Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  26.02.2024

Zamiast akademika na 1200 osób, bloki dla 771 mieszkańców. Kolejny „lex deweloper” na Czechowie

Udostępnij

Za pierwszym razem projekt został zdjęty z posiedzenia Rady Miasta. Teraz – po poprawkach – wraca. Czy Sylwester Lalak, jeden z największych lubelskich deweloperów, w drugim podejściu przekona radnych, by dali zgodę na inwestycję mieszkaniową przy ul. Chodźki? Na razie przegrywa głosowanie.

Chodzi o plac od strony ul. Smorawińskiego za dawnym biurowcem Telekomunikacji Polskiej (później Orange). Projekt uchwały w sprawie zagospodarowania tego terenu co prawda pojawił się w porządku grudniowej sesji Rady Miasta, ale na wniosek samego inwestora został zdjęty. Bo wcześniej radni z dwóch komisji zaopiniowali go negatywnie. Sprawa wróci podczas najbliższej, czwartkowej sesji, a dzisiaj (poniedziałek) ponownie dyskutowali nad nim radni z Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska.

Konsultacje po sąsiedzku

Według obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), na działce przy Chodźki 10b mogą powstać budynki o charakterze usługowym. Tymczasem deweloper chciałby postawić tu dwa budynki w ramach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Jak sam podkreśla, zmiana planu trwa około 3-4 lat. Znacznie szybciej bloki mieszkalne, nie zmieniając planu, można postawić w ramach ustawy lex deweloper. Jednak potrzebna jest do tego zgoda Rady Miasta.

Koncepcję zagospodarowania terenu przygotowała dla dewelopera pracownia architekta Bartłomieja Kożuchowskiego (jest on także przewodniczącym działającej przy prezydencie Lublina Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej). Jak mówił w grudniu do radnych z komisji rozwoju miasta mpzp dopuszcza przy Chodźki budowę akademika z 1200 pokojami dwuosobowymi, co przełożyłoby się na około 2400 mieszkańców. Powołując się na „konsultacje społeczne” Kożuchowski mówił, że lepiej widziany przez mieszkańców Czechowa Południowego byłby budynek mieszkalny. I z uwagi, że mieszkania są większe niż pokoje w akademikach, to dzięki temu zmniejszyłaby się też liczba lokatorów, do 771 osób.

Z koeli jak wyglądały te konsultacje opowiedział radnym Mariusz Krupa, dyrektor Lalak Development. Prowadzono je podczas sprzedaży mieszkań w zrealizowanej nieopodal inwestycji Chodźki Residence na tyłach hipermarketu Auchan, również należącej do tego samego dewelopera. Kupujący wypełniali specjalną ankietę i wyszło z niej, że niemal sto procent lokatorów woli mieć w sąsiedztwie budynek mieszkalny niż usługowy, w domyśle akademik.

Zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez Kożuchowski Architekci, na tyłach wieżowca, w którym przed laty mieściła się Telekomunikacja Polska, mają powstać dwa 6-piętrowe budynki. Będzie w nich łącznie 257 mieszkań. Mają mieć od 37 do 78 mkw. W pierwotnym projekcie wokół budynków w ogóle nie przewidziano parkingów. Zaplanowano je w dwupoziomowym podziemnym garażu (1,5 miejsca postojowego na mieszkanie). 30 miejsc miało być zarezerwowanych dla klientów mieszczących się na parterze budynków lokali usługowych. Ale ta koncepcja nie przekonała m.in. dyrektora Wydziału Planowania, Mirosława Hagemejera.

Podczas posiedzenia komisji powiedział, że według wyliczeń przeprowadzonych podczas analizy wniosku nie jest możliwe wybudowanie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla omawianej inwestycji, a wszystkie te, które powstaną, znajdą się pod powierzchnią, co znacznie utrudni korzystanie z nich użytkownikom i klientom lokali usługowych. Za niefortunne uznał też zlokalizowanie parku z placem zabaw od strony ruchliwej, dwupasmowej al. Smarawińskiego.

