Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Udostępnij

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio PiS ma odpowiedzieć marszałkowi Szymonowi Hołowni, czy przyjmie mandat po skazanym prawomocnie Mariuszu Kamińskim (PiS). Opozycja nie ma wątpliwości, że Pawłowska skorzysta z okazji. Tylko w którym klubie tym razem wyląduje?

Przynajmniej w tej sprawie była parlamentarzystka jest konsekwentna: nie odpowiada na telefony i SMS z pytaniami, czy wróci do Sejmu. I utrzymuje zarówno swoje koleżanki i kolegów z PiS oraz opinię publiczną w niepewności. Nie rozwiała jej także po otrzymaniu od marszałka Sejmu pisma informującego o możliwości objęcia przez nią mandatu poselskiego.

Marszałek pisze do Moniki Pawłowskiej

„Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj otrzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego. Do piątku odpowiem na pismo Pana Marszałka” – napisała w sobotę Monika Pawłowska na swoim profilu na FB. Do postu dołączyła dokument, który dostała od Hołowni.

(…) uprzejmie informuję o przysługującym Pani pierwszeństwie do mandatu jako kandydatce z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów – informuje Pawłowską marszałek Sejmu. Czas na podjęcie decyzji dał jej do najbliższego piątku.

Pawłowska w październikowych wyborach w okręgu chełmskim, startując z czwartej pozycji na liście PiS, zdobyła 10 789 głosów, ale mandatu nie zdobyła. Jej sytuacja zmieniła się po prawomocnym skazaniu Mariusza Kamińskiego. Były szef CBA i minister koordynator służb specjalnych w rządzie Mateusza Morawieckiego odpowiadał za udział w tzw. aferze gruntowej. Jego mandat został wygaszony, stąd dla byłej parlamentarzystki pojawiła się szansa na powrót do Sejmu.

Pokusa jest ogromna, bo Pawłowska już wcześniej mówiła, że ciężko pracowała w kampanii i jeżeli mandat Kamińskiego zostanie wygaszony zgodnie z prawem, to ona go obejmie. Ale z drugiej strony PiS oficjalnie nie uznaje decyzji Hołowni, uważając że Kamiński i Wąsik wciąż są posłami. Prezes partii zaapelował także do kolejnych osób z list, by nie przyjmowali mandatu.

–  My nie widzimy możliwości obsadzania tych mandatów przez kolejnych na liście. Wiemy, że można liczyć na lojalność osób, które na listach były wysoko. Natomiast jeśli chodzi o tych, którzy byli niżej, to mamy nadzieję, że można liczyć na ich lojalność, ale tu głowy nie położę. Takie osoby nie wejdą w skład naszego klubu – mówił Jarosław Kaczyński na antenie Telewizji Republika.

Weźmie, czy nie weźmie?

I właśnie tu rodzi się pytanie, czy Pawłowska pozostanie lojalna wobec partii i Kaczyńskiego, który w styczniu, osobiście, powołał ja na członka zarządu wojewódzkiego PiS w Lublinie. Posłowie opozycji, którzy w niedzielę rozmawiali na antenie Radia Zet, nie mieli wątpliwości co się wydarzy.

W najbliższy piątek już będzie posłanka zamiast posła — mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka KO. – Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ona ten mandat obejmie. To jest sytuacja, w której Jarosław Kaczyński traci władczość nad swoimi ludźmi. Moim zdaniem to jest powód, dla którego przyszły poseł będzie panią poseł. Gdyby PiS rządził miałaby już długą listę intratnych finansowo propozycji, by tego mandatu nie przyjąć – dodała.

Ta wolta, którą wykonała, była dla nas dużym ciosem. Ufaliśmy jej, ale przede wszystkim było to nieuczciwe zachowanie wobec naszych wyborców. Ale uważam, że znając przyszłą, byłą poseł Pawłowską, obejmie mandat. Jarosław Kaczyński może się oburzać, ale będzie miał niewiele do powiedzenia na ten temat – oceniła w tym samym programie Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu.

Ceną miejsce na liście?

Pawłowską, by nie przyjmowała mandatu, PiS kusił „jedynką” w swoim okręgu w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego. Ale o wiele bardziej intratnym zajęciem jest posłowanie – roczne dochody z tego tytułu (uposażenie plus dieta) to ponad 200 tys. zł. W sejmiku wojewódzkim o takich pieniądzach można tylko pomarzyć. Poza tym z najnowszych informacji wynika, że pierwsze miejsce w okręgu chełmskim do sejmiku ma przypaść Kamili Grzywaczewskiej, do niedawna dyrektorce lubelskiego KOWR.

Co Pawłowska zrobi w sprawie mandatu, to trudno przewidzieć. Nasze stanowisko się nie zmieniło i uważamy, że Kamiński i Wąsik nadal są posłami – mówi nam jednak jeden z polityków lubelskiego PiS.

Przemysław Czarnek, szef regionalnych struktur PiS, potwierdził dziś, że Pawłowska kilka dni temu dostała propozycję startu z jedynki z okręgu chełmskiego. Jednak w związku z pismem Hołowni w partii czekają na jej decyzję. Zapytany przez nas, co w sytuacji, kiedy Pawłowska obejmie mandat, były minister edukacji powiedział, że decyzja nie zależy od niego, ale od prezesa Kaczyńskiego.

Jeśli Pawłowska wybierze Sejm, to raczej nie ma co liczyć na powrót do klubu PiS. Do kogo ma szansę się przytulić? Według dziennikarza Onetu Andrzeja Stankiewicza była posłanka „podobno rozmawia z Trzecią Drogą”. Ale te informacje szybko zdementował przewodniczący klubu parlamentarnego Polski 2050 Mirosław Suchoń, napisał na platformie X: „Podawany przez Onet pseudonews o tym, jakoby Monika Pawłowska miała coś negocjować z liderami Trzeciej Drogi, to dezinformacja” – napisał na platformie X.

Na zdjęciu: Monika Pawłowska mimo intensywnej kampanii nie dostała się do Sejmu. Banery, na których się promowała, posłużyły do produkcji toreb (Fot. FB/Monika Pawłowska)

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

5 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…