Śmieciowa’ P0d patronatem eK0loga 700-lecia z Jakubowic.

 2. betongród pisze:

  Kroniki dewelorozwoju, ja powiem tak, może jak te siarczyste mrozy się sprawdzą po nowym roku, zobaczymy, to wtedy dopiero przedstawiciel z gatunku chrząszczy zacznie naprawdę walczyć ze smogiem, a na przykład stanie na placu litewskim i przeprosi za wszystkie wycinki i zechce odgrodzić mieszkańcom Górki, bo w mojej dzielnicy wystarczy lekki mróz i już yppie na cały rejon. Ludzie palą syfem przy bylejakim mrozie i to jest poważny temat, jaki powinien się zająć też Jawny Lublin czy Spotted, bo na deweloperski dziennik nie ma co liczyć. Tam nawet żadnego komentarza nie można już napisać od stycznia br., bo uroili sobie w tych główkach walkę z hejtem, a realnie chodziło o niewygodną prawdę na temat spółek deweloperskich.

 3. lublinianin pisze:

  Można? Można. Niech zgadnę jaką decyzję podejmie Komorski w sprawie Ryfki, to niezbyt trudne.
  Murem za Ryfką. Uraaaa!!!

 4. Janek pisze:

  PiSokomusze kolesiostwo

 5. POLAK pisze:

  PO paprane kolesiostwo Ryfki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.07.2024

Prezes MOSiR Bystrzyca zrezygnował ze stanowiska. Znalazł lepiej płatną posadę

Marek Spuz vel Szpos nie jest już szefem Miejskiego Ośrodka…

6 minuty czytania

20.07.2024

Motor Lublin gra w Ekstraklasie, a karnety na mecze niemal najdroższe w lidze

Motor Lublin awansował, ale musi teraz pokazać, że w Ekstraklasie…

5 minuty czytania

18.07.2024

Klub miliardera na dużym minusie. Ale w ekstraklasie Motor Lublin może dokopać się do fortuny

– Czasem dziennikarze pytają, kiedy zacznę zarabiać na Motorze. Odpowiadam,…

4 minuty czytania

16.07.2024

Motor Lublin wkracza do Ekstraklasy, a kibice pytają: będzie czym wrócić z Areny?

AKTUALIZACJA Niedzielny mecz Motoru Lublin z Rakowem Częstochowa zakończy się…

8 minuty czytania

26.06.2024

Ratusz widzi tu stadion i loże dla VIP-ów, a specjaliści chronione gatunki

Inwentaryzacja wykazała duże zróżnicowanie gatunkowe oraz stosunkowo wysoką wartość przyrodniczą…

4 minuty czytania

20.06.2024

Euro 2024. W końcu wiadomo, jakie mecze pokaże strefa kibica w Lublinie

Tydzień po rozpoczęciu Euro 2024, ale w końcu jest –…

3 minuty czytania

15.06.2024

Euro 2024. Zaglądamy do strefy kibica w Lublinie, a tam…

Urząd Miasta zaprosił mieszkańców Lublina do strefy kibica na Zalewem…

3 minuty czytania

07.06.2024

„Podatników oszukałeś, nowy stadion obiecałeś”. Tłum kibiców żużla pod ratuszem

Fraza o oszustwie padała wiele razy. Adresowana była do prezydenta…