Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  21.08.2023

Jest ich 31. Kim są kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego

Udostępnij

Jedni jeszcze zbierają podpisy, potrzebne do zarejestrowania swojej kandydatury, inni wieszają bilbordy i prezentują się w mediach. Zebraliśmy nazwiska 31 kandydatów, którzy planują wystartować w wyborach do Senatu w województwie lubelskim.

(Artykuł aktualizowany, wersja 5 z dnia 25 sierpnia 2023)

Każdy kandydat do Senatu musi zebrać i dostarczyć do komisarza wyborczego minimum 2 tysiące podpisów wyborców, wpisanych do Centralnego Rejestru Wyborców na obszarze okręgu, w którym dany polityk zamierza wystartować. Czas na dostarczenie podpisów mają do 6 września. Wtedy poznamy ostateczną listę kandydatów w poszczególnych okręgach.

Poniżej prezentujemy kandydatów, którzy zbierają podpisy lub zadeklarowali start w wyborach. Kolejność w każdym okręgu podajemy alfabetycznie.

Kandydaci do Senatu – OKW 14 Puławy

Leszek Barwiński – Ruch Naprawy Polski.

Stanisław Gogacz (64 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Polityk, prawnik, samorządowiec. Senator w latach 1997-2001 i potem nieprzerwanie od 2007.

Artur Adam Pietras (50 lat) – Konfederacja. Wykształcenie średnie techniczne, pracował jako ślusarz remontowy, aparatowy procesów chemicznych. Od kilku lat pracuje jako mistrz zmianowy. Członek Ruchu Narodowego. Lider Klubu Konfederacji Puławy.

Jan Rajchel (59 lat) – Koalicja Obywatelska (Pakt Senacki). Pilot wojskowy. Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Kandydaci do Senatu – OKW 15 Świdnik

Jerzy Andrzejewski – Ruch Naprawy Polski. Przedsiębiorca. Członek „Polskiego Ruchu Antywojennego”. W kwietniu br. został skazany przez sąd za szkalowanie w internecie Ukraińców i Żydów.

Grzegorz Czelej (59 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Jest senatorem nieprzerwanie od 2007 roku. „Pomysłodawca i inicjator” – jak sam o sobie mówił – prac nad polskim lekiem na COVID-19. Lek okazał się niewypałem, ale już sama jego zapowiedź gwałtownie wywindowała ceny akcji lubelskiej spółki Biomed.

Stanisław Mazur (63 lata) – Nowa Lewica (Pakt Senacki). Przedsiębiorca (właściciel hotelu). Jest radnym powiatowym i przewodniczącym Nowej Lewicy w powiecie janowskim.

Michał Wypych (32 lata) – Konfederacja. Z wykształcenia politolog. Mieszka w Świdniku. W poprzednich wyborach kandydował do Sejmu.

Kandydaci do Senatu – OKW 16 Lublin

Jan Kokot (35 lat) – Bezpartyjni Samorządowcy. Adwokat, doktorant KUL. Prowadzi kancelarię adwokacką w Lublinie.

Mieczysław Konarski – Ruch Naprawy Polski.

Marcin Nowak (48 lat) – KWW Marcina Nowaka. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin (radny nieprzerwanie od 2006 roku, radny Klubu Krzysztofa Żuka). Doktor nauk społecznych i pracownik naukowy w WSPA w Lublinie.

Kazimierz Ostaszewski – Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Prawnik, pracownik KUL. Szef lubelskich struktur partii. Przez chwilę był zastępcą Komendanta Wojewódzkiego OHP, gdy Jarosław Gowin przejął kontrolę nad jednostkami OHP (pisaliśmy o ty tutaj: „Niespodziewana” zmiana Komendanta Wojewódzkiego OHP).

Mirosław Piotrowski (57 lat) – Konfederacja. Przewodniczący Ruchu Prawdziwa Europa. Profesor KUL (Katedra Historii Najnowszej). W latach 2004-2019 był europosłem (najpierw z listy LPR, potem dwukrotnie PiS). W 2020 kandydował na Prezydenta RP.

Lech Sprawka (68 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. W przeszłości był nauczycielem i urzędnikiem państwowym. W latach 2007-2019 był posłem, a od 2019 jest wojewodą lubelskim.

Jacek Trela (67 lat) – Polska 2050 Szymona Hołowni (Pakt Senacki). Z wykształcenia jest adwokatem, ukończył prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2016-2021 był prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. W minioną sobotę ogłosił swój start w wyborach.

Kandydaci do Senatu – OKW 17 Biała Podlaska

Grzegorz Bierecki (60 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Założyciel systemu SKOK-ów (prezes SKOK w latach 1992-2012), senator od 2011 r. W maju warszawski sąd nałożył na niego 3 tys. zł kary po tym jak po raz siódmy nie przyszedł na rozprawę dotyczącą zamachu na wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka (zamach zlecił SKOK Wołomin). Senator jest w tej sprawie świadkiem.

Grzegorz Hetman – Konfederacja. (Prawdopodobnie chodzi o lekarza medycyny naturalnej).

Jakub Kościuszko – Ruch Naprawy Polski.

Marek Sulima (57 lat) – Polskie Stronnictwo Ludowe (Pakt Senacki). Radny powiatu bialskiego, rolnik.

Kandydaci do Senatu – OKW 18 Chełm

W tym okręgu o nominację partii rządzącej starają się dwie osoby, dlatego podajemy poniżej obydwoje.

Jolanta Duda – Konfederacja. (Prawdopodobnie chodzi o przedsiębiorczynię, niedoszłą kandydatkę na prezydenta w 2020).

Kamila Grzywaczewska (43 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Dyrektor lubelskiego KOWR. Członkini Narodowej Rady Rozwoju. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli owiec.

Renata Modzelewska – Ruch Naprawy Polski.

Rafał Stachura (48 lat) – własny komitet. Prowadzi duże gospodarstwo rolne. W 2019 roku był kandydatem opozycji, ale przegrał wówczas z Zającem, startującym z PiS.

Zdzisław Szwed (64 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Członek zarządu województwa lubelskiego. Absolwent Politechniki Lubelskiej na Wydziale Elektrycznym. W latach 2010-2018 radny miasta Chełm.

Józef Zając (76 lat) – KWW Józefa Zająca. Senator od trzech kadencji (był w klubie parlamentarnym PSL i PiS). Kandyduje przy cichym poparciu Paktu Senackiego, który nie wystawia w tym okręgu swojego kandydata. Do 2016 roku rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (obecnie jest profesorem na PWSZ).

Bezpartyjni Samorządowcy wciąż ustalają, czy wystawią kandydata w tym okręgu.

Kandydaci do Senatu – OKW 19 Zamość

Arkadiusz Bratkowski – (64 lata) – KWW Zamojszczyzny (członek PSL). Obecnie jest radnym sejmiku wojewódzkiego. Wcześniej był m. in. posłem, wicemarszałkiem województwa i europosłem.

Jerzy Chróścikowski (70 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Od 2006 do 2016 roku był Przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W latach 1990-1998 był radnym gminy Zamość. Był senatorem w latach 1997-2001 i nieprzerwanie od 2005.

Marek Gąska – Ruch Naprawy Polski.

Rafał Kowalik (37 lat) – Bezpartyjni Samorządowcy. Radny Miasta i Gminy Szczebrzeszyn. Ma wykształcenie wyższe. Obecnie pracuje z młodzieżą w Ochotniczych Hufcach Pracy w Zamościu. Cztery lata temu, startując z ostatniego miejsca na liście Bezpartyjnych Samorządowców, uzyskał najlepszy wynik zdobywając prawie tysiąc głosów.

Marek Lipiec (61 lat) – Koalicja Obywatelska (Pakt Senacki). Z wykształcenia lekarz, był wicedyrektorem szpitala w Zamościu. Wiceprzewodniczący PO w Zamościu.

Dariusz Zagdański (53 lata) – Konfederacja. Kurator sądowy, działacz społeczny, radny i b. wiceprzewodniczący rady Zamościa.

5 odpowiedzi na “Jest ich 31. Kim są kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego”

  1. Piotr pisze:

    słowem dramat

  2. Wybory 15.10.2023. pisze:

    Popieram kandydaturę do senatu Lecha Sprawka.

  3. Małgosia pisze:

    Bezpartyjny młody senator 10/10 🙂

  4. Piotr Z pisze:

    Same stare dziady które nie maja zielonego pojęcia o tym co teraz sie dzieje na świecie. Nie ma na kogo głosować – kilku kandydatow ponizej 40 roku życia reszta stare grzyby

  5. szczęść Boże pisze:

    Spadochroniarz z PiSu kandydatem Konfederacji w Lublinie. Masakra, chciałem na nich zagłosować (z ciężkim sercem, bo ich zapewnienienia że nie wejdą do koalicji z PiS mnie nie nie przekonały, patrząc na to jak wygląda ich kampania), ale chyba po raz pierwszy w życiu zostanę w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *