Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  17.10.2023

Zięć Korwina i narodowiec w Sejmie. Kim są nowi posłowie z list Konfederacji?

Udostępnij

Dwóch nowych posłów z województwa lubelskiego wprowadziła Konfederacja. Do Sejmu weszli Bartłomiej Pejo (okręg nr 6, Nowa Nadzieja) i Witold Tumanowicz (okręg nr 7, Ruch Narodowy).

Tumanowicz ma 37 lat, pochodzi z Lublina, ale od dzieciństwa mieszka w Warszawie. W wieku 16 lat zapisał się do Młodzieży Wszechpolskiej, stamtąd „awansował” do Ruchu Narodowego. Studiował na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej i ekonomię na Uniwersytecie Warszawskiego, jednak żadnego kierunku nie ukończył. Zawodowo zajął się grafiką i polityką.

Pierwszy prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości, obecnie wiceprezes, gdzie zajmuje się głównie pozyskiwaniem funduszy. A te od państwa płyną szerokim strumieniemzej . (zakładane przez narodowców stowarzyszenia to główny beneficjent Funduszu Patriotycznego, który rząd PIS powołał do istnienia w 2021 r.)

Tumanowicz dał się zapamiętać ze swojego wystąpienia na wiecu Ruchu Narodowego podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego (2014)

Po dojściu Ruchu Narodowego do władzy będziemy rejestrować nie tylko związki, ale także pojedynczych pedałów, tak aby żaden z nich nie miał prawa wychowywać dziecka, nie miał prawa być nauczycielem w szkole, nie miał prawa zbliżyć się do żadnego dziecka. Tak, będziemy ich rejestrować! – wykrzykiwał ze sceny. Na koniec zaintonował: – Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa.

Osoby, które mają skłonności homoseksualne, nie powinny mieć kontaktu z dziećmi – przekonywał też potem na antenie TVP Info.

Kandydował do europarlamentu będąc za „likwidacją UE” i przekonując, że Polska powinna z niej wyjść. W wyborach poległ, podobnie jak w 2019 roku i poprzedzających je wyborach parlamentarnych. Wtedy po raz pierwszy wystartował jako lider listy wyborczej Konfederacji w okręgu numer 7 Biała Podlaska, Chełm, Zamość. Mandatu nie zdobył.

Mimo porażek przy wyborczych urnach, w hierarchii partyjnej Tumanowicz piął się w górę. W końcu porzucił pracę zawodową na rzecz zawodowej polityki. Od lutego zasiada w Radzie Liderów Konfederacji, ciele decyzyjnym ugrupowania. Powierzono mu także kierowanie kampanią parlamentarną.

15 października 2023 roku okazał się szczęśliwy dla Tumanowicza. Liderując liście Konfederacji ( w okręgu nr 7) dostał 14 387 głosów i zdobył poselski mandat. Jednak wyborczy wynik partii w skali kraju – 7,16% był dużo poniżej oczekiwań konfederatów, którzy spodziewali się znacznie lepszego, nawet dwucyfrowego.

W ugrupowaniu przyszedł czas rozliczeń. Tumanowicz jako szef sztabu Konfederacji złożył wniosek do sądu partyjnego przeciwko Januszowi Korwin-Mikkemu. Miał on sabotować kampanię. Jak mówił Onetowi, „Bardzo dobrze, że Korwin-Mikke nie dostał się do Sejmu. Nie będzie już nam szkodził”.

Zięć wchodzi, teść – nie

Januszowi Korwin-Mikkemu nie będzie chciał się raczej postawić Bartłomiej Pejo. Nowo wybrany poseł z okręgu nr 6 to zięć twórcy Konfederacji. Bartłomiej Pejo urodził się i mieszka w Świdniku. Ma 38 lat, jest . wicestarostą świdnickim. Dorabia na 1/3 etatu w Starostwie Powiatowym w Łęcznej (rządzonej przez PiS) jako specjalista od bhp i ochrony przeciwpożarowej.

W 2018 r. wszedł do rady powiatu z list Prawa i Sprawiedliwości (dostał 865 głosów). Pejo jako świdnicki radny popierał uchwałę o „powiecie wolnym od ideologii LGBT”. Nie cierpi także świadczeń socjalnych, walki o klimat i obowiązkowych składek.

Jest absolwentem I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, potem kształcił się w Warszawie. W jego CV znajdziemy Szkołę Główną Służby Pożarniczej, Politechnikę Warszawską, Szkołę Główną Handlową oraz od niedawna – Collegium Humanum – Szkołę Główną Menadżerską.

Konfederacja podczas konferencji prasowej przed lubelskim Ratuszem, Bartłomiej Pejo w środku, fot. KK

Podczas kampanii wyborczej Pejo wypowiedzi udzielał rzadko. Jak donosi TubaLecznej.pl, na spotkanie z Bartłomiejem Pejo, nie przyszedł sam Bartłomiej Pejo. Działacz reklamował się na słupach w Łęcznej, jednak w umówionej sali czekało na niego jedynie pięć osób. Posła in spe reprezentowali inni działacze Konfederacji, tłumacząc, że zatrzymały go „obowiązki centralne w Warszawie”.

Z jego oświadczenia majątkowego za rok 2022 średnio miesięcznie z wszystkich trzech umów o pracę dostaje 19 329 zł. Nie mniejsze są jednak zobowiązania kandydata. Wykazał on trzy kredyty zaciągnięte wspólnie z małżonką na kwotę 77 169 zł oraz hipotekę na dom – majątek odrębny – na kwotę 209 780 zł.

Listy gończe za żoną imprezowiczką

Ślub z Korynną Korwin-Mikke Pejo, wówczas już szef struktur partii KORWiN na Lubelszczyźnie, wziął we wrześniu 2016 r. Informują o tym szeroko portale plotkarskie. W 2017 roku żona radnego i przyszłego posła, a także córka ówczesnego europosła Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego usłyszała zarzut posiadania heroiny i prowadzenia samochodu bez uprawnień. Dwa lata wcześniej zatrzymana została podczas próby kradzieży. Po raz kolejny do aresztu trafiła w czerwcu, po tym jak była poszukiwana dwoma listami gończymi. Policja doprowadziła ją do odsiadki dwóch wyroków – jednego roku za prowadzenie pojazdu po odebraniu jej uprawnień i czterech miesięcy za naruszenie zakazu sądowego.

Poseł Pejo jest zapalonym motocyklistą, prezesem stowarzyszenia świdnickiego Klubu Motocyklowego Usarz. W jego garażu znajdziemy Suzuki Bandit GSF z 2007 roku oraz lokalną legendę – wueskę.

– Jak ktoś chce się zaćpać na śmierć, to niech się zaćpa. Nikomu nic do tego. Nikt nie powinien się wtrącać, co dorosła osoba je, pije i pali czy ćpa – komentował poczynania swojej córki Janusz Korwin-Mikke.

Kulesza o reelekcję nie walczył

Do tej pory jedynym posłem Konfederacji z Lubelskiego był wybrany w okręgu nr 6 Jakub Kulesza. Pod koniec sierpnia Kulesza jednak ogłosi, że nie będzie starał się o reelekcję. Dostał taką propozycję od lidera Nowej Nadziei, Sławomira Mentzena, ale ją odrzucił. Dlaczego? Musiałby zrezygnować ze startu w rodzimym okręgu, w zamian za „jedynkę” w Warszawie. – Dla mnie jednak miejsce startu było sprawą osobistą – wyznał Kulesza. Propozycja Mentzena miała drugą cześć. O ile start ze stolicy był marchewką, to groźba, że Kulesza „zniknie z polityki” była kijem.

Na decyzję Kuleszy wpłynęły także inne czynniki. To prorosyjskie wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego, jednego z liderów Konfederacji i względy finansowe. Został finansowo ukarany za brak maseczki w Sejmie w czasie pandemii COVID-19. Kosztowało to go 70 tys. zł.

Jakub Kulesza po raz pierwszy do Sejmu został wybrany w 2015 roku z list Kukiz ’15. Wówczas dostał 15 058 głosów. Cztery lata później zagłosowało na niego 14 406 wyborców.

4 odpowiedzi na “Zięć Korwina i narodowiec w Sejmie. Kim są nowi posłowie z list Konfederacji?”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Sądzę, że konfa nieźle by się odnalazła w K0alicji z lyberałami. Zdecydowanie bardziej tam pasują niż tzw. lewica, ale dla Donaldinia mogą nie bardzo pasować wizerunkowo z uwagi na deklarowane postawy „anty-UE” i dlatego, że mówią publicznie to, co on knuje tylko w zaciszu gabinetów w zakresie traktowania siły roboczej z buta.
  Pseudo-lewica będzie chyba bardziej wygodna do zaK0optowania do projektu re-neoliberalizacji. Stawiam, że za garść okruchów w tematach łokizmo-dżenderowych będą grzecznie podpisywać się pod wszystkimi pakietami anty-pracowniczymi.

 2. Tumanowicze... pisze:

  Czy Witold Tumanowicz ma rodzinne powiązania z Markiem Tumanowiczem, który w czasach PRL tj. stanu wojennego ’81/82 prowadził „Dziennik Telewizyjny” w mundurze wojskowym?

 3. sąsiad pisze:

  Witold Tumanowicz nie jest spokrewniony z Markiem Tumanowiczem.

 4. PIotr pisze:

  liberalami? KO to liberalowie postepowi propogujaca wolnosc dla ubogich: wybierz sobie piec, zrob ze swoim cialem co chcesz, plac wysokie podatki, nos maseczki itp itd. Czyli wolnosc jak w zoo. Konfederacja to wolnosc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

5 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…