Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  17.08.2023

Nowe otwarcie w MKS Lublin. Na start Memoriał Edwarda Jankowskiego

Udostępnij

MKS Lublin zbroi się przed sezonem 2023/24. Stery przejęła najlepsza ligowa trenerka, a dom drużyny – Halę Globus – zmodernizowano. Choć tu jest jeszcze długa lista życzeń. Pozytywnie wygląda sfera finansów.

Na 30-lecie debiutu w najwyższej klasie rozgrywkowej MKS Lublin spróbuje zawalczyć o mistrzostwo. – Startujemy z innego pułapu niż pozostałe kluby w Superlidze. Odbijamy się od srebra i lecimy w górę, a pięter po drodze nie ma – zapowiada prezes Tomasz Lewtak.

Niespełnione marzenia o klimatyzacji

Zawodniczki nie mogły zacząć przygotowań do sezonu w Hali Globus. Po jesiennej kontroli okazało się, że trzeba naprawić dach, który nie spełniał norm obciążenia. Choć jak słyszymy w klubie, przy okazji można byłoby zainstalować klimatyzację.

Brak możliwości chłodzenia doskwiera zarówno zawodniczkom, jak i kibicom. Często po prostu nie da się oddychać. To skandal, żeby na takim poziomie sportowym [Globus jest gospodarzem rozgrywek nie tylko w Superlidze kobiet, ale także europejskich pucharów czy koszykarskich meczów ligowych i reprezentacyjnych – przyp. red] hala nie miała klimatyzacji – mówi nam osoba związana z MKS-em.

Internauci warunki panujące w obiekcie porównywali do zaduchu w sali weselnej. Klub chciałby także dostawienia dodatkowych miejsc dla kibiców. Na to jednak pieniędzy na razie nie ma.

Udało się poczynić kilka inwestycji na zapleczu za łącznie 100 tys. zł. Powstała strefa fizjoterapii i odnowy biologicznej z potrzebnym sprzętem, także mobilnym do zabrania na mecze wyjazdowe. MKS dogadał się również z MOSiRem, zarządcą obiektu, by znaleźć miejsce dla klubowego biura i codziennej działalności zespołu.

Wzmocnienie kadry na 30-lecie klubu

Fundusze znalazły się przede wszystkim na wzmocnienie sztabu. Listę otwiera Edyta Majdzińska, dotychczas szkoleniowczyni KPR-u Gminy Kobierzyce, trzykrotna zdobywczyni Gladiatora dla najlepszej trenerki Superligi (2020, 2021, 2022).

Jestem daleka od deklarowania, które miejsce w tym sezonie zajmie klub. Wierzę, że nasza praca przyniesie efekty – mówiła podczas powitalnego spotkania z mediami.

Majdzińska umowę podpisała na trzy lata. To ona jest autorką projektu zmian w klubie. Do tego zespół biało-zielonych wzmocnili między innymi trener motoryki Piotr Maruszewski, a pracę w Lublinie z tą w Kielcach łączył będzie trener bramkarzy finalistów Ligi Mistrzów Tomasz Błaszkiewicz.

Współpracę jeszcze przed początkiem sezonu chwali kapitan biało-zielonych, bramkarka Weronika Gawlik: – Jak się okazuje, mimo dwudziestoparoletniej kariery jeszcze czegoś nowego można się nauczyć, jeszcze na pewne rzeczy można spojrzeć inaczej. Widzę, że jeszcze jakieś miejsca do poprawy są, a nie będzie to łatwe, bo swoje zachowania mam wypracowane. Na pewno trener Tomek otworzył mi oczy na pewne rzeczy, na które nikt wcześniej nie zwrócił mi uwagi, a które faktycznie mogą wpłynąć na grę.

Prezentacja nowego sztabu MKS Lublin: w środku po lewej trenerka Edyta Majdzińska, fot. KK

Przy kompletowaniu kadry udział miała Monika Marzec, która ubiegły sezon rozpoczynała jako trenerka Biało-Zielonych. Pozostała przy drużynie i zajęła się skautingiem. I tak, 22-krotne mistrzynie wzmocniły między innymi byłe zawodniczki KPR Gminy Kobierzyce Aleksandra Tomczyk, Aleksandra Olek (pochodzące z Lublina) i Karolina Wicik oraz przechodząca z Bundesligi reprezentantka Polski Magda Balsam. Na Olek, która w ubiegłym roku przebojem weszła do reprezentacji Polski możemy jednak poczekać do końca sezonu. Obrotowa MKS-u leczy zerwane więzadła, w lipcu przeszła zabieg kolana.

Sponsorzy dadzą więcej, miasto mniej

Jak zdradza prezes Lewtak, sponsorzy prywatni dołożą o 60 proc. więcej niż przed rokiem. Jego zdaniem jest to dobry wynik. Wkrótce ogłoszone mają zostać nowe umowy i partnerzy. Na ostatniej prostej jest dogadywanie lepszych warunków z Perłą. Inny partner, Funfloor, sponsor tytularny, pozostanie nim na kolejne trzy lata.

Jednocześnie udział w budżecie zwiększyć ma miasto. O ile? Tego nie chce zdradzać. Dotychczas do MKS-u Urząd Miasta Lublin dokładał stałą transzę. W ubiegłym roku na działalność zespołu Lublin przeznaczył 2 mln 843 tys. zł. W ciągu połowy 2023 roku już o pół miliona mniej.

Memoriał ku pamięci legendarnego trenera

Tak ma wyglądać przepis na sukces, a w przypadku lublinianek satysfakcjonujący będzie tylko powrót na tron. Teraz przed zespołem domowy, pierwszy Memoriał Edwarda Jankowskiego. Legendarny trener zmarł w lutym tego roku w wieku 72 lat. Szkoleniowiec był związany z lubelskim klubem od 1996 roku.

To był bardzo spokojny człowiek, taki bardzo racjonalny, zawsze dający super rady. I mimo, że nie byłam w jego klubie, tylko trenerką zespołu, który rywalizował wtedy z Lublinem to zawsze od niego słyszałam szczere rady. Doświadczony człowiek, był bardzo mądrym trenerem – wspomina obecna szkoleniowczyni MKS-u Lublin Edyta Majdzińska.

Edward Jankowski był ojcem sukcesu wielu lubelskich szczypiornistek. Ciepłe słowa słyszymy z ust Weroniki Gawlik, która z trenerem Jankowskim, czy jak sama mówi – z Edziem – współpracowała:

Na pewno to był bardzo charakterystyczny trener, ale jako bramkarka bardzo dużo mu zawdzięczam. Gdy trafiłam z Rudy Śląskiej do Lublina i przeszłam na tryb profesjonalnego trenowania to pamiętam, że dla mnie, dla jednej bramkarki przychodził z rana i robił pełnowartościowy trening. Zyskałam jako zawodniczka, a jako trenerka także wciąż korzystam z jego warsztatu.

Memoriał Edwarda Jankowskiego będzie mieć charakter międzynarodowy. Oprócz 22-krotnych mistrzyń Polski z Lublina wezmą w nim udział drużyny ze Słowacji – Iuventa Michalovce oraz Rumunii – CS Minaur Baia Mare. Stawkę uzupełni zespół z rodzimej Superligi Kobiet, MKS PR Urbis Gniezno. Władze klubu nie chcą, by skończyło się na jednej edycji zmagań. Memoriał ma stać się wydarzeniem cyklicznym i ważnym punktem na mapie imprez sportowych.

PIĄTEK 18.08.2023
16:00 MKS Funfloor Lublin vs CS Minaur Baia Mare
18:00 Iuventa Michalovce vs MKS PR Urbis Gniezno

SOBOTA 19.08.2023
16:00 MKS Funfloor Lublin vs MKS PR Urbis Gniezno
18:00 CS Minaur Baia Mare vs Iuventa Michalovce

NIEDZIELA 20.08.2023
10:00 CS Minaur Baia Mare vs MKS PR Urbis Gniezno
12:00 MKS Funfloor Lublin vs Iuventa Michalovce

Wstęp na mecze jest bezpłatny. Wejście do hali od strony parkingu (wejście VIP).

Co dalej? MKS rozegra gry kontrolne z zespołem z Bundesligi w Turyngii. Zawodniczki MKS Lublin, jeszcze jako Montex, Bystrzyca i SPR to 22-krotne mistrzynie Polski. Sezon 2022/23 zakończyły na 2. miejscu w lidze tuż za Miedziowymi z Lubina. Hala Globus średnio gromadziła niemal 1200 kibiców na mecz. To także drugi rezultat w lidze. Rekordowym spotkanie było to z Zagłębiem Lubin, gdzie na trybunach zasiadło 1900 osób. Start tegorocznych rozgrywek zaplanowany jest na weekend 9-10 września, kiedy to Biało-Zielone podejmą Galiczankę Lwów. W listopadzie MKS Lublin zagra w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej EHF z serbską ZORK Jagodiną.

  • Artykuł pochodzi z papierowego wydania Jawnego Lublina. Gazeta dostępna jest bezpłatnie w najlepszych punktach gastronomicznych, urzędach oraz w siedzibie Fundacji Wolności przy Krakowskim Przedmieściu 13/5a w Lublinie.

Współpraca: Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

3 minuty czytania

21.02.2024

Ugoda wyszła z Hecy. Koniec sporu o zwolnienie Pietrasiewicza z Centrum Kultury

Trwająca ponad rok batalia sądowa dotycząca zwolnienia z pracy pomiędzy…

4 minuty czytania

21.02.2024

Budowa wielkiego garażu na zboczu wąwozu jeszcze może zostać zatrzymana. Zależy to od wojewody

Służby wojewody sprawdzają wydane przez prezydenta Lublina pozwolenie na budowę…

5 minuty czytania

15.02.2024

Zaczyna się czyszczenie Podzamcza z targowisk. „Bangladesz” ma zniknąć pierwszy

Kupcy z targowiska z tekstyliami przy ul. Ruskiej o sprawie…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

4 minuty czytania

07.02.2024

Psy, koty i wieloosobowe sale. Ukraińcy nie chcą się przeprowadzać

Porażką urzędników zakończyła się próba przeniesienia ukraińskich uchodźców do nowych…

3 minuty czytania

02.02.2024

Najdrożej w Lublinie? 190 zł opłaty dodatkowej za parkowanie

Zgodnie z zapowiedziami Galeria Gala wprowadziła płatne parkowanie. Cztery pierwsze…

6 minuty czytania

27.01.2024

Szarpanina i okrzyki „ruda świnia do Berlina” przed odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego

– Był tak przysadzisty – ocenił mężczyzna. – Trochę go…