Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Udostępnij

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego. Nie nie obyło się bez kilku istotnych przetasowań w stosunku do tego, co lokalni działacze zawieźli w teczce do Warszawy.

Dla przypomnienia: Koalicja Obywatelska, w której najważniejszą rolę odgrywa PO, wystawia swoich kandydatów w wyborach do sejmików. Osobno po głosy idzie Nowa Lewica i tak samo Trzecia Droga, czyli połączone siły Polski 2050 i PSL.

Każdy z tych komitetów od dłuższego czasu układa listy, decydując, kto ma być ich liderami. Takie propozycje przedstawiono teraz Zarządowi Krajowemu PO. I nie zawsze lokalne ustalenia zostały zaakceptowane. – Już nic się nie zmieni. Donald Tusk w czwartek o godzinie 18:00 zatwierdził listy – słyszmy w PO.

Niektórzy kandydaci zostali przesunięci na wyższe pozycje, inni zepchnięci niżej.

Pełne listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Lubelskiego znajdują się na końcu artykułu.

Lisowska i czerwony baron

I tak, w okręgu numer 1 (Lublin) na pierwszej pozycji znajdzie się radna wojewódzka Bożena Lisowska.W tym przypadku żadnych zmian nie było. Bożena od początku była przymierzana na „jedynkę” – mówi nam jeden z lubelskich polityków PO i wskazuje, że Lisowska działa w organizacjach biznesowych i jest jedną z aktywniejszych radnych w sejmiku. Jesienią 2023 r. kandydowała na posłankę. Nie zdobyła mandatu, ale zagłosowało na nią niemal 7 tysięcy osób. W 2018 roku w wyborach do sejmiku zdobyła ponad 10 tysięcy głosów. Była wówczas na liście numerem 2.

Za Lisowską, to też lokalna propozycja, jest Grzegorz Kurczuk. W tym przypadku sprawa jest bardziej złożona, bo to członek Nowej Lewicy, który jednak znajdzie się na liście KO.

Kurczuk to były minister sprawiedliwości (2002 – 2004) w rządzie Leszka Milera. To czasy, kiedy mówiło się o „baronach SLD”, a Kurczuk był jednym z nich. W 2011 r. zasiadł w lubelskim sejmiku, zastępując Jacka Czerniaka wybranego do Sejmu. Z PO był blisko, bo trzy lata wcześniej został zastępcą dyrektora w agencji rolnej, a przecież posady wówczas dzieliła koalicja PO – PSL. W 2013 r. Kurczuk związał się z Januszem Palikotem i Twoim Ruchem. Kandydował do Parlamentu Europejskiego, a następnie do sejmiku, ale już z SLD.

Ma wielką wartość wyborczą – uśmiecha się jeden z naszych rozmówców zapytany o Kurczuka. Otóż jest on wojewódzkim prezesem Polskiego Związku Działkowców. – To rzesza ludzi, wyborców, którzy mogą oddać głos na swojego prezesa – tłumaczy nasz informator.

Układanie listy nie było łatwe. Mówiono nawet o tym, że Bożena Lisowska zostanie zepchnięta niżej, a jej miejsce zajmie obecna miejska radna Anna Ryfka. – To byłby duży błąd i jeżeli Krzysztof Żuk (prezydent Lublina – red.) by to przeforsował, to wiele osób mogłoby się od niego odwrócić. Bożena po prostu na „jedynkę” zapracowała – komentuje jeden z działaczy.

Żmijan nie taki ostatni

Okręg nr 2 (powiaty:  janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki) także bez zmian w czołówce. Osobą otwierającą listę będzie przedsiębiorca Andrzej Ścibior z Puław. Za nim został umieszczony Marek Wieczorek.

W okręgu numer 3 (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, łukowski, miasto Biała Podlaska) Warszawa dokonała pewnych zmian. Była wewnętrzna walka o „jedynkę”. Na to miejsce proponowano miejską radną z Białej Podlaskiej Martę Cybulską–Demczuk lub miejskiego urzędnika Wojciecha Sosnowskiego. Przewodniczący regionalnej PO Stanisław Żmijan, od niedawna dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, miał być na liście ostatni, jednak centrala partii uznała, że to właśnie on ma być wyborczą lokomotywą i stanie na czele listy.

Okręg numer 4 (powiaty: chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski oraz miasto Chełm) to kolejne zmiany. Stanęło na tym, że „jedynkę” otrzyma Waldemar Białowąs. To miejski radny Świdnika, który kilka razy chciał zostać burmistrzem tego miasta, ale nigdy wyborów nie wygrał. Ostatnio bezskutecznie kandydował na posła. Zagłosowało na niego 1 171 osób. Syn Waldemara, Dariusz, jest obecnie radnym sejmiku. Objął mandat jesienią 2023 r. wskutek powyborczych zmian w samorządzie, zastępując radnego Krzysztofa Bojarskiego wybranego do Sejmu.

Za Białowąsem na liście jest sejmikowa radna Ewa Jaszczuk, prezeska Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Za sobą ma członkostwo w PSL, a ostatnio w Polsce 2050. Miała być kandydatką tej formacji do Sejmu, ale nie przyjęła propozycji. Jednocześnie ostro skrytykowała partię i jej regionalnego lidera, Jacka Burego.

Od dłuższego czasu nie zgadzałam się ze sposobem działania zarządu regionu lubelskiego. Odczuwałam brak wsparcia, właściwej komunikacji i współpracy w dążeniu do wspólnego celu. W mojej ocenie przyjęty przez zarząd regionu kierunek działań nie przyczyni się do realizacji założeń programowych i celów wyborczych partii Polska 2050. Dlatego też zmuszona jestem podjąć tę trudną dla mnie decyzję – napisała w oświadczeniu.

„Trójka” na liście powędruje do Dariusza Grabczuka, choć regionalne władze widziały go nawet na „jedynce”. To brat posła Krzysztofa Grabczuka i radny Chełma.

W okręgu numer 5 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, tomaszowski oraz miasto Zamość) czołówka listy została ustalona już dawno i nic w tej materii się nie zmieniło. Kandydatką z numer 1 jest radna sejmiku lekarka Zofia Woźnica. Za nią znajduje się Ewa Belina-Wawryk. To rolniczka, która walczyła o mandat poselski w ostatnich wyborach. Była popierana przez rolniczą organizację stojącą za blokadami dróg „Oszukana Wieś”.

Obecnie klub KO w sejmiku województwa liczy sześć osób.

Kandydaci KO do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Okręg nr 1

  1. Bożena Lisowska
  2. Grzegorz Kurczuk
  3. Henryk Łucjan
  4. Iwona Nabożna
  5. Mirosław Świerz
  6. Robert Lipiński
  7. Anna Ryfka

Okręg nr 2

  1. Andrzej Ścibior
  2. Marek Wieczorek
  3. Michał Zimowski
  4. Anna Lipnicka
  5. Jerzy Kuliński
  6. Anna Turos
  7. Rafał Żołynia
  8. Mirosław Jaworski
  9. Ewa Rogowska
  10. Jerzy Wlaszczyk
  11. Dariusz Baran
  12. Małgorzata Wujec

Okręg nr 3

  1. Stanisław Żmijan
  2. Wojciech Sosnowski
  3. Marta Cybulska–Demczuk
  4. Łukasz Gołąb
  5. Bernadetta Machnik
  6. Renata Dominik
  7. Mirosław Starzyński
  8. Krzysztof Tymoszczuk

Okręg nr 4

  1. Waldemar Białowąs
  2. Ewa Jaszczuk
  3. Dariusz Grabczuk
  4. Paweł Woliński
  5. Małgorzata Zając
  6. Wiesław Brodowski
  7. Jerzy Wrzesień

Okręg nr 5

  1. Zofia Woźnica
  2. Ewa Belina-Wawryk
  3. Aneta Najda
  4. Mariusz Cichocki
  5. Mariusz Drożdżyk
  6. Zbigniew Bielak
  7. Ireneusz Godzisz
  8. Wojciech Antoniuk

Na zdjęciu: Bożena Lisowska, Stanisław Żmijan i Andrzej Ścibior (Fot. Facebook)

2 odpowiedzi na “Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego”

  1. Piotr pisze:

    To Ryfka nie pojechała na Ukrainę jeżdzić jako kierowca hahahahah, Lisowska to umoczona morda w każdym brudnym interesie, a pani Nabożna obawiam się zna się na polityce jak świnia na gwiazdach

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    Po co komu, oprócz koryciarzy, ten sejmik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

07.05.2024

Stawiarski ponownie marszałkiem. Ale już bez władzy absolutnej

Na pierwszym posiedzeniu sejmiku zapadły pierwsze strategiczne decyzje: wybrano marszałka…

3 minuty czytania

29.04.2024

Stawiarski nadal marszałkiem. Ale w zarządzie województwa „ludzie Czarnka”

Jarosław Stawiarski zachowa stanowisko marszałka województwa. Tak zdecydowała centrala PiS…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

4 minuty czytania

23.04.2024

Flaszka wódki za głos czy za gracowanie truskawek? Sołtyska kupowała poparcie w wyborach?

0,7 litra wódki miała oferować sołtyska ze wsi Dąbrowa (gm.…

3 minuty czytania

22.04.2024

Rafał Zwolak, prezydent-elekt Zamościa: Dobry włodarz wygrywa nazwiskiem a nie bilbordami

To był najbardziej prestiżowy pojedynek w niedzielnej wyborcze dogrywce w…

< 1 minuty czytania

22.04.2024

Sensacja w Biłgoraju. Lewicowy burmistrz przegrał z „Jezusem”

Wyniki wyborów samorządowych. Wojciech Gleń został wybrany na nowego burmistrza…

2 minuty czytania

22.04.2024

Na nic Czarnek za plecami i Żuk u boku. Kazimierz Firlej nadal będzie rządził w gminie Garbów

Kazimierz Firlej pozostaje na stanowisku wójta gminy Garbów w powiecie…

< 1 minuty czytania

22.04.2024

Puławy: Oficjalne wyniki PKW. Paweł Maj zdeklasował rywala

Olbrzymia przewaga urzędującego prezydenta nad rywalem z PiS Mariuszem Wicikiem…