Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  29.03.2024

W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS

Udostępnij

Mdła i bezbarwna kampania wyborcza w Lublinie właśnie nabrała rumieńców. Robert Derewenda obiecuje miejskim urzędnikom „godziwe” pensje. Kiedy to mówi, na konferencję wpadają radne prezydenta Żuka i atakują kandydata PiS.

Chodzi o pieniądze, a chyba żadna kwestia nie rozpala tak emocji, jak właśnie ta. I nie są to miliardy złotych, ale skromne tysiące, o których marzą ci na najniższych urzędniczych pensjach.

PiS obiecuje więcej

Po 7 kwietnia zagwarantujemy pracownikom godziwe wynagrodzenie oraz zrozumienie ze strony władz miejskich – ogłosił w czwartek Robert Derewenda rady miejski klubu PiS i kandydat tej partii na prezydenta Lublina. – Jako przyszły prezydent miasta Lublin pragnę zapewnić, że pracownicy Ratusza oraz ci, którzy będą mi podlegać, będą traktowani sprawiedliwie – dodaje. I wskazuje na dwie sprawy, jakie opisał Jawny Lublin.

Niedawno szeroko przedstawialiśmy konflikt pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy od 2,5 roku walczą o podwyżki. Teraz o niskich płacach mówią i piszą pracownicy miejskiego Wydziału Komunikacji, którzy ogłaszają strajk włoski (formalnie nie został zgłoszony pracodawcy). Argumentują, że są najsłabiej opłacanymi urzędnikami w Ratuszu, są pomijani są przy nagrodach, a dodatki funkcyjne w tym wydziale są o wiele niższe niż w innych.

>>>Więcej o strajku włoskim w Wydziale Komunikacji piszemy w tym miejscu<<<

Konferencja prasowa Roberta Derewendy i kandyatów PiS na radnych (Fot. Robert Derewenda/Facebook)

W Wydziale Komunikacji nie ma absolutnie żadnego strajku włoskiego. Ilustruje to średnia liczba obsłużonych klientów w poniedziałek, wtorek, środę, która w żaden sposób nie odbiega od liczby przyjmowanych interesantów czy to w lutym czy na początku marcazapewniał wczoraj na wspólnej konferencji z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem Andrzej Wojewódzki. To sekretarz miasta – odpowiedzialny za organizację pacy urzędu.

Przypomnijmy jednak, że Ratusz oficjalnie przyznał, że doszło do spotkania pracowników Wydziału Komunikacji z sekretarzem. Rozmawiali właśnie o podwyżkach. Teraz Wojewódzki tłumaczy to tak: – Myślę, że pracownicy Wydziału Komunikacji mają zrozumienie sytuacji, że jednak jest to praca na rzecz klienta i w związku z tym czują misję urzędu, która na nich spoczywa. Taką wolę wyrazili też w poniedziałek.

Wojewódzki podaje, że średnia pensja w tym wydziale to 4900 zl brutto. To sporo mniej niż średnia płaca w Lublinie, która według danych GUS w lutym wyniosła 7317 złotych brutto. W skali całego województwa lubelskiego to 6714 zł brutto.

Dwie wściekłe radne – forpoczta prezydenta

Konferencja Wojewódzkiego i Żuka była też odpowiedzią na wystąpienie Roberta Derewendy, który kilka godzin wcześniej przed Wydziałem Komunikacji mówił o dramatycznie niskich zarobkach pracujących tu urzędników. Nagle na konferencji pojawiły się dwie radne z klubu prezydenta (teraz walczą o reelekcję). To Anna Ryfka i Monika Kwiatkowska. Przerwały wypowiedź kandydata PiS. Zarzucały mu hipokryzję.

Głosował pan przeciwko budżetowi, a w tych budżetach zawsze były podwyżki dla pracowników – mówiła do Derewendy Monika Kwiatkowska. Ale nieco mija się tu z prawdą, bo podwyżki dla urzędników nie były tam „zawsze” – zapisywano je w budżecie miasta w ostatnich trzech latach. W styczniu tego roku było to 300 zł brutto, czyli znacznie mniej niż oczekiwali związkowcy. Oni liczyli na 1000 zł.

