Udostępnij
Płachta. Tak będzie wyglądała karta do głosowania w wyborach do Sejmu. Na jednej stronie dużego arkuszu zostaną umieszczone nazwiska wszystkich kandydatów w danym okręgu. Karta w głosowaniu do Senatu będzie mniejsza.
Od razu trzeba rozprawić się z plotką krążącą w sieci, która wskazuje, że w niedzielę w lokalu wyborczym komisja będzie wydawała kilka kart ze sobą spiętych. Tak nie będzie. Każdy głosujący może otrzymać trzy karty:
- Do Sejmu
- Do Senatu
- Do referendum
>>>Kandydaci do Sejmu – okręg wyboczy numer 6<<<
Przypomnijmy, że nie trzeba brać wszystkich. Można zrezygnować z jednej lub dwóch, a komisja musi ten fakt odnotować w spisie wyborców. Można na przykład nie pobrać karty referendalnej i ograniczyć się do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.
Zachęca do tego Fundacja Wolności wydawca Jawnego Lublina. Jak wiele innych organizacji pozarządowych FW uważa, że pytania referendalne są sformułowane w sposób manipulacyjny, a samo referendum ma być wyrażeniem aprobaty dla polityki obecnej władzy.
Wybory 2023 – zasady głosowania
Pewne zasady nie zmieniają się nigdy. I tak, aby móc wziąć udział w głosowaniu trzeba w niedzielę przed komisją wyborczą stawić się z dokumentem tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub dowód zapisany w aplikacji mObywatel.
>>>Kandydaci do Sejmu – okręg wyborczy numer 7<<<
Odbiór kart do głosowania potwierdza się własnoręcznym podpisem.

Należy zwrócić uwagę, czy karty są ostemplowane. Musi być na nich pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej, a karty do Sejmu i Senatu powinny mieć również wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej. Karta referendalna musi mieć odcisk Państwowej Komisji Wyborczej.
>>>Województwo lubelskie – kandydaci do Senatu<<<
Wybory 2023. Płachta i Senat
Osoba biorąca udział w wyborach parlamentarnych otrzyma dwie karty. Większą, na której będą wydrukowane listy wyborcze wraz z nazwiskami wszystkich kandydatów. Mniejszą, z nazwiskami kandydatów do Senatu.

Listy wyborcze zostały na karcie uporządkowane zgodnie z wylosowaną wcześniej kolejnością. Nazwiska kandydatów uporządkowano w myśl kolejności ustalonej przez komitet wyborczy.
>>>Wybory 2023 – numery list wyborczych<<<
Liczy się tylko X
Ważny głos to wpisanie przy nazwisku konkretnego kandydata znaku X. Nie może to być żaden inny symbol czy oznaczenie. Nie może to być „ptaszek” czy zamazanie całej kratki. Muszą to być dwie linie przecinające się w obrębie kratki. X poza kratką to głos nieważny.
Tak samo jest w przypadku głosowania do Senatu. Generalnie powinniśmy wybrać po jednej osobie z każdej z kart – Sejm i Senat.
Ale Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczy, że X na karcie może być więcej. Głos będzie ważny także w przypadku gdy X znajdzie się na jednej liście przy nazwisku dwóch, lub więcej, kandydatów. „Głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście” – informuje PKW.
Na zdjęciu: Poniedziałkowa debata liderów politycznych w TVP (Fot. TVP)
Dodaj komentarz