Ostatecznie projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisję rozwoju miasta. Podobną decyzję wydała komisja gospodarki komunalnej.

W głosowaniu 1:2

Ale inwestor nie złożył broni i na najbliższej sesji będzie próbował drugiej szansy z lex deweloper. W poniedziałek (26 lutego) komisja rozwoju miasta znów pochyliła się nad projektem. Ten w porównaniu z grudniem niewiele się zmienił. Budynki pozostały takie same, natomiast pojawiły się przed nimi, od strony al. Smorawińskiego, miejsca parkingowe – dokładnie 25 (patrz grafika poniżej). Ma to ułatwić parkowanie klientom znajdujących się na parterze lokali usługowych. A mogą być w nich np. przedszkole czy żłobek.

Radna Małgorzata Suchanowska (PiS) zwróciła uwagę, że w okolicy są już przykłady takiej gęstej zabudowy, np. pobliski urząd skarbowy. – Chodzi o zagospodarowanie terenu, który nie jest zagospodarowany tak jak powinien. Nie rozdzierajcie szat, dajcie ludziom mieszkania budować. Jestem za – zadeklarowała radna.

Jak wyjaśniał radnym Bartłomiej Kożuchowski, w nowej koncepcji inwestor oprócz 25 nowych miejsc parkingowych deklaruje 40 miejsc w podziemnej części, do których ma być swobodny dostęp. A dopiero za szlabanem będą miejsca dla mieszkańców. Z kolei dyr. Krupa z Lalak Development zadeklarował, że w przypadku zielonego światła dla inwestycji, spółka przeznaczy 400 tys. zł na remont ul. Młodej Polski.

Z drugiej strony radna Jadwiga Mach (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) czy Andrzej Filipowicz z Lubelskiego Alarm Smogowy mnożyli pytania i wątpliwości dotyczące m.in. bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły przez ruchliwe ulice, wycinki drzew (według inwestora chodzi o 12 drzew, w zamian ma posadzić „dwa, trzy razy tyle” zieleni izolacyjnej), nadmiernego hałasu, czy spalin. – To jest kołchoz, nie ma żadnej zieleni – wyrwało się w pewnej chwili radnemu Eugeniuszowi Bielakowi z klubu PiS.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowała tylko radna Suchanowska. Przeciw były radna Mach i przewodnicząca komisji Anna Ryfka. Reszta wstrzymała się od głosu, co oznacza, że projekt nie zyskał akceptacji. W środę ma być jeszcze omawiany na komisji gospodarki komunalnej. Od tego, jakie zajmie stanowisko, mogą zależeć dalsze losy projektu uchwały lex deweloper na czwartkowej sesji.

Poniedziałkowa dyskusja nad lex deweloper przy ul. Chodźki/ fot. Krzysztof Wiejak

Dyrektor był zbyt szczery

Jeśli Rada Miasta da zielone światło, inwestycja Lalak Development będzie drugą na Czechowie realizowaną w trybie lex developer. Przed miesiącem radni dyskutowali nad tym, czy powinni zgodzić się na postawienie budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Północnej 31, 33, 35. O taką zgodę starała się spółka LUK należąca do Jacka Wysokińskiego. Deweloper chce postawić tu ogromny, trzynastopiętrowy budynek, w którym znajdzie się nawet 120 mieszkań (o łącznej powierzchni użytkowej 6700-7000 mkw.) oraz lokale usługowo-handlowe o pow. 935 mkw. Uchwała przeszła głosami radnych klubu prezydenta Żuka („za” było 18 radnych), przy sprzeciwie radnych klubu PiS i radnego niezrzeszonego Marcina Nowaka (12 głosów przeciw). Radny niezrzeszony Stanisław Brzozowski wstrzymał się od głosu.

Ale największe emocje podczas dyskusji nad tym punktem wzbudziła sytuacja, kiedy prezydent Krzysztof Żuk oddał głos obecnemu na sesji dyr. Wydziału Planowania Mirosławowi Hagemejerowi. Ten nieoczekiwanie stwierdził, że „ten projekt jest sprzeczny z planem. Zresztą te budynki, które obok stoją, też są sprzeczne z planem, ale to jest może inne zagadnienie” – powiedział dyrektor.

Ta wypowiedź nie spodobała się prezydentowi: – Panie dyrektorze, jeśli chce pan wypowiadać swoje prywatne poglądy, proszę to zrobić poza sesją. Zadałem panu pytanie, jeśli do tego nie może się pan odnieść, to odbieram panu głos – powiedział poirytowany Żuk.

Konsekwencje przyszły szybko. Już następnego dnia prezydent cofnął dyrektorowi upoważnienia do wydawania zaświadczeń i postanowień, składania oświadczeń woli, organizowania pracy zdalnej i udzielania pracownikom urlopów.

Nie tylko mieszkaniówka

Sylwester Lalak, który stoi na czele Lalak Development, to jeden z największych lubelskich deweloperów. Przychody jego spółki za 2022 rok (rok obrachunkowy kończy się w listopadzie) wyniosły 57,1 mln zł, a zysk netto 4,1 mln zł. Obecnie spółka kończy budowę Chodźki Residence (III kwartał tego roku), a w zeszłym roku pomiędzy Dereckiego a Koncertową na Czechowie Północnym rozpoczęła inwestycję Koncertowe Wzgórze. Lalak kupuje też nieruchomości komercyjne, które przeznacza potem na wynajem. Jest właścicielem m.in. dawnego pedetu, biurowców „Kalina Blue Office” czy przy ul. Technicznej obok Galerii Olimp. Przy Czechowskiej 19 w dwóch jego budynkach są biura Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Lublin (Wydział Komunikacji).

Na zdjęciu: tak wygląda z lotu ptaka koncepcja zabudowy parceli przy ul. Chodźki 10 (Grafika: Kożuchowski Architekci)

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

9 odpowiedzi na “Zamiast akademika na 1200 osób, bloki dla 771 mieszkańców. Kolejny „lex deweloper” na Czechowie”

  1. . pisze:

    Mieszkania z cenami warszawskimi to na pewno.

  2. Byliśmy na tym samym posiedzeniu i tej samej komisji? Pytam, bo pomijając fakt, że jej przewodnicząca, radna Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, p. Anna Ryfka ograniczała swobodę wypowiedzi tylko jednej osobie, członkowi rady dzielnicy Czechów Południowy, to nie zgadzają się podstawowe dane z wniosku o zgodę na Lex Deweloper i dokumentów uzupełniających.

    Drzew do wycinki zaplanowano nie 12 szt., jak mówił przedstawiciel dewelopera, a 42 szt. drzew oraz 33 szt. żywopłotu (łącznie 75 szt.), co podaje Prezydent Miasta Lublin w DŚU (decyzja o ustaleniu uwarunkowań środowiskowych). Nie udzielono odpowiedzi na temat aktualności decyzji i uzgodnień w stosunku do przedłożonego, a zmodyfikowanego projektu uchwały.

    Nie zgadzają się wersje graficzne z opisowymi. Nie zgadza się opis wersji graficznej wniosku. Nie zgadzają się dane zawarte we wniosku z projektem uchwały. Jedyne, co się zgadza, to niedopuszczalny lobbing za tą inwestycją radnego Zbigniewa Jurkowskiego, któremu deweloper sponsorował festyny corocznie organizowane na Placu Litewskim.

    Nie zgadza się wyjaśnienie p. dyrektor wydziału planowania z zawartością dokumentu wytworzonego w imieniu jej przełożonego, czyli Prezydenta Miasta Lublin, a nie chciałbym, by była kolejną ofiarą braku takiej zgodności opinii podwładnej z przełożonym.

    Lex Deweloper powstało w celu ułatwienia inwestycji mieszkaniowych lub inwestycji towarzyszących, a nie realizacji bliżej nieokreślonych interesów przedstawicieli mieszkańców w samorządzie lokalnym, co charakteryzuje ww. permanentny bak transparentności działań radnych i prezydenta Lublina.

    Szkoda, że kolejną ofiarą Lex Żuk jest deweloper, który próbował nawiązać dialog inwestorski z mieszkańcami i nikt z radnych i zarządu Lublina nie raczył go poinformować, że obietnice trzeba wpisać w dokumenty i realizować je w formule partnerstwa publiczno-prawnego, a jednostronnie zmienianych deklaracji i formy ich realizacji.

    Szkoda, że nawet tak doświadczony redaktor sprawozdawca, jak Dominik Smaga, nie pokusił się o podstawową weryfikację treści dokumentów z wypowiadanymi słowami, bo o stronniczość Jawy Lublin nie posądzam: https://fb.watch/qtq01FgaFQ/

  3. kronikidewelorozwoju pisze:

    Pierwszą rzeczą, jaką każdy szanujący się dewelo-buraczek działający w Dziadogrodzie podejmuje po nabyciu jakiejkolwiek gruntu, jest kombinowanie, jak zwiększyć „wydajność” działeczki.
    Praktycznie już nie ma ynwestycji kurnikowych, których zagospodarowanie odbywa się zgodnie z ustalonym przed zakupem planem.
    Z tego z kolei wynika, że dewelopki „z zewnątrz”, niezaprzyjaźnione z Deweo-Duce, albo wycofują się z działalności, albo próbują szukać „dojść”, na ogół poprzez podjęcie współpracy z jakimś dewelo-buraczkiem z Loży (np. z tebewałami lub Tęgim Łbem).
    Stąd konkurencja staje się fikcją – mimo wysypu kurników są one coraz mniej dostępne cenowo i wykupywane głównie celem lokowania nadwyżek hajsu przez ludzi o mocno ponadprzeciętnych zarobkach, jak np. lekarze, czy geszefciarze.
    PS. Akurat ten teren jest już tak zdegradowany, że ja nie widzę przeszkód, żeby pozwolić tralalala inwestmĘt na dopchnięcie ich cwaniackich planów. Lepiej żeby drobne cwaniactwo zapakowało się w kurniki ynwestycyjne w blokach-studniach tutaj, zamiast na terenach, które jeszcze zachowały jakąś wartość przestrzeni.

  4. kronikidewelorozwoju pisze:

    @AF – Na pocieszenie – im więcej kurników nastawia tralalala (’kasa sama do kieszeni zap13rdala’) na Czechowie, tym bardziej bledną szanse na geszeft 700-cia na GCz. Może wkrótce bossowie tego rewiru zaczną sobie skakać do gardeł jak wściekłe psy?

  5. max pisze:

    W związku z wzorcowym wynajmem budynku w Wydziału Komunikacji i najdroższym parkingiem w mieście przy tym budynku, dajmy budować, niech cię dorabia ten chciwy cwaniak. Pokażmy, że można, że chytrość nie ma granic. i jeszcze pozwólmy nie 6 a 9 pięter. Czechów czeka na prawdziwe korki, takie jak na Gęsiej, Diamentowej. Więcej aut= większy prestiż

  6. . pisze:

    ???????????????????????????? ????????????????́ ???? ???????????????????????????????? ???????????????????????????????????? – ???????????????????? ???????????????? ????́???????????????? ????????, ????????????????́ ????????????́???????? ???????????????????? ???????????????????????????? ???? ????????????????

  7. Lublinianin pisze:

    Samo zagęszczanie zabudowy ma tym wygwizdowie jak najbardziej na plus. Szkoda tylko że większość tych inwestycji to jest taka tragiczna urbanistyka, która nie tworzy żadnego miasta, a tylko przypadkowy zestaw budynków stojących w danej okolicy….

