var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Nie jest źle. Na 41 projektów, które wskazali mieszkańcy w zeszłorocznym głosowaniu, udało się zrealizować 31. To m.in. budowa kilku rowerowych ścieżek czy remonty paru chodników, ulic i parkingów. Miasto nadrobiło też zaległości z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego.
W zeszłym roku w głosowaniu wybrali 41 projektów. Z tej grupy zrealizoweane są 23 projekty, a kolejne 9 czeka na odbiory lub zakończenie prac.
Projekty zrealizowane:
Abramowicką bezpiecznie rowerem – budowa drogi rowerowej
Rowerem pod WSSP – budowa drogi rowerowej od Szwajcarskiej do Elsnera
Remont zniszczonej części 1 Maja
Naprawiamy drogę rowerową nad Zalewem
Remontujemy ulice na Sławinie – ulica Skalista
Ulice T. Jacyny-Onyszkiewicza i Lazurowa – od destruktu do asfalto-betonu
Remont nawierzchni parkingów i ciągów pieszych przy ul. Biedronki
Mobilne boisko przy SP 15
Rewitalizacja Dzielnicy Tatary – nowe parkingi przy Gospodarczej i Hutniczej
Sygnał od nowa – kolejny krok – wymiana ogrodzenia
„Pomocni dla Dzielnicy” – zakup samochodu strażackiego typu bus wraz ze sprzętem pożarniczym i ratowniczym dla OSP Głusk z siedzibą w Lublinie
Nowe nawierzchnie asfaltowe ulic w Dzielnicy Hajdów-Zadębie – ul. Kasprowicza, sięgacze ulicy Zadębie oraz drogi przy Grygowej 4
LSM – remonty chodników i schodów, skwer międzypokoleniowy, tablice edukacyjne dla dzieci
Kontynuacja projektu – siłownia na świeżym powietrzu przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych
Aktywny Lublin – zajęcia sportowe dla mieszkańców
LSM i Felin razem dla mieszkańców – remonty dróg Jagiełły i Skrzetuskiego
Zwierzęta bez granic – Lublin dla zwierząt – akcje informacyjno-edukacyjne
Aktywne Pokolenie – zajęcia sportowe dla mieszkańców
Zadbajmy o zwierzęta
Aktywizacja sportowa przedszkolaków
Remont ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy (od wiaduktu kolejowego do Zalewu)
Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! czyli odkomarzanie+jerzyki
Opieka nad kotami wolno żyjącymi
Projekty na ukończeniu:
Innowacyjna ulica – Nałęczowska na Szerokim – doświetlenie przejść dla pieszych
Ścieżka rowerowa wzdłuż al. Solidarności – kontynuacja
Zielone Śródmieście – Okopowa, Narutowicza – nowe nasadzenia w miejscach chodników
Oświetlenie dla Sławinka – ul. Kolorowa, Serdeczna, Bajkowa
Ponikwoda – remont, rewitalizacja, bezpieczeństwo ul. Dożynkowa
Oświetlenie ul. Zemborzyckiej od ul. Diamentowej do ul. Żeglarskiej
Park Centralny na Felinie wymarzony wybieg i streetworkout
Rowerowe połączenie ul. Jana Pawła II i Parku Jana Pawła II
Renowacja zewnętrznych obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie
Na co jeszcze poczekamy
W trakcie realizacji są dwa – dotyczące ciągów pieszych i rowerowych w wąwozie Rury oraz rewitalizacja stadionu sportowego K.S. „Budowlani Lublin” przy ul. Krasińskiego.
Jak wygląda sytuacja ostatnich ośmiu? W większości przypadków udało się opracować dokumentację projektową. Na tym etapie są: Budowa dojścia do Parku „Zawilcowa” wraz z siłownią plenerową, Dolina Czechówki – strefa rekreacyjna (dzielnica Szerokie), Mobilne boisko przy ul. Ordonówny 4. W przypadku projektu Wieniawa Bike City – miasteczko sportów ekstremalnych oraz rekreacji odstąpiono od umowy z wykonawcą, gdyż ten nie zrealizował dokumentacji w terminie. Żaden z tych projektów nie znalazł się jednak w przyszłorocznym budżecie miasta.
Na etapie przygotowani do przetargu jest Szlak Lubelskiego Koziołka na Starym Mieście oraz bliźniaczy projekt – na Śródmieściu. W trakcie przetargu jest ostatni projekt: Centrum Aktywności Sportowej /etap 4/ obejmujący budowę elementów zaplecza sportowego przy Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej 3. Te projekty wpisano do przyszłorocznego budżetu miasta.
Sygnał na nowe szatnie czekał 6 lat
W ciągu tego roku urzędnicy nadrabiali też zaległości z poprzednich edycji BO. Zakończyły się prace nad projektemSygnał od nowa, który zakładał rozbudowę budynku szatniowego Sygnału przy Zemborzyckiej. Projekt z III edycji, sprzed sześciu lat. Z zeszłorocznych zaległości udało się jeszcze ukończyć boisko przy V LO (Boisko na Piątkę), plac zabaw przy Gęsiej 43 (Plac Zabaw na Węglinie Południowym), wykonać oświetlenie od Nałkowskich 213 do ulicy Żeglarskiej (Widzę ciemność, a będzie jasność) czy powiększenie mis drzew wraz z nasadzeniem krzewów przy ul. Lubartowskiej (Zielone Śródmieście).
W tym roku trwały też prace przy Boisku Wysokich Lotów na ul. Lotniczej. Mają być zakończone w przyszłym roku.
Wciąż nie udało się zrealizować wszystkich zeszłorocznych projektów:
Park Centralny na Felinie – etap III – tutaj na przeszkodzie stanęły zbyt mały budżet. Projekt ma być okrojony i ponownie trafić do przetargu w 2024 roku. Środki zapewniono w przyszłorocznym budżecie.
Teren rekreacyjno – sportowy dla mieszkańców dzielnicy Głusk – w tym roku opracowano wyłącznie dokumentację projektową. Inwestycji nie ma w przyszłorocznym budżecie.
Centrum Aktywności Sportowej /etap 3/ – trwa postępowanie przetargowe.
Naturalny Plac Zabaw w Parku Czechów – Miasto odstąpiło od umowy z winy projektanta. Inwestycji nie ma w przyszłorocznym budżecie.
Zielony Wąwóz na Czechowie i skwer do rekreacji dla Lublinian – opracowanie dokumentacji jest na ukończeniu. Środków na realizację prac jeszcze nie ma w przyszłorocznym budżecie.
Realizacja I etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury: Wymiana nawierzchni Alei Miast Partnerskich – trwają prace budowlane. Ich zakończenie jest przewidziane na 2024 rok.
W przyszłorocznym budżecie znalazły się zaległe projekty z Budżetu Obywatelskiego. Są to: Aleja Miast Partnerskich, Centrum Aktywności Sportowej, Park Centralny na Felinie, Szlak Lubelskiego Koziołka. Do tego miasto planuje zabrać się za skwer u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Słowackiego (projekt Wokół Sygnału z IV edycji), budowę siłowni i placu zabaw na skwerze przy ul. Węglarza (Przyjazna Dolna, V edycja) oraz ukończyć prace przy skwerze na ul. Judyma (Przyjazny Skwer, VI edycja).
W tym roku głos w Budżecie Obywatelskim oddało 21,6 tys. mieszkańców Lublina. To trzy razy mniej niż w najpopularniejszym dotąd głosowaniu w 2016 roku. W niektórych dzielnicach, by wygrać wystarczyło 129 głosów.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz