var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
WYBORY 2023. PiS chce wystawić wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę. Z kolei pakt senacki stawia na renomowanego prawnika – adw. Jacka Trelę . O miejsce w Senacie z Lublina zamierza też walczyć miejski radny czy ultraprawicowy były europoseł.
Ustalenia paktu senackiego, czyli porozumienia ugrupowań opozycyjnych, mamy poznać za kilka dni. Idea jest jednak taka, żeby Platforma Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica czy Komitet Obrony Demokracji nie wchodziły sobie w drogę. Żeby w każdym ze stu okręgów wyborczych wystawić wspólnych kandydatów, którzy mają zwyciężyć z ludźmi PiS.
Generalnie Koalicja Obywatelska ma wysłać do wyborczego boju wszystkich obecnych senatorów (o ile każdy z nich zechce wystartować). To oznacza, że będzie obsadzać około 40 okręgów wyborczych. Dla Nowej Lewicy przeznaczonych jest najwyżej 10, dla Polski 2050 – może 8, a dla PSL góra 6. Szansę wystawienia kandydatów w pozostałych okręgach mają szansę Bezpartyjni Samorządowcy.
Wybory 2023. Jeden na jeden
Jak ważna dla partii jest walka o Senat pokazuje obecna kadencja. Przy Sejmie zdominowanym przez Zjednoczoną Prawicę większość w izbie wyższej ma właśnie opozycja. A to tam recenzowane są ustawy wychodzące z Sejmu i tam są poprawiane.
Walce o Senat pikanterii dodaje fakt, że to z reguły pojedynki jeden na jeden. Można wystawić tylko jednego kandydata z każdego komitetu, jeden może być tylko zwycięzca. W ostatnich wyborach parlamentarnych Jacek Bury z poparciem KO (dziś to senator Polski 2050) sensacyjnie wygrał w Lublinie z Krzysztofem Michałkiewiczem z PiS.
Województwo lubelskie jest podzielone na sześć jednomandatowych okręgów wyborczych. Najbardziej prestiżowy jest Lublin.
Bitwa o Lublin: Wojewoda kontra znany adwokat
Kto będzie walczył o senatorski mandat z Lublina? Prawo i Sprawiedliwość ma wystawić wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę. To były kurator oświaty, były wiceminister edukacji, były poseł. – Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. To, że będę kandydował nadal jest jedną z możliwości – mówi Jawnemu Lublinowi Sprawka. I dodaje, że jeżeli partia wskaże go jako kandydata, to jest gotowy walczyć o Senat.
Sprawka to poważny i mocny polityk, a pakt senacki wystawi przeciwko niemu prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Jacka Trelę. To osoba, którą wskazała Polska 2050.
– Bardzo dobry kandydat – mówi nam Joanna Mucha, posłanka Polski 2050. I zauważa, że media określają Jacka Trelę jako „spadochroniarza z Warszawy”. Tak pisze Onet cytując anonimowego członka lubelskiej PO: – Na dwa miesiące przed wyborami przywiozą nam prawnika z Warszawy, którego w Lublinie nikt nie zna? To prosta droga do oddania walkowerem mandatu w ręce PiS. Centrala nie uczy się na swoich błędach, bo spadochroniarze zawsze przegrywali w Lublinie.
Joanna Mucha tłumaczy, że Trela żadnym spadochroniarzem nie jest. – Pochodzi z Lublina. Ma tu mieszkanie. Ma tu rodzinę, a tylko część swojej aktywności prowadzi w Warszawie. Określanie Jacka Treli spadochroniarzem będziemy musieli wyprostować w kampanii wyborczej – mówi posłanka.
Tym samym kandydatem paktu nie będzie Przewodniczący Rady Miasta z PO Jarosław Pakuła czego chciała jego partia ani Teresa Bogacka, Kanclerz Akademii WSEI. Tyle że – jak słyszymy od polityków – jej kandydatura nigdy nie była brana pod uwagę. Nie leżała nigdy na stole w rozmowach w kręgu paktu senackiego.
Miejski radny z ambicjami na Senat
Kolejny kandydat do Senatu z Lublina to miejski radny Marcin Nowak. W radzie jest w Klubie Krzysztofa Żuka z PO, ale w wyborach zamierza startować z własnego komitetu wspieranego przez samorządowy ruch Marka Materka, prezydenta Starachowic.