    Kolejne blokowiska w formie oddzielonej od reszty zabudowy „wyspy”, oddzielone dodatkowo tymi dziadowskimi uliczkami serwisowymi i parkingowiskami. Przykro patrzeć jak urzędnicy od planowania przestrzennego degradują to miasto zgodnie z przestarzałymi antyludzkimi rozwiązaniami modernistyczmej urbanistyki sprzed dekad…

    W jaki sposób zmarnowano w ostatnich latach szansę na powstanie fajnego kawałka miasta w rejonie ul.Północnej czy Chodzki, gdzie było dużo nowych inwestycji mieszkaniowych i uczelnianych, można tam było zrobić naprawdę fajny kawałek miasta z ciekawymi przestrzeniami publicznymi, z zabudową pierzejową, jak to się robi w cywilizowanych krajach…Ale w Lublinie urzędnicy najchętniej od frontu budynku zrobią parkingowisko albo drogę serwisową…

  8. gg pisze:

    Lublin najwyższy czas się obudzić. Weście czyny
    w swoje rence. Kto Wami rządzi?
    Miasto?
    Deweloper?
    Czy mieszkańcy?
    Wybory niebawem
    Wy b

  9. Lublin przyszłości pisze:

    Fanie radni dbają o rozwój miasta. Bloki stawiać pozwalają, na rękę idą deweloperom. Jednakże szkoda, że w tym wszystkim zapominają o mieszkańcah i leją na nich z góry. Nowe dzielnie i osiedla nie posiadają podstawoej infrastruktury. Mikro patologiczne place zabaw, brak boisk do piłki nożnej i koszykówki dostosowanych dla małych dzieci w wieku do 7 lat, jak i starszych oraz starszej młodzieży i dorosłych. Nie ma gdzie wyjść z dzieckiem pouprawiać trochę sportu. Brak siłowni pod chmurką, parków dla dzielni. Po prostu miejsc rekreacji. Pozostaje tylko trawnik z psimi kupami pod blokiem. Przykład Ulice Relaksowa, Zielone Wzgórze, Wędrowna na Sławinie oraz Węglin. Wszędzie trzeba jeździć autem, że pouprawiac trochę sportu z dziećmi. No w jaki sposób te dzelnice i mieszkańcy mają się integrować.
    Brakuje miejsc parkingowych. Skoro planujemy nowe dzielnice, no to zaplanujmy parking. Może byc wielopoziomowy. Jak miasta nie stać to trudno. Niech się deweloperzy dokładają. Bo te auta nie znikną, ludzie będą stawac na zakazach a pomiędzy nimi będą się przeciskać małe dzieci.
    Ale to nie jest rola dewelopera. Bo on buduje tak żeby na tym zarobić, utrzymac pracowników i nie stracić.
    To jest rola miasta i prezydenta żeby tego dopilnować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Żużlowy Motor Lublin traci poważnego sponsora. Bo chemiczny gigant ma olbrzymie długi

Na progu nowego sezonu do lubelskiego klubu przyszła fatalna wiadomość.…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

5 minuty czytania

09.04.2024

Lublin Plaza chce być wyższa o akademik. W sporze z Ratuszem sąd staje po stronie inwestora

Urząd Miasta będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek spółki zarządzającej galerią…

5 minuty czytania

06.04.2024

Wielka rozbiórka i wielka zmiana przy Kunickiego i Wolskiej. Był pałacyk, będą mieszkania [WIDEO]

Opuszczone budynki po Protektorze padają pod kolejnymi razami ciężkiego sprzętu…

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

8 minuty czytania

27.03.2024

Miał być apartamentowiec, jest wielki dół. Działkę na ul. Żmigród miał nawet zlicytować komornik

Niecałe dwa miliony złotych – na taką kwotę rzeczoznawca wycenił…

5 minuty czytania

25.03.2024

Lidl na Węglinie, Biedronki na Czechowie i Felinie. Kto i gdzie w Lublinie stawia dyskonty?

TBV – deweloper kojarzony głównie z budową blokowisk – jest…