Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  08.08.2023

Kalendarz wyborczy 2023. Pierwszy przystanek jeszcze w sierpniu

Udostępnij

15 października odbędą się wybory parlamentarne. Walka o głosy potrwa do nastania ciszy wyborczej, a po drodze jest kilka bardzo ważnych terminów.

Swoją decyzję i terminie głosowania prezydent Andrzej Duda ogłosił we wtorek i wskazał datę 15 października. Tego dnia będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów.

Postanowienie o przeprowadzeniu wyborów zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, a to oznacza, że już oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

>>>W komisji wyborczej zarobi się nawet 800 złotych<<<

Kalendarz wyborczy 2023

  • Do 28 sierpnia należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Aby w ogóle można było przedstawić kandydatów do Sejmu i Senatu, komitety muszą zebrać odpowiednią liczbę podpisów. W przypadku Sejmu potrzeba 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Gdy jakiś komitet wyborczy zgłosi listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, to w pozostałych nie musi przedstawiać podpisów poparcia. Zgłoszenie kandydata na senatora musi być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
  • Termin przedstawienie list kandydatów mija 6 września.
  • 15 września ma być podana informacja o granicach obwodów oraz siedzibach obwodowych komisji.
  • Do 25 września jest czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych.
  • 12 października upływa termin na składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania.
  • Kampania zakończy się 13 października o godz. 24. Nastanie wówczas cisza wyborcza.

Fot. gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *