Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  05.08.2022 15:08

Anna Augustyniak kolejną specjalistką od problemów alkoholowych

Anna Augustyniak

Udostępnij

Anna Augustyniak zasiliła szeregi Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do 2018 roku Augustyniak była sekretarzem województwa, po przegranej w wyborach samorządowych pożegnała się z urzędem marszałkowskim, znajdując schronienie pod skrzydłami Krzysztofa Żuka w urzędzie miasta. W gremium powinni zasiadać specjaliści, ale w Lublinie są to m.in. miejscy radni. W innych miastach komisje są sporo mniejsze i tańsze.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to organ doradczy prezydenta. Do jej zadań należy m.in. orzekanie o obowiązku leczenia osób uzależnionych, opiniowanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych czy kontrola punktów sprzedaży alkoholu. O tym, jak idzie im ta praca, poinformować ma niedługo Fundacja Wolności. Fundacja zażądała unieważnienia 10 zezwoleń na sprzedaż alkoholu, gdyż były one niezgodne z zasadami lokalizacji takich punktów. Jak się dowiedzieliśmy, jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy z tych punktów posiadał pozytywną opinię Komisji.

Zarządzenie włączające Annę Augustyniak (fot.: UMWL) w skład Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prezydent wydał 1 sierpnia tego roku. Od tego czasu gremium liczy już 28 osób. To kolejne jego poszerzenie. Ostatnie – o strażniczkę miejską Agnieszkę Hołdę – opisywaliśmy w listopadzie.

Grono doradców czy przechowalnia?

Co takiego dzieje się z naszym społeczeństwem, że wciąż brakuje ludzi w komisji walczącej z alkoholizmem? – Potrzeba zwiększenia składu osobowego Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika ze zwiększającej się skali problemów uzależnień, zwłaszcza w czasie istniejącej pandemii – tłumaczył wcześniejsze poszerzenie komisji sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki. Przeanalizowaliśmy sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w latach 2019-2021. Większość przedstawionych tam danych wskazywała jednak tendencję spadkową (tylko posiedzeń komisji było więcej w 2021 r. niż w przedpandemicznym 2019). Zapytaliśmy więc rzeczniczkę miasta o powody ponownego powiększenia komisji i czekamy na odpowiedź.

Fundacja Wolności wielokrotnie zwracała uwagę, że Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych staje się coraz droższą przechowalnią dla członków partii i sprzymierzeńców prezydenta. Jak pokazują przykłady innych miast, do skutecznej realizacji zadań wyznaczonych ustawą wystarczyłaby znacznie mniej liczna komórka. Na początku ubiegłego roku Fundacja Wolności napisała nawet do prezydenta Krzysztofa Żuka petycję w sprawie zmniejszenia liczebności komisji. W odpowiedzi sekretarz miasta w imieniu prezydenta na czterech stronach wyjaśnił, że nie ma do tego uzasadnionych podstaw, bo obecny skład „umożliwia bezproblemowe i bieżące rozpatrywanie wniosków oraz realizację pozostałych istotnych zadań Komisji, jak i Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”. W lipcu jednak komisja nie pracowała wcale, bo miała przerwę urlopową.

W obecnym składzie komisji jest dziewięcioro obecnych i byłych radnych: Piotr Dreher, Jadwiga Mach, Jacek Bednarczyk, Elżbieta Dados, Marek Jakubowski, Zbigniew Jurkowski, Monika Orzechowska, Marcin Pogorzałek, Małgorzata Suchanowska.

Kim jest nowa członkini komisji?

Anna Augustyniak pracuje w urzędzie miasta od 2018 roku. W poprzedniej kadencji pełniła funkcję sekretarza województwa w urzędzie marszałkowskim. Często angażowała się w projekty społeczne. Po nieudanym starcie w wyborach do sejmiku i przegranej koalicji PO-PSL przeniosła się do Urzędu Miasta. Pracuje tu na enigmatycznym „wieloosobowym stanowisku pracy ds. rozwiązań systemowych” jako „ekspert prezydenta”. Do jej zadań należy m.in. wspieranie podejmowania ważnych decyzji, proponowanie wdrażania prorozwojowych rozwiązań systemowych, opracowywanie systemowych programów w ramach indywidualnych zleceń prezydenta oraz reprezentowanie prezydenta na ważnych wydarzeniach.


Odpowiedź Prezydenta Miasta Lublin na petycję Fundacji Wolności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minut czytania

13.09.2024

„Lider wśród liderów”. Tyle certyfikatów co Lublin nie kupiło żadne inne miasto

91 tys. zł wydał już Urząd Miasta na certyfikaty, które…

5 minut czytania

02.09.2024

„Kpina z pasażerów” i „cała Polska się z nas śmieje” czyli nowy rozkład jazdy w Lublinie

Miała być wielka rewolucja – jest wielkie rozczarowanie. – W…

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

4 minuty czytania

30.08.2024

Urząd jak „folwark zwierzęcy”. Najpierw dyrektor zatrudniał, teraz zwalnia grupowo

Związany z Suwerenną Polską dyrektor biura geodezji w Lublinie ma…

5 minut czytania

07.08.2024

Przechowalnia Plus. Bezrobotni z PiS znaleźli posady u marszałka

Województwo lubelskie stało się idealnym miejscem na przeczekanie gorszych czasów…

6 minut czytania

01.08.2024

Stare wycięto, nowe nie przeżyły mimo podlewania. „Dworzec Lublin to patelnia bez zieleni”

Miasto wymieni graby posadzone w donicach przed budynkiem dworca PKP.…

7 minut czytania

27.07.2024

Kto przyszedł ten wywalczył. O 141 drzew mniej, za to chodniki przy Samsonowicza będą wszędzie

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego zapewnia, że urzędnicy „wkładają…

8 minut czytania

22.07.2024

Jak prezydent Żuk zlekceważył ludzi. Zamiast widoku na drzewa, będą mieli widok na parking

O „lekceważeniu” i „braku szacunku” mówią mieszkańcy ul. Samsonowicza 5,…