Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  04.08.2023

Podwyżka na wybory. Członkowie komisji dostaną większe pieniądze

Udostępnij

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o wynagrodzeniach dla członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący mogą teraz liczyć na 800 złotych.

Terminu wyborów parlamentarnych jeszcze nie ma. W połowie sierpnia ma go podać prezydent Andrzej Duda i tym samym rozpocznie się kampania wyborcza. Bardzo możliwe, że prezydent wskaże datę 15 października i tego właśnie dnia pójdziemy do urn wybierać posłów i senatorów.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania na pierwszej linii frontu będzie czuwała obwodowa komisja wyborcza, a jej członkowie otrzymują wynagrodzenie – diety.

Podwyżka od PKW

Państwowa Komisja Wyborcza właśnie poinformowała o podwyżce diet. Do tej pory przewodniczący komisji otrzymywał 500 zł, a teraz będzie to 800 zł. Dieta dla zastępcy przewodniczącego to 700 zł (dotychczas 400 zł). Członkowie komisji mają mieć wypłacone 600 zł (do tej pory 350 zł).

Nowością jest to, że pieniądze należą się także mężom zaufania. To osoby, które nie są członkami komisji, ale mają prawo obserwować przebieg głosowania. W ich przypadku jest mowa o 240 złotych.

Kto może pracować w komisji

Kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia). Mogą pracować wyłącznie w komisji na terenie województwa, w którym mieszkają, ale nie musi to być to samo miasto. Członkami komisji nie mogą być: kandydaci, komisarze wyborczy, pełnomocnicy wyborczy i finansowy komitetów wyborczych, urzędnicy wyborczy, mężowie zaufania. Spokrewnieni z kandydatami nie mogą zasiadać w komisji w okręgu, z którego startują ich bliscy.

Zmiany w kodeksie

W styczniu tego roku został znowelizowany Kodeks wyborczy. Zmian jest dużo, ale uwagę przykuwa kilka z nich:

Zmiana wielkości obwodów głosowania. Do tej pory obwód obejmował od 500 do 4 000 mieszkańców, a teraz ma to być od 200 do 4 000 mieszkańców.

Samorządy mają zapewnić (w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich) bezpłatny transport dla wyborców. Jednak pod warunkiem, że w danej gminie nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy albo najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

Fot. gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *