Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  29.03.2024

Rekordowo dużo pomysłów na Budżet Obywatelski. Ale o co w nich chodzi – to ściśle tajna sprawa

Udostępnij

Projektów jest 216, jednak co się konkretnie kryje za pomysłami mieszkańców – na razie się nie dowiemy. Ratusz po raz pierwszy w 10-letniej historii BO nie chce ujawniać ich treści.

Zakończył się proces zbierania pomysłów mieszkańców do tegorocznej edycji BO. Mieszkańcy zgłosili 216 projektów, w tym 133 dzielnicowe i 83 ogólnomiejskie (pełna lista dostępna tutaj). To sporo więcej niż w ostatnich dwóch edycjach, kiedy było ich maksymalnie 190. Zwiększenie liczby wniosków może być efektem organizowania warsztatów szkoleniowych z pisania wniosków do BO. W tym roku było ich aż sześć.

Teoretycznie są już pierwsi zwycięzcy. Na Felinie zgłoszono tylko jeden projekt – Park Centralny na Felinie i chodnik do Felicity. Jeśli przejdzie ocenę formalną oraz zdobędzie co najmniej 100 głosów, to trafi do realizacji. Zaledwie dwa projekty zgłoszono w dzielnicach Głusk i Za Cukrownią. Największa konkurencja będzie w Śródmieściu, gdzie mieszkańcy wpadli na 11 pomysłów wydania pieniędzy z BO. Po dziewięć projektów będzie rywalizować na Bronowicach czy Czubach Północnych.

Urzędnicy utajniają opisy projektów. Do wakacji

Najtańszy projekt – Tabliczka informacyjna przy „Baobabie” na Placu Litewskim – opiewa na 1600 zł. Co miałoby się na niej znaleźć? Albo czego konkretnie dotyczą np. takie projekty: warsztaty edukacyjne „Jak działa Lublin?”, „Mobilny Punkt Pomocy”, „Kultura na przystankach – ekranowa rewolucja” czy „Koncepcja Miejskiej Zielonej Akupunktury jako element planu zazielniania Miasta„. Tego nie dowiemy się aż do wakacji.

Chcielibyśmy, aby treści udostępnione mieszkańcom były już opatrzone komentarzem z oceną, by nie wprowadzać ewentualnych nieporozumień – tłumaczy Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Skąd zmiana 10-letniej tradycji? – Upublicznianie szczegółów projektów, które nie spełniają warunków formalnych, bez informacji o braku możliwości realizacji przez miasto, jest niezasadne, a dodatkowo wprowadza w błąd, powodując niepotrzebne nieporozumienia – wyjaśnia Stryczewska.

Upublicznienie opisów projektów to nie tylko wiedza dla mieszkańców, co w ich dzielnicy może już wkrótce powstać. To także szansa dla autorów na to, by swój projekt wycofali albo połączyli z innymi (w tym roku zgłoszono np. dwa projekty dotyczące chodnika przy ul. Orkana). To także szansa dla rad dzielnic, by zająć stanowisko w kwestii projektów dzielnicowych. Bo rada może wnioskować o zmianę kategorii danego projektu z dzielnicowego na ogólnomiejski – jeśli uzna, że projekt taki będzie służył głównie społeczności Lublina, a nie dzielnicy.

Rok temu Rada Dzielnicy Dziesiąta zdecydowała nie opiniować projektów. W efekcie jako dzielnicowy wygrał projekt Dziesiąta elektrobezpieczna, czyli m.in. zakup kontenera do gaszenia elektryków. Mieszkańcy nie kryli frustracji takim wynikiem.

Świeżych pomysłów mało. Mieszkańcy łatają dziury

Wiele projektów, jak co roku, dotyczy poprawy infrastruktury – remontów czy budowy: dróg, chodników, dróg rowerowych, miejsc parkingowych czy obiektów sportowych. Trudno się zresztą dziwić. To najbardziej przyziemna potrzeba mieszkańców.

Na liście znalazło się jednak kilka świeżych propozycji. Obok projektów Aktywny Lublin, które oferują bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców, w tym roku zgłoszono pomysł bezpłatnego Aqua Lublin oraz kortów tenisowych. Na liście propozycji znalazły się odbudowa altany w Ogrodzie Saskim, toalety publicznej nad Zalewem Zemborzyckim (taki projekt był już zgłaszany i został negatywnie oceniony), likwidacja przycisków na przejściach dla pieszych z sygnalizacją, a nawet utworzenie parku u zbiegu Filaretów i Głębokiej. Kolejny raz pojawia się też pomysł budowy tężni solankowej. Rok temu podobny projekt był odrzucony, gdyż „generuje koszty eksploatacji niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości projektu”.

Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Swój głos będzie można oddać na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie.

5 odpowiedzi na “Rekordowo dużo pomysłów na Budżet Obywatelski. Ale o co w nich chodzi – to ściśle tajna sprawa”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Na kolana przed Sułtanem i błagać o okruchy z Pańskiego stołu.

 2. . pisze:

  https://gs24.pl/do-wiosny-jeszcze-daleko-ale-szczecinskie-krokusy-tego-nie-czuja-zdjecia/ar/c1-18357295
  Normalne miasto…
  Między alejkami pola słoneczników czy tulipanów jak ma to miejsce w innych miastach Polski… zamiast tego durnego koszenia zwłaszcza w parkach

 3. Lublinianin pisze:

  Fajny pomysł z tą likwidacją szykan wymierzonych w pieszych w postaci przycisków na przejściach dla pieszych. Co za kretyni wymyślają żeby na przejściach na skrzyżowaniach montować to g…o? Jeszcze rozumiem jakieś przejścia poza skrzyżowaniem, rzadko uczęszczane…

 4. . pisze:

  Dziękuję za powrót starej czcionki i poprawienia działania w szybkości wczytywania strony.

 5. . pisze:

  Wzdłuż Warszawskiej miała powstać „Budowa drogi
  dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej na odcinku od Ronda Honorowych
  Krwiodawców do ul. Przygodnej w Lublinie wraz z usunięciem kolizji”, przetarg wczoraj unieważniono, więc ani drogi, ani rzezi nie będzie.

  file:///C:/Users/user/Downloads/informacja_o_uniewaznieniu_postepowania%20(1).pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

04.04.2024

Deweloper zagrodził wąwóz ESOCH. Zgodę na płot wydało miasto

Mieszkańcy Czechowa stracili dostęp do zielonego wąwozu. Deweloper ogrodził go…

7 minuty czytania

30.03.2024

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Drogi parking = krótkie parkowanie?

Podniesienie opłat w Strefie Płatnego Parkowania miało zniechęcić kierowców do…

3 minuty czytania

26.03.2024

7 mln zł na Park Bronowicki. Pieniądze z UE dostanie też CSK i Filharmonia

28 inwestycji na kwotę ponad 117 mln zł ma już…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

4 minuty czytania

13.03.2024

Zimny prysznic dla prezydenta Żuka. Minister sportu nie da pieniędzy na nowy stadion żużlowy

KOMENTARZ Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej mówi partyjnemu koledze Krzysztofowi…

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…