Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  23.07.2023

Chcą cię zwolnić z pracy? Powiedz szefowi, że do wzięcia jest ponad 33 mln zł

Udostępnij

Projekt nazywa się „Outplacement”, po angielsku brzmi poważnie i nie dla wszystkich jest jasny. A tak naprawdę chodzi o pomoc pracownikom, którzy tracą pracę lub którzy – ze względu na przemiany gospodarcze i społeczne – chcieliby się przekwalifikować lub zmienić pracodawcę.

16 sierpnia Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie rozpocznie nabór wniosków w programie, który ma być wsparciem i dla pracowników, i dla pracodawców.

To będą działania skierowane do pracowników zagrożonych zwolnieniami lub zwolnionych w ostatnich 6 miesiącach – mówi Tomasz Pitucha, od maja dyrektor WUP w Lublinie. – Będzie to doradztwo psychologiczne, zawodowe, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności, jak również pomoc w zmianie miejsca zamieszkania w związku z podjęciem nowego zatrudnienia.

Pieniędzy do podziału jest sporo, bo około 33,3 mln zł i – jak zapowiada WUP – nie będzie limitów na poszczególnych pracodawców czy pracowników. Wszystko będzie zależało od jakości złożonych wniosków, które będą oceniane.

Fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na szkolenia i kursy dla pracowników, których stanowiska pracy, np. z powodu automatyzacji, czy przemian społeczno-gospodarczych, są likwidowane, a także na przeniesienie pracowników do innego zakładu/filii tego samego pracodawcy.

Nie tylko dla przedsiębiorców

Jeden pracodawca może złożyć tylko jeden wniosek. O pieniądze będą mogły starać się również m.in. samorządy i ich jednostki organizacyjne (czyli np. placówki medyczne, szkoły itp.), a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wsparciem mogą być objęci pracownicy zagrożeni zwolnieniem, pracownicy przewidziani do zwolnienia, zwolnieni z przyczyn niedotyczących pracownika, czy osoby odchodzące z rolnictwa.

Nabór rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 28 sierpnia. Wyniki będą ogłoszone w marcu 2024 roku. Aplikacje będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie przez generator wniosków. By rozwiać wszelkie wątpliwości, WUP organizuje szkolenia dla wnioskodawców: 8 sierpnia stacjonarne szkolenie w siedzibie WUP przy ul. Obywatelskiej 4 w Lublinie; 31 lipca i 22 sierpnia dni otwarte; 17 sierpnia webinarium.

Więcej informacji na stronie www.funduszeue.lubelskie.pl w zakładce Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie – ikona „Nabory”.

Co to jest outplacement?

Zaplanowane, kompleksowe działania, których celem jest reorganizacja zatrudnienia ograniczająca proces zwolnień lub przeprowadzenie procesu zwolnień uwzględniające udzielenie pomocy zwalnianym lub zwolnionym pracownikom w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej i zawodowej, w tym przede wszystkim prowadzące do utrzymania lub podjęcia i utrzymania zatrudnienia, a także wsparcia osób odchodzących z rolnictwa.

Za zwolnioną uważa się osobę pozostającą bez zatrudnienia, która utraciła pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu i nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną.

(źródło: WUP Lublin)

Na zdjęciu: Tomasz Pitucha, dyrektor WUP Lublin oraz Iwona Jachowicz, naczelnik Wydziału Naboru, Promocji i Wsparcia Technicznego Fot. Krzysztof Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

6 minuty czytania

20.01.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza czyli rzeź 236 drzew. Pod chodniki, ścieżki i parkingi

Miasto szuka firmy, która przebuduje 2,3 km ulicy Samsonowicza i…

5 minuty czytania

08.01.2024

Superszybki konkurs tylko dla swoich. „W tej sytuacji było to konieczne”

100 tysięcy na stole i tylko kilkanaście godzin za złożenie…

4 minuty czytania

30.12.2023

ESK 2029. Kto zainwestował ten przeszedł do finału konkursu

Budżety miast-finalistów na przygotowanie wstępnej aplikacji konkursowej wahały się od…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

7 minuty czytania

14.12.2023

To nie jest budżet marzeń prezydenta Żuka. Ale jego radni i tak go poparli

Radni po kilku godzinnej dyskusji uchwalili budżet na 2024 rok.…