Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  07.08.2023

Prezydent podał datę głosowania. Wybory parlamentarne w Dzień Papieski

Udostępnij

Andrzej Duda wskazał datę wyborów do Sejmu i Senatu. Informację podał na Twitterze.

W Polsce to prezydent wskazuje termin wyborów parlamentarnych, ale nie ma przy tym wolnej ręki. Musi trzymać się konstytucyjnych zapisów, a te wskazują, że termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu upływa w tym roku 14 sierpnia. Głosowanie zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji Sejmu i Senatu.

Andrzej Duda zatem miał do wyboru kilka terminów: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Wskazał ten pierwszy.

Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas!” – napisał prezydent na Twitterze.

Już wcześniej ta data była jedną z bardziej możliwych. To przez to, że głosowanie 15 października może sprzyjać PiS. Będzie to w Polsce XXIII Dzień Papieski.

Chodzi o to, że tuż przed nastaniem ciszy wyborczej kandydaci do Sejmu i Senatu będą mogli łatwo nawiązywać do autorytetu Jana Pawła II. Łatwo też będą mogli oskarżać przeciwników o brak szacunku dla papieża.

Fot. Pixabay

2 odpowiedzi na “Prezydent podał datę głosowania. Wybory parlamentarne w Dzień Papieski”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Skoro wszyscy startujący w tym cyrku prześcigają się w propozycjach dogadzania dewelo-buraczkom, zatem dla mnie jedyny słuszny wybór to nie brać udziału w tej hucpie.

  2. On pisze:

    Czyli czas start na trwonienie publicznych pieniędzy – zobaczymy co instytucje podległe marszałkowi Stawiarskiemu będą miały do zaoferowania od jutra. Stawiam na wysyp imprez w stylu dobrze już znanej Wojny regionów albo innego barachła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *