Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  26.04.2023

Specjalista od gastronomii i zaufana dyrektorka marszałka. Zmiany w Porcie Lotniczym Lublin

Udostępnij

41-letni przedsiębiorca z branży gastronomicznej i dyrektorka jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego – to nowe twarze we władzach lubelskiego lotniska. Wiceprezesem portu został Marcin Kowalewski, nowym członkiem rady nadzorczej – Anna Brzyska.

Nie potwierdziły się przewidywania, jakoby fotel wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin miała dostać „osoba spoza regionu, z większym doświadczeniem z pracy w branży lotniczej”.

Rada nadzorcza spółki powołała na to stanowisko osobę kompletnie z lotnictwem niezwiązaną – Marcina Kowalewskiego. Nowa w tej branży jest też nowa członkini Rady Nadzorczej spółki – Anna Brzyska, szefowa Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi. Ostatnio pisaliśmy o niej w kontekście olbrzymich nagród jakie niektórym swoim podwładnym przyznał marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) – Prawie 95 tys. zł nagrody dla jednego urzędnika.

Turystyka biznesowa i produkty szybko zbywalne

Pytany o kompetencje nowego wiceprezesa rzecznik Portu Lotniczego Lublin zapewnia, że ma on „doświadczenie zawodowe na stanowiskach etatowych i społecznych”.

 – Menadżer i twórca biznesów. Jeszcze na drugim roku studiów na Wydziale Ekonomicznym UMCS współtworzył jedną z pierwszych agencji interaktywnych w Lublinie. Tuż przed zakończeniem studiów założył swój drugi biznes Event Studio, który z sukcesem działa do dziś, będąc partnerem wielu dużych korporacji w branży MICE oraz FCMG – czytamy w krótkim bio, które przesyła nam Piotr Jankowski.

Co oznaczają te tajemniczo brzmiące nazwy? MICE to branżowe określenie turystyki biznesowej – organizacja firmowych imprez, konferencji, podróży motywacyjne czy kursów. Skrót FCMG oznacza produkty szybkozbywalne, jak produkty spożywcze czy środki czystości.

Rzecznik lotniska informuje też o zainteresowaniach nowego wiceprezesa. To „optymalizacja procesów zarządczych, rynek kapitałowy oraz nieruchomości”.

Doświadczenie w branży lotniczej? Kilka miesięcy w Radzie Nadzorczej spółki. Od lipca 2022 do 23 marca 2023 r. gdy rada nadzorcza powierzyła mu fotel wiceprezesa.

Dziekanka, Kazik i lotnisko

Marcin Kowalewski sporym doświadczeniem może się za to pochwalić w branży gastronomicznej. Pierwszy bar zakłada jeszcze na studiach. „Dziekanka” działa w jednym z akademików UMCS – Babilonie. Potem jest „Paragraf 14” w Domu Studenckim Eskulap i klub „Kazik” na Politechnice Lubelskiej.

Przez 13 lat biznesowym wspólnikiem Kowalewskiego jest Piotr Breś. Breś to miejski radny Prawa i Sprawiedliwości, w samorządzie od dwóch kadencji. Kilka miesięcy temu dość nieoczekiwanie prezes Jarosław Kaczyński mianował go pełnomocnikiem wyborczym partii w okręgu lubelskim. W dużym stopniu to właśnie od niego zależy kształt list wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych (jesień 2023) i samorządowych (wiosna 2024). Ze spółki Event Studio radny wycofuje się w 2021 r. Na jego miejsce w wchodzi Paweł Breś. 

Swoich sił w polityce próbuje też Marcin Kowalewski.

Na studiach (Zarządzanie i Marketing na UMCS) działa w samorządzie studenckim. Jak informuje rzecznik lotniska – zasiada też w Radzie Wydziału Ekonomicznego i Senacie UMCS. Po raz pierwszy do Rady Miasta Lublin kandyduje z list PO, ma wtedy 24 lata. Nie dostaje się, ale na dwa lata (2008-2010) obejmuje mandat za innego radnego. Nie został zapamiętany jako wyjątkowo aktywny. Nie składa interpelacji, praktycznie nigdy nie zabiera głosu.

Z marzeń o polityce nie rezygnuje. W ostatnich wyborach samorządowych, w 2018 roku, znów walczy o mandat miejskiego radnego. Tym razem startuje z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości. Zasypuje miasto banerami (zdjęciu kandydata towarzyszy hasło „Bliżej ludzkich spraw”), ale ostatecznie do rady się nie dostaje. O 25 głosów więcej dostaje startujący z ostatniego miejsca na liście PiS Marcin Jakóbczyk.

O swojej nowej pracy Kowalewski rozmawiać nie chce. – Była to decyzja rady nadzorczej. Nie będę tego komentował – stwierdza. Z pytaniami o doświadczenie w branży lotniczej odsyła do rzecznika prasowego portu.

Marszałek wymienia prezesa

Port Lotniczy Lublin to spółka, w której władzą dzielą się gmina Lublin (51,5 proc.) i województwo lubelskie (46,3 proc. udziałów w spółce). Główni udziałowcy mianują swoich ludzi do rady nadzorczej, a ta decyduje o tym, kto zajmie najwyższe stanowiska w firmie. 

Do gruntownych zmian w zarządzie ostatni raz dochodzi w czerwcu 2020, gdy fotel prezesa traci zaufany człowiek prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka – Krzysztof Wójtowicz, i obaj wiceprezesi (Sebastian Meitz i Adam Kleinert). Wójtowicz kierował lotniskiem przez siedem lat, dziś jest wiceprezesem miejskiej spółki MPWiK (z pensją 228 tys. zł brutto rocznie).

Na jego zwolnienie naciskał marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS), który publicznie zarzucał szefowi PLL niegospodarność, „nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne” zachowanie. W maju 2020 Stawiarski nie ukrywał też, że on sam prowadzi „zawansowane rozmowy” o przyszłości portu z wicepremierem Jackiem Sasinem (wówczas posłem z okręgu chełmskiego, dziś ministrem aktywów państwowych).

W połowie 2022 roku nowym prezesem portu zostaje Andrzej Hawryluk, który jako człowiek o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu instytucjami i przedsiębiorstwami sektora lotniczego, miał wyciągnąć lotnisko z pocovidowej zapaści. Politycy opozycji alarmują wówczas o „wrogim przejęciu lotniska przez PiS”.

Nowa posada dyrektor Brzyskiej

Kolejne nowe nazwisko w strukturach Portu Lotniczego Lublin należy do szefowej jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego. Od 14 kwietnia w radzie nadzorczej portu zasiada Anna Brzyska.

Kim jest Anna Brzyska?

Przed przejęciem władzy w województwie przez PiS pracowała w marszałkowskim Departamencie Zdrowia. Awansuje gdy marszałkiem województwa zostaje Jarosław Stawiarski. Najpierw obejmuje dyrektorski stołek w departamencie zajmującym się wdrażaniem unijnych funduszy. Od jesieni 2020 r. kieruje już Departamentem Zarządzania Programami Regionalnymi. Szefowie tych jednostek nie wydają decyzji administracyjnych, co oznacza, że nie muszą pokazywać swoich oświadczeń majątkowych. Nie wiemy więc czy to właśnie do dyr. Brzyskiej trafiła najwyższa (prawie 95 tys. zł) kwota nagród jakie swoim podwładnym przyznał w minionym roku marszałek Stawiarski.

Na pewno jednak jest jedną z tych urzędniczek, z którymi marszałek pokazuje się najczęściej. Okazji ku temu nie brakuje – województwo promuje nowe nabory i konkursy z RPO na szkoleniach, konferencjach czy konkursach plastycznych. Przy wszystkich takich okazjach za prezydialnym stołem Stawiarskiemu zazwyczaj towarzyszy dyrektor Brzyska.

Choć kadencja członków rady nadzorczej w Porcie Lotniczym Lublin trwa trzy lata, to do roszad personalnych dochodzi nawet kilka razy w roku. O utworzenia spółki w 2002 roku przez RN przewinęło się ponad 50 osób. W radzie zasiadał m.in. Artur Soboń (dwukrotnie), Waldemar PawlakHenryk Smolarz z PSL czy Anna Konaszczuk, szwagierka Jacka Sasina. Najdłużej zagrzali tu miejsce Stanisław Kalinowski (były zastępca prezydenta Lublina) i  Jacek Sobczak (PO, były wicemarszałek województwa).

Obecnie w radzie nadzorczej są: Jacek Sobczak, Stanisław Kalinowski, Stefan Czerwiński, Jan Chadam, Stanisław Misterek, Alicja Omięcka i Anna Brzyska.

Z ostatniego sprawozdania finansowego (za rok 2021) wynika, że średnie zatrudnienie w PLL na umowach o pracę to 215 osób, z czego w Biurze Zarządu pracuje siedem osób; a jako Pełnomocnicy Zarządu – trzy osoby. Same wynagrodzenia pracowników portu pochłaniają rocznie ponad 13 mln zł.

Rok 2021 Port Lotniczy Lublin zakończył stratą – 19,3 mln zł na minusie. Sprawozdania za 2022 rok w bazie Ministerstwa Finansów jeszcze nie ma.

3 odpowiedzi na “Specjalista od gastronomii i zaufana dyrektorka marszałka. Zmiany w Porcie Lotniczym Lublin”

  1. High pisze:

    Ona jest też członkiem rady nadzorczej tego dziwnego tworu https://lrfr-lubelskie.pl/

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    Sporo cwaniaków się zdążyło upaść na tym samograju do socjalizacji strat i prywatyzacji przychodów. A karczmarze w Układogrodzie wyrastają na drugą siłę zaraz P0 dewelocwaniakach.

  3. Kowal06k2 pisze:

    Jak się mówić nie umie to się beczy jak stado na łące. Nie jest w RN a była. A LRFR to spółka zoo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.11.2023

Walka o ESK 2029. Po co? Jak? Co z tego nam wszystkim zostanie?

O przeszłości i przyszłości walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury…

8 minuty czytania

18.11.2023

Lublin i Europejska Stolica Kultury 2029. Co ma do nas przekonać komisję konkursową

Znamy już zawartość aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej…

10 minuty czytania

30.10.2023

Najpierw nowa dyrektor, teraz nowe muzeum. Marszałek ma plan na zamek i jego winnice

– Dobry duch muzeum – miał ją przedstawić marszałek Jarosław…

4 minuty czytania

13.10.2023

Fundacja działaczy PiS z Lublina w tydzień wydała milion. Na „kampanię referendalną”

Fundacja komendantów Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie w niecały tydzień…

2 minuty czytania

14.09.2023

Ile zarabia Aqua Lublin, a ile traci Arena Lublin? MOSiR milczy, ale minister każe odpowiedzieć

Minister Cyfryzacji staje po stronie Fundacji Wolności. Fundacja chciała poznać…

3 minuty czytania

11.09.2023

Fundacja Wolności kontra wojewoda. Runda druga w sprawie nowego stadionu

Fundacja Wolności ponownie pisze do wojewody w sprawie uchwał strategicznych…

5 minuty czytania

29.08.2023

Przewróciło się i leży. „To nie ma związku z budową pomnika”

W weekend na skwerze abp. Józefa Życińskiego podczas nocnej wichury…

4 minuty czytania

23.08.2023

Niebezpiecznie jak przed galą bezpieczeństwa: posłanka z pałką, organizatorzy z ochroniarzami

Miało być miło, sympatycznie, podniośle, a było głośno, nerwowo i…