Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  24.03.2023 07:00

Kto wystartuje do Senatu w Lublinie? Znamy nazwiska 6 możliwych kandydatów

Kandydaci do senatu

Udostępnij

Po tym, jak senator Jacek Bury zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, otwartym jest pytanie kto wystartuje do Senatu w Lublinie. Miasto może być kluczowym okręgiem, w wyrównanej walce o większość w Senacie między PiSem a sejmową opozycją. Jednym i drugim szyki mogą pokrzyżować mniejsze ugrupowania i kandydaci niezależni. Zapowiada się ciekawa polityczna jesień w Lublinie.

Na początek odnotujmy, że odkąd wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych, nikt dwukrotnie nie został wybrany z okręgu, obejmującego miasto Lublin. Senatorami stąd byli kolejno: Henryk Cioch (2011-2015), Andrzej Stanisławek (2015-2019) i Jacek Bury (2019-2023).

Choć jest to duże miasto, wyborcy do tej pory wybierali senatorów reprezentujących duże partie. Wieloletni monopol PiS dopiero w 2019 roku przerwał przedsiębiorca Jacek Bury, startujący z komitetu Koalicji Obywatelskiej.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w okręgu senackim obejmującym miasto Lublin ponownie wybierzemy innego senatora, niż w poprzednich wyborach. Bowiem 3 marca senator Bury poinformował, że nie wystartuje w tegorocznych wyborach do Senatu w Lublinie. Przed czterema laty pokonał Michałkiewicza, zdobywając 85 tys. głosów. W trakcie kadencji wstąpił do ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni.

Czy w ramach tzw. paktu senackiego kandydatem w Lublinie powinna być osoba wskazana przez Polskę 2050 Szymona Hołowni? Zapytaliśmy o to senatora Jacka Burego.

Jeżeli chodzi o wskazywanie osób – jest to praca zespołowa wszystkich uczestników paktu senackiego. Nie ma jeszcze decyzji kto i gdzie będzie wskazywał kandydatów. Dla dobra polskiej demokracji, po to żeby w naszym kraju wrócił szacunek do ludzi i prawa, potrzebne jest sprawne funkcjonowanie demokratycznego Senatu. Każdy okręg jest bardzo ważny. We wszystkich dołożymy starań, aby godni reprezentanci społeczeństwa zwyciężyli – odpowiada Bury.

Czy kandydata paktu senackiego wskaże prezydent Lublina?

Zatem porozumienie największych partii opozycyjnych tworzące tzw. pakt senacki (PO, PSL, Polska 2050, Lewica) będzie musiało znaleźć nowego kandydata.

Warto tu przypomnieć, że już przed czterema laty w PO poważnie rozważano kandydaturę Krzysztofa Komorskiego (dziś wiceprezesa MOSiR) lub Moniki Lipińskiej, zastępczyni prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Sama Lipińska zaprzecza i zapewnia, że nie wybiera się do Senatu.

Należy jednak pamiętać, że prezydent Lublina jest jednocześnie szefem lubelskiego oddziału ruchu samorządowego „Tak dla Polski”, który w ramach paktu senackiego ma zaproponować swoich kandydatów do senatu. Poparcie prezydenta Żuka może zatem być niezbędne do wyboru kandydata do Senatu.

Decyzja powinna zostać podjęta czysto pragmatycznie, potencjalny kandydat powinien z najwyższym prawdopodobieństwem pokonać kandydata PiS co oznacza, że powinien mieć zaufanie wszystkich środowisk wchodzących w skład paktu senackiego, zarówno na poziomie lokalnym jak i w Warszawie. Jeśli pojawi się propozycja kandydowania, na pewno będę na ten temat w pierwszej kolejności rozmawiał z władzami mojego ugrupowania – wyjaśnia Komorski.

Koalicja partii tworzących pakt senacki jeszcze przed wakacjami ma podać nazwiska kandydatów w poszczególnych okręgach.

Roman Giertych kandydatem do Senatu w Lublinie?

Swojego miejsca do kandydowania szuka Roman Giertych. O możliwym starcie Giertycha do Senatu wypowiadał się Szymon Hołownia. – Jeżeli będzie kandydował, to nikt nie będzie przeciwko niemu wystawiał kontrkandydata, a przynajmniej ja o takim pomyśle nie słyszałem – zadeklarował na antenie TVN24.

W kuluarach krąży plotka, że mógłby zostać wystartować z własnego komitetu (przy cichym poparciu paktu senackiego) właśnie w Lublinie (to jedna z rozpatrywanych opcji).

Gdyby Giertych wystartował właśnie w Lublinie, to nie byłby to pierwszy przypadek, gdy kandydatem zostałby tutaj „spadochroniarz”. Wcześniej swoich sił próbowali tu m.in. Marek Borowski i Lena Kolarska-Bobińska (w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2009), Piotr Pogonowski (w wyborach do Sejmu 2011), Michał Kamiński (w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2014). Sukces odniosła tylko Kolarska-Bobińska.

Choć w ostatnich dniach prawdopodobieństwo startu Giertycha akurat z Lublina jest coraz mniejsze. Podobno opozycja zaproponowała mu okręg nr 90, obejmujący powiat poznański. Obecnie senatorem z tego okręgu jest Jadwiga Rotnicka (Koalicja Obywatelska). Rotnicka ma już 80 lat i prawdopodobne jest, że nie będzie ubiegać się o ponowny wybór. Choć sama zastrzega, że jest gotowa nadal pracować w Senacie.

Roman Giertych szuka dla siebie okręgu do Senatu. fot. Sejm RP. Licencja Creative Commons CC BY 2.0 Some Rights Reserved

Kogo wystawi PiS do Senatu w Lublinie?

Rezygnacja Burego to szansa dla PiS na odzyskanie fotela senatorskiego w mieście. Aby wygrać wybory do Senatu w Lublinie, partia potrzebuje popularnego kandydata o umiarkowanych poglądach. W grę raczej nie wchodzi poprzedni Krzysztof Michałkiewicz (kandydował w 2019), który traci poparcie w partii.

Podobno ochotę kandydowania ma mieć Lech Sprawka, mający parlamentarne doświadczenie (był posłem w latach 2007-2019), dziś będący wojewodą lubelskim. Jego ostatnie decyzje dot. Górek Czechowskich z pewnością spodobały się części mieszkańców Lublina. Jednak w Lublinie o zwycięstwo będzie trudno. W kuluarach mówi się, że Sprawka wolałby wystartować w okręgu podlubelskim.

Zainteresowaną kandydowaniem z Lublina miałaby być Teresa Bogacka. W 2019 kandydowała do Sejmu. Jednak wtedy, startując z 11. miejsca na liście PiS uzyskała 5777 głosów i nie została posłanką.

Lech Sprawka przez 12 lat był posłem. Czy wróci do parlamentu ? fot. Jawny Lublin

Szansa dla mniejszych?

Klinem między PO a PiS chce się wbić Ruch Marka Materka. Popularny w internecie prezydent Starachowic zapowiedział utworzenie własnej partii politycznej. Liderem ruchu w Lublinie jest Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta i on wydaje się naturalnym kandydatem do Senatu w Lublinie lub do Sejmu. Sam Nowak na konferencji prasowej z udziałem Marka Materka zapowiedział, że w ciągu trzech tygodni poinformuje o swoich politycznych planach.

Marek Materek i Marcin Nowak. Czy to kandydat do Senatu w Lublinie?
Marek Materek i Marcin Nowak. Czy to kandydat do Senatu w Lublinie? fot. Jawny Lublin

Przed czterema laty niespodziewanie dobry wynik w wyborach do Senatu w Lublinie uzyskał Wojciech Górski, lokalny przedsiębiorca. Zdobył wówczas ponad 13 tys. głosów. Czy spróbuje ponownie? – Nie będę zwodził – chyba sprawa jest oczywista. I tak, jako polityczny solista wygrywam niektóre bitwy w tym środowisku, ale w tym przypadku – szkoda wysiłku, czasu i pieniędzy. Nie uważam się za gorszego ani od Tułajewa, który podpiera się autorytetem premier Szydło i Jarosława Kaczyńskiego, ani od Pruszkowskiego, ani od ponad 3/4 obecnych parlamentarzystów z Lubelszczyzny. Ale, żeby być kandydatem na premiowanym miejscu, trzeba mieć koncesję od Mocodawcy. A ja do jego beneficjentów nie należę. O wiele lepiej czuję się w dziedzinie pisania książek i na razie w tym chciałbym się realizować – tu bardzo dużo zależy ode mnie samego – wyjaśnia Górski.

Jedna odpowiedź do “Kto wystartuje do Senatu w Lublinie? Znamy nazwiska 6 możliwych kandydatów”

  1. Piotr pisze:

    O Boże!!! Senat – przechowalnia nieudaczników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minut czytania

06.08.2024

PiS może stracić miliony z subwencji. „Będę mówił ludziom, żeby wpłacali 35 zł miesięcznie”

Lokalni działacze PiS obawiają się, że z centrali przyjdzie prośba-polecenie…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

5 minut czytania

07.06.2024

Tłuste koty z Parlamentu Europejskiego. Ogromny wzrost majątków lubelskich europosłów

Do polityki idzie się po pieniądze, i to olbrzymie. To…

2 minuty czytania

27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest…

4 minuty czytania

28.08.2023

Wybory 2023. PiS nie wystawi marszałka, a Polska 2050 znanych radnych

Jednemu zaszkodziło przypomnienie próby zatrzymania Marszu Równości. Drugi wypadł kiepsko…

14 minut czytania

23.08.2023

Wybory 2023. Poseł Jakub Kulesza rezygnuje ze startu. I ujawnia groźbę ze strony Mentzena

Poseł z Puław Jakub Kulesza (Konfederacja) nie będzie się ponownie…

4 minuty czytania

21.08.2023

Jest ich 31. Kim są kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego

Jedni jeszcze zbierają podpisy, potrzebne do zarejestrowania swojej kandydatury, inni…

2 minuty czytania

19.08.2023

Jacek Trela: Sprawka to miły człowiek, z Żukiem będę współpracował

Jacek Trela – były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, rekomendowany przez…