– Marcin szuka swojego miejsca na najbliższe lata. Rozumiem to, ale nie powinien kandydować. Liczy, że uda mu się zebrać głosy wyborców PiS, a tak naprawdę zabierze głosy kandydatowi demokratycznej opozycji. Marcin musi sobie uświadomić, że nie wygra i jeszcze nam zaszkodzi – komentuje jeden z lubelskich polityków PO.
Tłumaczy, że Nowak mógłby być „pożyteczny” gdyby PiS wystawił jakiegoś „ultrasa” czyli twardego prawicowego polityka pokroju Przemysława Czarnka. Nowak mógłby być w takiej sytuacji łagodniejszą wersją PiS, którą polubią wyborcy. Ale gdy kandydować będzie umiarkowany Lech Sprawka, różnice między nim a Nowakiem się zatrą. – I będzie dwóch na jednego kandydata paktu senackiego – zwiastuje nasz rozmówca.
Inny polityk o Nowaku: – Ciekawe czy uda mu się zebrać podpisy poparcia, żeby móc startować – zastanawia się. A tych podpisów trzeba mieć dwa tysiące.
Po prawej stronie tłoczno
Swoich sił do Senatu może próbować były prawicowcy były europoseł skonfliktowany z PiS – Mirosław Piotrowski. Może reprezentować Konfederację.
Po prawej stronie może być tłoczno. Zwłaszcza, że komitet wyborczy chce zarejestrować Zjednoczenie Chrześcijańskie Rodzin, a w Lublinie do Senatu wystawić związanego z KUL Kazimierza Ostaszewskiego. W kwietniu został on lubelskim pełnomocnikiem ZChR.
Zając wskakuje do PO
Co do innych okręgów senackich, to szczegóły są jeszcze ustalane. Nie wszystko jest jeszcze wiadome nawet w PiS, a przecież ta partia ma obecnie aż pięciu lubelskich senatorów. Są to: Grzegorz Czelej, Stanisław Gogacz, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski. Kłopotem jest choćby Zając.
W 2015 roku senatorem został jako kandydat PSL, a w 2019 zdobył mandat jako kandydat PiS. Teraz Józef Zając ma startować z paktu senackiego, na co nalega PO. – Na 90 procent będzie kandydatem – słyszymy w kuluarach.
Nie wszyscy są z takiej kandydatury zadowoleni. Zwłaszcza, że pakt mógł postawić na znanego w tej części województwa Rafała Stachurę. To dr weterynarii prowadzący gospodarstwo rolne specjalizuje się w produkcji mleka. Kiedyś związany był z SLD, ostatnio z KO. – Bardzo szkoda, że nie PO nie wystawia jego – narzekają w kuluarach.
Kto z Puław, Świdnika, Zamościa i Białej?
W okręgu obejmującym Puławy opozycja chce wystawić byłego komendanta dęblińskiej Szkoły Orląt generała Jana Rejchela. Na terenie obejmującym Świdnik ma startować radny powiatu janowskiego, przedsiębiorca związany z Nową Lewicą, Stanisław Jan Mazur. Z kolei w Białej Podlaskiej pakt chce wysłać do Senatu powiatowego radnego z ramienia PSL Mariusza Kiczyńskiego. Zamość jest także do obsadzenia przez PSL i tu partia stawia na byłego wicemarszałka województwa, byłego posła i europosła Arkadiusza Bratkowskiego.
Wybory odbędą się 15 października
Na zdjęciu Lech Sprawka, Jacek Trela, Marcin Nowak (Fot. LUW, Paulina Henning-Kloska, Marcin Nowak/ Facebook)
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Opozycja spisała Lublin na straty. Nikt tego adwokata go tu nie zna, poza lokalnymi działaczami adwokackimi, nie widzę też by kandydat palił się spotykać z wyborcami…
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Z tym poprawianiem ustaw w Senacie to nie szalejcie za bardzo…
Opozycja spisała Lublin na straty. Nikt tego adwokata go tu nie zna, poza lokalnymi działaczami adwokackimi, nie widzę też by kandydat palił się spotykać z wyborcami…