Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.10.2023

Miliarder dokłada kolejne miliony do Motoru Lublin. Klub Jakubasa to worek bez dna

Udostępnij

Mimo że Motor Lublin w końcu dostał się do Fortuna 1 Ligi, to dla Zbigniewa Jakubasa, wcale nie oznacza to finansowego oddechu. Przynajmniej na razie, bo jeden z najbogatszych Polaków cały czas dopłaca do interesu.

Po wyczekiwanym przez lata awansie do 1 ligi piłkarskiej, nastroje w klubie w końcu się poprawiły. Także kibice docenili starania swoich piłkarzy, tłumnie zasiadając na trybunach Areny Lublin. Na niedawnym derbowym pojedynku z Górnikiem Łęczna frekwencja po raz pierwszy w historii obiektu dobijała do 14 tys. osób, zbliżając się do maksymalnej pojemności obiektu (15,3 tys. kibiców).

Ale w ostatnich ligowych meczach piłkarze Motoru Lublin muszą uznawać wyższość przeciwników, jak chociażby podczas niedzielnego spotkania z Miedzią Legnica (1:3). Była to czwarta porażka z rzędu w ligowych rozgrywkach. I dziś lubelski zespół zajmuje dopiero 10. miejsce w tabeli (na 18 drużyn).

Wynik sportowy to jedno, ale dla szefa klubu (prezesem Motoru Lublin jest od kilku miesięcy Zbigniew Jakubas), ważne są także sprawy finansowe. Stery spółki przejął w czerwcu, bo poprzedni prezes Paweł Tomczyk nie wrócił do klubu po głośnej awanturze, jaką wywołał trener drużyny Goncalo Feio, rzucając w niego kuwetą na dokumenty. Z rozciętą głową Tomczyk trafił do szpitala, ale dla Jakubasa ważniejsze okazały się jednak względy sportowe. Dlatego Feio wciąż może liczyć na przychylność prezesa i nadal prowadzi piłkarzy.

Dla Jakubasa zakup Motoru Lublin, który – jak tłumaczył, wynikał z jego sentymentu do miasta – był także okazją do PR-owego, mocnego zaistnienia w Lublinie. A prowadzi tu także inne interesy. Od miasta za symboliczne pieniądze (4,6 tys. zł netto miesięcznie) dzierżawi 11-hektarów nad Bystrzycą pod Lubelską Akademię Futbolu. Buduje też mieszkania, m.in. przy ul. Morwowej. A spółka z jego portfela – Centrum Nowych Technologii – stara się o pozwolenia na budowę pierwszej w Lublinie potężnej spalarni śmieci na Zadębiu.

Po awansie do 1 ligi, w trakcie kampanii wyborczej, na VIP-owskich trybunach można było zauważyć wielu polityków obojga płci, których nigdy wcześniej tu nie widziano. Po każdym meczu Motoru na Arenie ich profile w mediach społecznościowych wypełniały się licznymi selfie, bo pokazywanie się na meczach piłkarskich (tak jak na żużlu przy alejach Zygmuntowskich), nagle stało się w Lublinie modne.

Magdalena Stachyra (z lewej) i Magdalena Filipek-Sobczak, kandydatki PiS do Sejmu na jednym z meczów Motoru na Arenie Lublin

Ale z czysto finansowego punktu widzenia zakup Motoru Lublin przez Jakubasa jest jak na razie klapą. Jak pisaliśmy w czerwcu, tylko za 2022 rok starta netto klubu wyniosła 3 mln zł, a ta skumulowana z ostatnich lat wynosi już 20 mln zł. I to mimo potężnych kroplówek, jakie klubowi serwuje co roku Ratusz kierowany przez prezydenta Krzysztofa Żuka (PO).

W tym roku z Urzędu Miasta poszły do Motoru już dwa przelewy: pierwszy na 1,89 mln zł (runda wiosenna) i drugi na 850 tys. zł (runda jesienna) – w sumie 2,74 mln zł. Oficjalnie są to pieniądze na „szkolenie i udział w rozgrywkach ligowych w kategoriach wiekowych seniorów w sezonie rozgrywkowym 2023/2024 – gry zespołowe„.

Ale to nie zaspokaja wszystkich potrzeb finansowych klubu. Dlatego Jakubas był zmuszony sięgnąć do własnej kieszeni. Jak wynika z październikowego postanowienia Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy spółki został podniesiony o 3 mln złotych. 150 tys. akcji o wartości 1,5 mln zł objął sam Jakubas, a drugie 1,5 mln zł kontrolowana przez niego spółka Jakubas Investment. Tym samym kapitał zakładowy Motoru Lublin po tych zmianach wynosi niecałe 10,2 mln zł. Czy finansowy zastrzyk wystarczy do wyjścia Motoru Lublin na finansową prostą, dowiemy się w przyszłym roku, gdy będzie znane roczne sprawozdanie klubu.

motor

3 odpowiedzi na “Miliarder dokłada kolejne miliony do Motoru Lublin. Klub Jakubasa to worek bez dna”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Na samym zabetonowaniu skweru przy Racławickich (co było możliwe dzięki zmianie planu przez fanklub Dewelo-Duce) przytulił ze 20 baniek na czysto + w gratisie dostał (razem z tebewałami) nowiuśką kanalizację burzową (koszt minimum 30 mln), bez czego budowa garażu podziemnego byłaby katastrofą.
    A jak odpali kominy to za miesiąc spalania zgarnie tyle, ile przez rok dokłada do kopaczy.

  2. Dda pisze:

    Skweru przy Racławickich? O jakim mieście ty piszesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

13.04.2024

Z Zakopanego aż na Hel, czyli deskorolką w depresję

Depresja to cichy zabójca i choroba cywilizacyjna, która zbiera coraz…

3 minuty czytania

09.04.2024

Były trener Motoru Lublin w klubie Ekstraklasy. Goncalo Feio poprowadzi Legię Warszawa

Sensacja w Ekstraklasie. Goncalo Feio, ex-trener Motoru Lublin obejmie Legię…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

4 minuty czytania

14.03.2024

Totolotek z nowym stadionem. Obaj kandydaci na prezydenta bardzo go chcą, ale skąd pieniądze – nie wiadomo

Jeden obiecuje, że zrobi to szybciej, ale pytany o terminy…

3 minuty czytania

27.02.2024

Trener Motoru przeprasza. Za „alkoholika”, rzucenie kuwetą w prezesa i obrażanie rzeczniczki prasowej

Roczna dyskwalifikacja w zawieszeniu na trzy lata, grzywna w wysokości…

3 minuty czytania

30.12.2023

Miasto podzieliło pieniądze na kluby sportowe. Drużyna miliardera dostała najwięcej

Nie mistrzowie Polski na żużlu, a piłkarze Motoru Lublin otrzymają…

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…

4 minuty czytania

05.09.2023

Nowy stadion żużlowy i wybory. PiS che załatwić pieniądze na budowę

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli polityków PiS, to w ciągu…