var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Przyjrzeliśmy się wynikom wyborów parlamentarnych w Lublinie. Wynika z nich, że nasze miasto jest podzielone na pół. Na południowym wschodzie dominuje PiS (47% wszystkich głosów), ale już na północy i zachodzie wynik tej partii był gorszy o 7 punktów procentowych.
Wybory do Sejmu
Przekładając wynik głosowania na mapę dzielnic można zauważyć polaryzację między północno-zachodnimi a południowo-wschodnimi dzielnicami miasta.
Wyniki PiS
Prawo i Sprawiedliwość bezapelacyjnie wygrało wybory parlamentarne w Lublinie. W tym w czterech dzielnicach przekroczyło połowę wszystkich oddanych głosów: Hajdów-Zadębie (54%), Tatary, Abramowice i Za Cukrownią (ponad 50%).
Jednak różnica poparcia dla partii między dzielnicami na północy i zachodzie a południu i wschodzie wyniosła aż 7 punktów procentowych.
Wynik KO
Koalicja Obywatelska wygrała z PiSem w dwóch dzielnicach (Szerokie i Węglin Południowy). Dokładnie w tych samych dzielnicach najwyższe poparcie w ub. roku zanotował komitet wyborczy Krzysztofa Żuka.
Wynik komitetu jest lustrzanym odbiciem wyników PiSu – tam gdzie partia rządząca miała wysoki wynik, tam notowania Koalicji Obywatelskiej były niskie.
Wynik lewicy
Komitet wyborczy SLD największe poparcie uzyskał w dzielnicach Wieniawa, Śródmieście oraz Czuby Południowe i Rury. Trzy z nich (poza Czubami Pd.) są uznawane za dzielnice zamieszkałe w znacznej części przez seniorów.
Komentarz ekspertki
– Na powyższych mapkach ukazujących podział głosów na poszczególne partie polityczne w dzielnicach Lublina, uwidacznia się podział miasta na liberalną część północną i bardziej konserwatywną cześć południowo-wschodnią. Nie ma jednak znaczenia zabudowa tzn. nie można stwierdzić, ze mieszkańcy dzielnic nisko-piętrowych głosują podobnie w porównaniu z mieszkańcami dzielnic o zabudowie wielorodzinnej (bloki) – komentuje wyniki głosowania dr Monika Sidor z Wydziału Politologii UMCS.
Wybory do Senatu
Niespodziewanie Lublin został jedynym okręgiem wyborczym na wschód od Wisły, w którym wyborów do senatu nie wygrał kandydat PiSu.
Jacek Bury dostał prawie 85 tys. głosów a Krzysztof Michałkiewicz niespełna 72 tys. Brakło mu ok. 13 tys. głosów, czyli tyle, ile zebrał trzeci z kandydatów – Wojciech Górski.
Podział polityczny Lublina wyraźnie widać również na przykładzie wyników wyborów do senatu.
W tym przypadku Jacek Bury doprowadził jednak do małego wyłomu, wygrywając w dzielnicach Felin i Dziesiąta (leżących w południowo-wschodniej części miasta). Choć w obydwu przypadkach wygrana była zaledwie o 89 głosów.
Na mapie po prawej zaznaczyliśmy dzielnice, w których głosowanie wygrał Jacek Bury (na różowo) lub Krzysztof Michałkiewicz (na fioletowo). Ukośne linie oznaczają, że różnica między pierwszym a drugim kandydatem wyniosła mniej niż pięć procent głosujących.
– Można stwierdzić, iż mieszkańcy dzielnic głosują konsekwentnie. Jeżeli w wyborach do Sejmu w danej dzielnicy przeważali wyborcy popierający PIS, to również kandydat tej partii maił największą liczbę głosów w wyborach do Senatu (m.in. Hajdów-Zadębie, Tatary, Abramowice) – mówi dr Monika Sidor.
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz