Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.11.2023

Kamienica w centrum Lublina na sprzedaż. To tu milioner od Motoru chciał szkolić młodzież

Udostępnij

Kamienica przy ul. Narutowicza ponownie wystawiona na sprzedaż. Wiele osób kojarzy ten budynek kojarzyć z siedzibą Wydziału Pedagogiki UMCS. Kilka lat temu uczelnia sprzedała obiekt spółce Zbigniewa Jakubasa.

Właściciel kamienicy przy ulicy Narutowicza 12, spółka Wartico Invest, stara się o pozwolenie na wyburzenie oficyny i portierni. Sprawa jest jeszcze procedowana. Ciekawsze jest jednak to, że kamienica jest na sprzedaż. Tak wynika z ogłoszenia zawieszonego na budynku.

Pedagogika UMCS

Wiele osób adres Narutowicza 12 kojarzy jako miejsce zajęć studentów. Przez lata mieścił się tu Wydział Pedagogiki UMCS. Uczelnia była właścicielem kamienicy, ale w 2019 wystawiła ją na sprzedaż. Taki sam los spotkał zresztą inne obiekty UMCS znajdujące się w centrum Lublina – przy pl. Litewskim nie ma już Wydziału Politologii i Wydziału Psychologii UMCS.

To zabytkowe budynki, które – w mniejszym lub większym stopniu – wymagały remontu. Jednocześnie UMCS rozbudowywał swój nowoczesny kampus przy ul. Głębokiej i stare obiekty nie były mu potrzebne. Pieniądze za to bardzo. Politologia została sprzedana za 10,8 mln zł, psychologia za 8,1 mln zł. Cena wywoławcza za pedagogikę UMCS wynosiła 15,9 mln zł.

Zgłosił się tylko jeden chętny. Uczelnie nie ujawniała kto kupił kamienicę, ale szybko przestało to być tajemnicą.

Interesy Jakubasa

Dzwoniliśmy pod numer podany na reklamie umieszczonej na kamienicy. Nikt nie odbierał. Ale po sprawdzeniu numeru, trop wprost prowadzi do Wartico Invest.

To działająca od ponad 20 lat firma, która w Lublinie na koncie ma inwestycje deweloperskie przy Al. Racławickich 28 czy przy ul. Nałęczowskiej 20. Spółka jest częścią grupy Multico Zbigniewa Jakubasa.

Tak, pochodzącego z Lublina milionera, który ma Motor Lublin, buduje Lubelską Akademię Futbolu (LAF) na terenach po Lubelskim Klubie Jeździeckim, chce (chciał?) budować spalarnię odpadów w Lublinie.

Kiedy w maju tego roku budowę LAF wizytowali miejscy radni, sam Jakubas wspomniał o planach powołania, w ramach Akademii Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Miałaby się mieścić właśnie w kamienicy przy ulicy Narutowicza 12.
Jak podaje Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, budynek powstał w latach 1857–1859 na ziemi należącej do S.S. Brygidek w latach. Działało tam gimnazjum męskie, a po I wojnie światowej Sąd Apelacyjny i Gimnazjum Staszica. Potem także Gimnazjum Żeńskie im. Unii Lubelskiej a ostatnio właśnie Wydział Pedagogiki UMCS.

Dwa pałace z Placu Litewskiego

Co dzieje się z innymi byłymi wydziałami UMCS w centrum miasta? W pałacu Lubomirskich zajmowanym kiedyś przez Wydział Politologii powstaje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, którego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2025 roku. W pałacu już odbywają się spotkania, koncerty czy zajęcia dla dzieci. Obecnie trwa przetarg na prace budowlane.

Nową placówkę tworzy Muzeum Narodowe w Lublinie. 11 mln zł na zakup budynku dostało w 2017 r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2022 resort dorzucił 950 tys. zł „na wydatki inwestycyjne związane z realizacją projektu”.

Z bolei budynek byłego Wydziału Psychologii przy pl. Litewskim 5 kupiła od uczelni firma deweloperska Immobilia. „Tak wyjątkowy pałac zasługuje na nowe życie, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić mu dawny blask z zachowaniem pierwotnego stylu. Po gruntownym remoncie budynek będzie gotowy na pełnienie funkcji hotelu” – zapowiadał deweloper w grudniu ubiegłego roku.

Na zdjęciu: Budynek przy ul. Narutowicza 12 powstał w latach 1857 – 1859 (Fot. Danuta Kowalska)

2 odpowiedzi na “Kamienica w centrum Lublina na sprzedaż. To tu milioner od Motoru chciał szkolić młodzież”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Szczwany lis doszedł do wniosku, że w Dziadogrodzie nie da się już upchnąć więcej garsonier i apartamĘtów pod wynajem para-hotelowy? Ale pewno któryś z lokalnych dewelo-buraczków się skusi.

  2. Dzidzilla pisze:

    Nowa ewangelia wg gatesa „Owce zostały zapędzone i zamknięte w zagrodach a teraz zostaną ostrzyżone, związane i przygotowane do rzezi”.
    A fiuletowaśni wszystko mają podane na tacy plebs czeka na odpust boży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły