Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  23.07.2023

Chcą cię zwolnić z pracy? Powiedz szefowi, że do wzięcia jest ponad 33 mln zł

Udostępnij

Projekt nazywa się „Outplacement”, po angielsku brzmi poważnie i nie dla wszystkich jest jasny. A tak naprawdę chodzi o pomoc pracownikom, którzy tracą pracę lub którzy – ze względu na przemiany gospodarcze i społeczne – chcieliby się przekwalifikować lub zmienić pracodawcę.

16 sierpnia Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie rozpocznie nabór wniosków w programie, który ma być wsparciem i dla pracowników, i dla pracodawców.

To będą działania skierowane do pracowników zagrożonych zwolnieniami lub zwolnionych w ostatnich 6 miesiącach – mówi Tomasz Pitucha, od maja dyrektor WUP w Lublinie. – Będzie to doradztwo psychologiczne, zawodowe, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności, jak również pomoc w zmianie miejsca zamieszkania w związku z podjęciem nowego zatrudnienia.

Pieniędzy do podziału jest sporo, bo około 33,3 mln zł i – jak zapowiada WUP – nie będzie limitów na poszczególnych pracodawców czy pracowników. Wszystko będzie zależało od jakości złożonych wniosków, które będą oceniane.

Fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na szkolenia i kursy dla pracowników, których stanowiska pracy, np. z powodu automatyzacji, czy przemian społeczno-gospodarczych, są likwidowane, a także na przeniesienie pracowników do innego zakładu/filii tego samego pracodawcy.

Nie tylko dla przedsiębiorców

Jeden pracodawca może złożyć tylko jeden wniosek. O pieniądze będą mogły starać się również m.in. samorządy i ich jednostki organizacyjne (czyli np. placówki medyczne, szkoły itp.), a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wsparciem mogą być objęci pracownicy zagrożeni zwolnieniem, pracownicy przewidziani do zwolnienia, zwolnieni z przyczyn niedotyczących pracownika, czy osoby odchodzące z rolnictwa.

Nabór rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 28 sierpnia. Wyniki będą ogłoszone w marcu 2024 roku. Aplikacje będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie przez generator wniosków. By rozwiać wszelkie wątpliwości, WUP organizuje szkolenia dla wnioskodawców: 8 sierpnia stacjonarne szkolenie w siedzibie WUP przy ul. Obywatelskiej 4 w Lublinie; 31 lipca i 22 sierpnia dni otwarte; 17 sierpnia webinarium.

Więcej informacji na stronie www.funduszeue.lubelskie.pl w zakładce Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie – ikona „Nabory”.

Co to jest outplacement?

Zaplanowane, kompleksowe działania, których celem jest reorganizacja zatrudnienia ograniczająca proces zwolnień lub przeprowadzenie procesu zwolnień uwzględniające udzielenie pomocy zwalnianym lub zwolnionym pracownikom w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej i zawodowej, w tym przede wszystkim prowadzące do utrzymania lub podjęcia i utrzymania zatrudnienia, a także wsparcia osób odchodzących z rolnictwa.

Za zwolnioną uważa się osobę pozostającą bez zatrudnienia, która utraciła pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu i nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną.

(źródło: WUP Lublin)

Na zdjęciu: Tomasz Pitucha, dyrektor WUP Lublin oraz Iwona Jachowicz, naczelnik Wydziału Naboru, Promocji i Wsparcia Technicznego Fot. Krzysztof Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

14.09.2023

Ile zarabia Aqua Lublin, a ile traci Arena Lublin? MOSiR milczy, ale minister każe odpowiedzieć

Minister Cyfryzacji staje po stronie Fundacji Wolności. Fundacja chciała poznać…

3 minuty czytania

11.09.2023

Fundacja Wolności kontra wojewoda. Runda druga w sprawie nowego stadionu

Fundacja Wolności ponownie pisze do wojewody w sprawie uchwał strategicznych…

5 minuty czytania

29.08.2023

Przewróciło się i leży. „To nie ma związku z budową pomnika”

W weekend na skwerze abp. Józefa Życińskiego podczas nocnej wichury…

4 minuty czytania

23.08.2023

Niebezpiecznie jak przed galą bezpieczeństwa: posłanka z pałką, organizatorzy z ochroniarzami

Miało być miło, sympatycznie, podniośle, a było głośno, nerwowo i…

3 minuty czytania

22.08.2023

Prawie 1 mld złotych za akcje kopalni „Bogdanka”. Państwo zapłaci z wykorzystaniem funduszu powołanego do innych celów

Państwo chce odkupić lubelską kopalnię „Bogdanka” od energetycznej grupy Enea…

3 minuty czytania

22.08.2023

Wojewódzki Fundusz Ochrony Rodziny: Wiemy, ile zarabia wiceprezeska WFOŚiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie nie…

3 minuty czytania

10.08.2023

Wojewódzki Fundusz Ochrony Rodziny, czyli saga rodu kraśnickiego

Jedna nazywa się Katarzyna Janiszewska i jest dyrektorką Kancelarii marszałka…

6 minuty czytania

26.07.2023

Zielone serce miasta, czyli tajemnica czarnej szmaty

Klonów na ul. Królewskiej miasto sadzi osiem. Zazielenienie reprezentacyjnego punktu…