Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  31.01.2024

Nagły zwrot w sprawie kandydata PiS na prezydenta Lublina. Już nie marszałek Stawiarski

Udostępnij

Jarosław Stawiarski (PiS) nie powalczy z Krzysztofem Żukiem(PO) o fotel prezydenta Lublina. Prawo i Sprawiedliwość zmienia kandydata – ma nim być Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. Co ciekawe w przeszłości był on zastępcą prezydenta Żuka. – Ma prowadzić kampanię pozytywną – słyszymy w lubelskim PiS.

Decyzja o zmianie planów, według naszych nieoficjalnych informacji, miała zapaść podczas sobotniej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Lublinie. Prezes PiS przyjechał odsłonić nowy pomnik swojego tragicznie zmarłego brata Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP. Po uroczystości zorganizowano spotkanie z aktywem PiS i sympatykami partii – w Centrum Spotkania Kultur pojawili się czołowi politycy z regionu, mieszcząca tysiąc osób Sala Operowa wypełniła się po brzegi. To wówczas w kuluarach Jarosław Stawiarski miał uzgodnić z prezesem PiS, że jednak nie będzie kandydował na prezydenta Lublina. Ma być za to jedynką w okręgu w wyborach do sejmiku województwa.

Z kolei wczoraj w centrali PiS w Warszawie miały zapaść decyzje co do kształtu list wyborczych. Jak ustaliliśmy w kilku źródłach, kandydatem partii na prezydenta Lublina ma być 62-letni Zbigniew Wojciechowski, kolega Stawiarskiego z zarządu województwa – Wojciechowski jest wicemarszałkiem.

Wiem, że jestem w gronie kilku kandydatów. W w tym tygodniu wszystko się wyjaśni. Jak będzie konkretna propozycja, to się do niej się odniosę – mówi Jawnemu Lublinowi wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, wicemarszałek dostał już zaproszenie z PiS na rozmowy w sprawie jego startu w walce o lubelski Ratusz.

W kręgach lubelskiego PiS ta kandydatura wywołała spore zaskoczenie. Po tym, jak pojawiła się informacja, że Stawiarski jednak nie zmierzy się z Żukiem, ruszyła giełda nazwisk. Najczęściej wskazywano byłego senatora Andrzeja Stanisławka, ale ostatecznie padło na Wojciechowskiego.

Jednak działacze, z którymi rozmawialiśmy, wspominają przede wszystkim jego słaby wynik w październikowych wyborach do parlamentu. Startując z 12. pozycji zdobył zaledwie 2771 głosów i do Sejmu się nie dostał. Drugie zastrzeżenie jest takie, że Wojciechowski był kiedyś, co prawda tylko przez miesiąc, zastępcą swojego kontrkandydata. W 2010 roku z własnego komitetu kandydował na prezydenta Lublina, zajmując 4. miejsce (zdobył 14,13 proc. głosów). W drugiej turze poparł kandydata Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Żuka. Późniejszy prezydent docenił ten gest i w połowie grudnia powołał Wojciechowskiego na stanowisko wiceprezydenta Lublina. – Cieszę się, że zwyciężył Krzysztof Żuk, bo to osoba, która daję Lublinowi szanse ruszenia do przodukomentował tuż po II turze Wojciechowski.

Jego kariera na stanowisku zastępcy prezydenta trwała jednak krótko, bo już w styczniu 2011 złożył rezygnację. Miało to związek z objęciem przez niego mandatu po Januszu Palikocie, który zrezygnował z Sejmu. W 2018 roku Wojciechowski, startując z listy PiS, dostał się do sejmiku województwa lubelskiego. Tuż po wyborach został wicemarszałkiem województwa. Był wówczas członkiem Porozumienia Jarosława Gowina, ale w 2022 roku porzucił partyjną legitymację. Miał to zrobić ze względów osobistych i rodzinnych. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, w 2022 na stanowisku wicemarszałka Wojciechowski zarobił 254 tys. zł.

Jak słyszymy w lubelskim PiS, Wojciechowski nie będzie szedł na ostre zwarcie z Żukiem. Ma prowadzić kampanię pozytywną. O fotel prezydenta Lublina na pewno będą walczyć Krzysztof Żuk (własny komitet z poparciem KO i Nowej Lewicy) oraz Marcin Wroński (własny komitet). Jak pisaliśmy, Polska 2050 Szymona Hołowni rozważa wystawienie Wojciecha Wołocha, wicewojewody lubelskiego. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

Na zdjęciu: Zbigniew Wojciechowski, obecnie wicemarszałek województwa lubelskiego. Związany z lubelskim oddziałem Związku Piłsudczyków, główny inicjator ustawienia pomnika Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie. Fot. Facebook/Zbigniew Wojciechowski

Journalismfund

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

8 odpowiedzi na “Nagły zwrot w sprawie kandydata PiS na prezydenta Lublina. Już nie marszałek Stawiarski”

 1. Kotek Mamrotek pisze:

  Pomnik postawil – to jego jedyne osiagniecie. No chyba ze chodzi o zaslugi dla rodziny, wlasnej oczywiscie. Tu Wojciechowski nie ma sobie rownych. Jeden z ogromnej rzeszy zawodowych darmozajdow, od zawsze zyjacych z panstwowego cyca, nie znajacych sie na niczym poza intrygowaniem i nagarnianiem do swojej kieszeni. Gdziez to on nie byl czlonkiem i na jakim stanowisku nie pracowal! Chyba tylko na uczciwym.

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  Dla W0lskiego skrzydła dewelo-bandy Dziad Jakubowicki to wygodny i racjonalny wybór. Zresztą chyba mało kto paliłby się do przejęcia zarządu folwarku; raz – z uwagi na głębokie zadłużenie, wysychający strumień jałmużny z UE oraz poziom detroityzacji wdrożenie jakichkolwiek istotnych programów naprawczych jest już praktycznie nierealne; dwa – dewelo-ośmiornica już tak głęboko zapuściła macki w struktury władzy, że ewentualna walka z nią – od czego należałoby zacząć wszelkie działania naprawcze – pochłonąć musiałyby gros energii, nie pozostawiając pola dla działań „pozytywnych”.
  Mieszkańcy Dziadogrodu dobrowolnie poddali się w jasyr dewelo-bandzie w 2019 mimo tego, że wówczas Dewelo-Duce już w ogóle nie próbował kryć, że jego misją jest dewelo-ubogacanie oraz destrukcja tradycji i ekosystemu tego nieszczęsnego miasta.

 3. kronikidewelorozwoju pisze:

  ” O fotel prezydenta Lublina na pewno będą walczyć Krzysztof Żuk (własny komitet z poparciem KO i Nowej Lewicy)”
  Pysznie – czyli wszyscy ci, którzy zasubskrybowali się do NL w związku z dyscypliną partyjną będą P0pierać kandydaturę dziadogrodzkiego wcielenia pinoczeta i jego marionetek z dewelo-fanklubu imienia tegoż Dewelo-Ubogacacza. Jak nisK0 można upaść.

 4. Jest jak jest pisze:

  Cóż, wygląda na to, że pomnikiem Lecha wywinął się od straceńczej misji. Szkoda, bo świetnie się do niej nadawał

 5. Piotr pisze:

  Ile lat ten pasożyt społeczny żyje z pieniędzy lublinian. To lawirant jakich mało i sprzedawczyk….chorągiewka….na zbity pysk powinien wylecieć już dawno…taki układ po lubelsku….

 6. Leon z działek pisze:

  ZBIGNIEW „NIC NIE MOGĘ” WOJCIECHOWSKI, ŻE NIBY CZŁOWIEK DIALOGU, A W RZECZYWISTOŚCI LADACZNICA POLITYCZNA, NIEUDACZNIK I DARMOZJAD. PO OSTATNICH RZĄDACH OKAZAŁO SIĘ, ŻE DO TEGO LEPSZY KRĘT. JUŻ WOLĘ ZAPLĄTANEGO W UKŁADY Z DEWELOPERAMI ( TAK PRZYNAJMNIEJ WSZYSCY MÓWIĄ)ŻUKA, NIŻ JEGO… ZMIANA NA STANOWISKU PREZYDENTA LUBLINA JEST JUŻ CHYBA POTRZEBNA, ALE BRAK WŚRÓD WYMIENIANYCH KANDYDATÓW TEGO DOBREGO, WIĘC JUŻ LEPIEJ NIECH ZOSTANIE ŻUK-DEWELO ????

 7. Filip pisze:

  Wojciechowski to hipokryta i narcyz

 8. A pisze:

  Czyż to nie on zdradził już raz PiS zabierając głosy kandydatowi PiS na prezydenta Lublina, wystawiając siebie jako „niezależnego” kandydata, co doprowadziło do drugiej tury PO (Wasilewski) kontra SLD (Sierakowska). I zaraz potem bratając się z PO… Czy jemu jeszcze ktokolwiek zaufa…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

17.04.2024

W PO szok. Prezydent Lublina popiera ultraprawicowego kandydata na wójta

W podlubelskiej gminie Garbów w drugiej turze wyborów zmierzą się…

6 minuty czytania

17.04.2024

Ostra walka o fotel burmistrza w Lubartowie. Mówi się o „trzech kandydatach”

Do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych przechodzi dwóch kandydatów…

7 minuty czytania

16.04.2024

Świdnik: Pierwsze takie wybory w historii. Jemu jest dobrze, ona chce zmian

On – namaszczony przez burmistrza Waldemara Jaksona, który rządził w…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…