Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  20.11.2023

Kamienica w centrum Lublina na sprzedaż. To tu milioner od Motoru chciał szkolić młodzież

Udostępnij

Kamienica przy ul. Narutowicza ponownie wystawiona na sprzedaż. Wiele osób kojarzy ten budynek kojarzyć z siedzibą Wydziału Pedagogiki UMCS. Kilka lat temu uczelnia sprzedała obiekt spółce Zbigniewa Jakubasa.

Właściciel kamienicy przy ulicy Narutowicza 12, spółka Wartico Invest, stara się o pozwolenie na wyburzenie oficyny i portierni. Sprawa jest jeszcze procedowana. Ciekawsze jest jednak to, że kamienica jest na sprzedaż. Tak wynika z ogłoszenia zawieszonego na budynku.

Pedagogika UMCS

Wiele osób adres Narutowicza 12 kojarzy jako miejsce zajęć studentów. Przez lata mieścił się tu Wydział Pedagogiki UMCS. Uczelnia była właścicielem kamienicy, ale w 2019 wystawiła ją na sprzedaż. Taki sam los spotkał zresztą inne obiekty UMCS znajdujące się w centrum Lublina – przy pl. Litewskim nie ma już Wydziału Politologii i Wydziału Psychologii UMCS.

To zabytkowe budynki, które – w mniejszym lub większym stopniu – wymagały remontu. Jednocześnie UMCS rozbudowywał swój nowoczesny kampus przy ul. Głębokiej i stare obiekty nie były mu potrzebne. Pieniądze za to bardzo. Politologia została sprzedana za 10,8 mln zł, psychologia za 8,1 mln zł. Cena wywoławcza za pedagogikę UMCS wynosiła 15,9 mln zł.

Zgłosił się tylko jeden chętny. Uczelnie nie ujawniała kto kupił kamienicę, ale szybko przestało to być tajemnicą.

Interesy Jakubasa

Dzwoniliśmy pod numer podany na reklamie umieszczonej na kamienicy. Nikt nie odbierał. Ale po sprawdzeniu numeru, trop wprost prowadzi do Wartico Invest.

To działająca od ponad 20 lat firma, która w Lublinie na koncie ma inwestycje deweloperskie przy Al. Racławickich 28 czy przy ul. Nałęczowskiej 20. Spółka jest częścią grupy Multico Zbigniewa Jakubasa.

Tak, pochodzącego z Lublina milionera, który ma Motor Lublin, buduje Lubelską Akademię Futbolu (LAF) na terenach po Lubelskim Klubie Jeździeckim, chce (chciał?) budować spalarnię odpadów w Lublinie.

Kiedy w maju tego roku budowę LAF wizytowali miejscy radni, sam Jakubas wspomniał o planach powołania, w ramach Akademii Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Miałaby się mieścić właśnie w kamienicy przy ulicy Narutowicza 12.
Jak podaje Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, budynek powstał w latach 1857–1859 na ziemi należącej do S.S. Brygidek w latach. Działało tam gimnazjum męskie, a po I wojnie światowej Sąd Apelacyjny i Gimnazjum Staszica. Potem także Gimnazjum Żeńskie im. Unii Lubelskiej a ostatnio właśnie Wydział Pedagogiki UMCS.

Dwa pałace z Placu Litewskiego

Co dzieje się z innymi byłymi wydziałami UMCS w centrum miasta? W pałacu Lubomirskich zajmowanym kiedyś przez Wydział Politologii powstaje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, którego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2025 roku. W pałacu już odbywają się spotkania, koncerty czy zajęcia dla dzieci. Obecnie trwa przetarg na prace budowlane.

Nową placówkę tworzy Muzeum Narodowe w Lublinie. 11 mln zł na zakup budynku dostało w 2017 r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2022 resort dorzucił 950 tys. zł „na wydatki inwestycyjne związane z realizacją projektu”.

Z bolei budynek byłego Wydziału Psychologii przy pl. Litewskim 5 kupiła od uczelni firma deweloperska Immobilia. „Tak wyjątkowy pałac zasługuje na nowe życie, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić mu dawny blask z zachowaniem pierwotnego stylu. Po gruntownym remoncie budynek będzie gotowy na pełnienie funkcji hotelu” – zapowiadał deweloper w grudniu ubiegłego roku.

Na zdjęciu: Budynek przy ul. Narutowicza 12 powstał w latach 1857 – 1859 (Fot. Danuta Kowalska)

2 odpowiedzi na “Kamienica w centrum Lublina na sprzedaż. To tu milioner od Motoru chciał szkolić młodzież”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Szczwany lis doszedł do wniosku, że w Dziadogrodzie nie da się już upchnąć więcej garsonier i apartamĘtów pod wynajem para-hotelowy? Ale pewno któryś z lokalnych dewelo-buraczków się skusi.

  2. Dzidzilla pisze:

    Nowa ewangelia wg gatesa „Owce zostały zapędzone i zamknięte w zagrodach a teraz zostaną ostrzyżone, związane i przygotowane do rzezi”.
    A fiuletowaśni wszystko mają podane na tacy plebs czeka na odpust boży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

07.02.2024

Sąsiedzi są przeciw, ale Ratusz jest za. Kolejna wuzetka na przebudowę Instytutu Stomatologii

Dawny Instytut Stomatologii apartamentowcem z balkonami. To już szósta wuzetka…

5 minuty czytania

04.02.2024

Mieli tu wypoczywać milicjanci – teraz będzie mógł każdy. Powstaje największy hotel w regionie

Lublin przez 40 lat miał Teatr w Budowie, a Nałęczów…

4 minuty czytania

29.01.2024

Kluczowy dyrektor Ratusza na wylocie. „Prezydent wpadł w szał”

Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin może stracić…

6 minuty czytania

16.01.2024

Zanagate. O człowieku, „który wszystko załatwi”. Albo u wicemarszałka, albo u swojego kuzyna Czarnka

Gdy przedsiębiorca, który za 30 tys. zł łapówki chciał załatwić…

5 minuty czytania

11.01.2024

Co dalej z górkami czechowskimi? Zapadł wyrok i zapadła cisza. A TBV ma inne priorytety

– Określenie szczegółowego harmonogramu prac nad zmianą planu dla terenu…

5 minuty czytania

10.01.2024

To od nich może zależeć, jak w przyszłości będzie wyglądać Lublin

Cztery nowe osoby będą doradzać prezydentowi Lublina w kwestiach planowania…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

6 minuty czytania

13.12.2023

„Miasto deweloperów”. Komu Ratusz sprzedał atrakcyjne działki na LSM

Protestowali dzielnicowi radni i mieszkańcy dzielnicy LSM. Wielokrotnie prosili prezydenta…