Anna Ryfka i Monika Kwiatkowska na konferencji PiS (screen Monika Kwiatkowska/ Facebook).

Wtórowała jej Anna Ryfka: – To wasz rząd oskubał lublinian, oskubał samorządy i to wy jesteście za to odpowiedzialni. 560 milionów złotych utracił Lublin w wyniku decyzji rządu reprezentowanego przez pana organizację polityczną!

Chodzi o podatkowe reformy PiS: zwolnienie z płacenia PIT przez osoby do 26. roku życia czy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł albo zmiana stawki podatkowej z 18 do 17 procent a następnie do 12 procent.

Pozycja finansowa i ustrojowa samorządów została poważnie nadszarpnięta w wyniku reform podatkowych przeprowadzonych w latach 2019-2022. Zmiany te, polegające między innymi na obniżeniu stawek podatkowych i wprowadzeniu zwolnień dla młodych podatników, doprowadziły do znaczącego uszczuplenia dochodów własnych JST, stawiając pod znakiem zapytania ich finansową samodzielność oraz zdolność do realizacji zadań publicznych – oceniła niedawno Najwyższa Izba Kontroli.

Do wystąpienia Derewendy odniósł się też prezydent Krzysztof Żuk.

Mój kontrkandydat w wyborach na Prezydenta Miasta, stanął dziś w obronie wynagrodzeń urzędników, opowiadając się za koniecznością podwyżek. Trochę mnie to zdziwiło. Pan Radny jedną ręką dziś (przed wyborami samorządowymi w których kandyduje), macha flagą z hasłami o konieczności podwyżek dla pracowników, a zapomina, że drugą głosował przeciw we wszystkich głosowaniach nad budżetem miasta, w których podwyżki były zapisane – napisał Żuk na Facebooku.

Dalej przekonuje, że podwyżki swoim podwładnym daje regularnie. – Tylko od 2022 r. wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych wyniósł łącznie 1300 zł/etat. Dotyczył wszystkich urzędników, nie tylko osób, które objął wzrost płacy minimalnej.

Na zdjęciu. W czwartek o niskich pensjach urzędników zaczął mówić Robert Derewenda. Jego konferencję przerwały dwie radne z kulu Krzysztofa Żuka (Fot. Monika Kwiatkowska Facebook)

10 odpowiedzi na “W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Ciekawe że obniżenie podatków dla obywateli, czyli wyższa kwota wolna od podatku czy zwolnienie dla osób do 26rż traktowane jest jako oskubywanie Żuka o miejskiej kasy. To już wiemy czemu Tusk obiecał 60k kwoty wolnej i nie wprowadził. Pewnie bał się reakcji Zuka i oskarżenia o oskubywanie.

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  Zdaniem dewelo-fanklubu prawo do skubania Lublinian powinno być zastrzeżone tylko dla dewelocwaniaków, zaprzyjaźnionych wykonawców autostrad śródmiejskich i pomników megalomanii Duce oraz dla firm zajmujących się gospodarką śmieciami.
  I trzeba przyznać, że dewelopery z tego przywileju korzystają całkiem efektywnie – w ciągu 3 kadencji Dewelo-Ubogacacza oskubali miasto (bezpośrednio i pośrednio, wg. moich szacunków) na ok. 1 mld zł, czyli za ok. 60-70% przyrostu długu, który dokonał się podczas ww. 3 kadencji.

 3. Mokebe pisze:

  Myślę, że pracownicy Wydziału Komunikacji mają zrozumienie sytuacji, że jednak jest to praca na rzecz klienta i w związku z tym czują misję urzędu, która na nich spoczywa. — napewno z tego czucia misji urzędu można wykarmić dzieci albo kupić mieszkanie w Lublinie. Niektórzy są oderwani od rzeczywistosci.

 4. Antoni pisze:

  Tak obniżenie kwoty wolnej od podatku,także urzędnikom
  z najniższą krajową to okradanie urzedu miasta Lublin z kwot na nagrody dla zaufanych.

 5. Piotr pisze:

  Anna Ryfka kiedy się pojawia spada poziom IQ

 6. kronikidewelorozwoju pisze:

  Znamienne, że przy tej okazji Derewenda nie poruszył tematu wyjątkowego ordynarnego ubogacania dewelo-buraka w drodze 10-letniej umowy najmu podpisanej w momencie, kiedy nadal wydział funkcjonował bez problemu w pobliskim biurowcu będącym w posiadaniu UM (z tego co się orientuję, ten budynek nadal stoi, ale oczywiście przez te lata bezsensownego opuszczenia tego obiektu ew. remont będzie problematyczny).
  Zgaduję, że podczas IV-tej tury działka zostanie wystawiona na sprzedaż, a gdy „przetarg” wygra któryś z dewelo-buraczków z Loży, plan zagospodarowanie zostanie niezwłocznie dostosowany do potrzeb cfaniaka.
  Fundusz na podwyżki został sK0nsumowany na wypchanie kieszeni dewelocwaniaka, który jeszcze przed wbiciem łopaty miał gwarancję 10-letniego wynajmu po stawkach, gdzie inwestycja spłaci mu się w ciągu 5 lat, a dalsze 5 to już czysty zysk.
  Tymczasem ywestory pakujące się w kurniki u tego samego dewelo-buraka na zwrot kapitału z wynajmu muszą czekać 20-30 lat (4-6 x dłużej) i to pod warunkiem zakupu bezkredytowego.
  To milczenie Derewendy odczytuję jako niewypowiedzianą zgodę na dewelo-ubogacanie, co z perspektywy każdego myślącego wyborcy oznaczać powinno dyskwalifikację takiego kandydata, bowiem sygnalizuje obojętność wobec faktu, że miastem faktycznie rządzi niewybieralna dewelo-banda, czyli faktycznie okupant.

 7. ikar pisze:

  Co robi teraz Pruszkowski z zawodu- dyrektor? Bezrobotny czy może znalazł jakąś pracę poza państwowym korytem?

 8. Anty-lewak pisze:

  Widać, że w kampanii końcówka, bo arbuzy z PSL, całkiem przypadkiem w ostatnim tygodniu kampanii, postanowili złożyć doniesienie do CBA na Stawiarskiego ???? najpierw Sawicki żali się, że PO podkopuje pozycję Trzeciej Drogi i że sondaże im lecą, aż tu nagle nasz lubelski arbuz Sosnowski szumnie ogłasza, że podpierdziela Stawiara do CBA – oczywiście całkiem przypadkowo w czasie kampanii, przy dołujących sondażach PSL. Tak samo przypadkowo, jak w przypadku blamażu PO w sprawie Pegasusa i Hermesa niemiecki namiestnik kazał Bodnarowi rozkręcić „aferę” z Funduszem Sprawiedliwości. Boją się, że bez chleba dotychczas zafundowane swoim Wyborcom igrzyska nie wystarcza, żeby wygrać samorząd. Wcale się im nie dziwię, tak dać dupy w realizacji „przenośni” wyborczych potrafi tylko Tusk.

 9. kronikidewelorozwoju pisze:

  Duce wypracował sprytną zagryFkę, montując skład swoich lotnych brygad z wyszczekanych babsztyli, a nie z facetów. Babsztylowi, nawet takiemu najbardziej trzepiącemu ozorem, nikt nie da po gębie za bezczelne K0nfabulacje.

 10. papa pisze:

  Ryfka niech lepiej zajmie się swoimi szemranymi interesami z deweloperami. Żadne poważne media w Lublinie nawet nie chciały zająć się jej związkiem z nieletnią dziewczynką, któa uciekła z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *