Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  17.10.2023

Nie pomogły bilbordy i koncerty. Posłanka-ambasadorka i kolega ministra bez mandatów

Udostępnij

Po tłustych latach nadchodzą dla nich chude czasy: Monika Pawłowska, kiedyś gwiazda lewicy, a od kilku lat gorąca zwolenniczka PiS i Jarosława Kaczyńskiego, oraz Ryszard Madziar – spadochroniarz z Wołomina i człowiek Jacka Sasina polegli w walce o Sejm w okręgu chełmskim.

Oboje zapewne jeszcze długo będą analizować, co w ich kampanii wyborczej poszło nie tak, ale wszystko wskazuje na to, że wyborcy dali im czas na przemyślenia w długie jesienne wieczory.

Posłanka-chorągiewka. Z Lewicy przez Gowina do PiS

Monika Pawłowska, czwarta na liście PiS w okręgu nr 7 chełmskim, po przeliczeniu 100 proc. kart zdobyła 10 789 głosów, co oznacza, że znajdzie się poza Sejmem. Przypomnijmy, że Pawłowska – przed czterema laty startowała z pierwszej pozycji na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej i z 12 916 głosami pewnie weszła do parlamentu. Ale wkrótce jej drogi z lewicą się rozeszły. W ciągu kadencji Pawłowska – niczym znana prezenterka TVP Magdalena Ogórek – dwukrotnie zmieniała polityczne barwy, najpierw przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina, by ostatnio polityczną karierę rozwijać w PiS pod skrzydłami samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Skąd takie radykalne polityczne wolty? Dobrze płatnej posady nie dostała (z jej ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że wciąż nie ma nic). Dostała za to wysokie miejsce na liście wyborczej PiS a jej współpracownicy robię karierę w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (rządowy program, który ma zastąpić Mieszkanie Plus).

O Pawłowskiej i innej działaczce PiS Magdalenie Filipek-Sobczak (ta druga dostała się do Sejmu z okręgu lubelskiego) pisaliśmy przy okazji kampanii „Bezpieczna kobieta”. Ujawniliśmy wówczas, jak za publiczne pieniądze uzyskane przez Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna (3,38 mln zł z rezerwy KPRM) obie panie promowały się na bilbordach w całym województwie jako „ambasadorki” projektu. Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna dostała bez konkursu 3,38 mln dotacji z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Pawłowskiej intensywna kampania, nie tylko na plakatach, jednak nie pomogła, bo w okręgu rywalizację o mandat i reelekcje przegrała z doświadczonym parlamentarzystą PiS Sławomirem Zawiślakiem, który startował dopiero z 11 pozycji. Walka była zacięta do samego końca, a różnica głosów była niewielka i wyniosła zaledwie 147 głosów. Pawłowska zdobyła ich 10 789, a Zawiślak – 10 936.

Kolega Sasina, spadochroniarz z Wołomina

Innym przegranym działaczem PiS tz tego okręgu jest Ryszard Madziar (na zdjęciu poniżej) – spadochroniarz z Wołomina, zaufany człowiek ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Ten drugi w 2019 roku, również jako spadochroniarz, startował z chełmskiego okręgu. I o ile Sasinowi wówczas udało się zdobyć mandat, o tyle Madziar teraz może pakować spadochron i schować go w szafie na lepsze czasy.

Madziarowi nie pomogło ani wysokie, drugie miejsce na liście (pierwsze było zarezerowane dla ministra Mariusza Kamińskiego – również przywiezionego do tego okręgu w teczce), ani promowanie się podczas koncertów ku pamięci Jana Pawła II. O jego „kampanii z papieżem w tle pisaliśmy niedawno na łamach Jawnego Lublina. Jak ujawniliśmy, ze spółek skarbu państwa na cykl kameralnych koncertów „w obronie papieża”, osobiście zapowiadanych w kościołach przez najbliższego współpracownika ministra aktywów państwowych Ryszarda Madziara, poszły ogromne pieniądze. Ale ten zabieg nie przyniósł dla niego spodziewanego efektu – Madziar ostatecznie dostał zaledwie 8 817 głosów, a to dużo za mało, by przebić się do Sejmu.

Bilbord z wizerunkiem posłanki PiS Moniki Pawłowskiej – ambasadorki projektu Bezpieczna kobieta, na którą Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna dostała bez konkursu 3,38 mln dotacji z rezerwy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2 odpowiedzi na “Nie pomogły bilbordy i koncerty. Posłanka-ambasadorka i kolega ministra bez mandatów”

  1. Żuraw pisze:

    I co z tego że MF-S dostała się do Sejmu jak to pustostan umysłowy. Żadna wartość dodana.

  2. Doro pisze:

    Brak Madziara na liście do Sejmu zrobił mi dzisiaj dzień!!! Człowiek nikt, nagle był wszędzie, zabierał głos, wręczał nagrody, dyplomy i lansował się po wsiach.
    Szkoda mi bardzo, ze PiS dostał tyle mandatów w moim okręgu, ale jestem szczęśliwa, że wyborcy byli na tyle przytomni, że nie głosowali na za przeproszeniem na przybłędę, który był ostatnio wszędzie i wmawiał wszystkim jak bardzo na sercu lezy mu dobro Lubelszczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…