Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  14.10.2022

Budżet Obywatelski: we Wrocławiu wyniki już znają, w Lublinie dopiero będą

Udostępnij

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Lublinie i Wrocławiu odbyło się w tym samym czasie. W obu miastach można było głosować przez internet i papierowo. We Wrocławiu już znają wyniki. W Lublinie papierowy głosy jeszcze nie dotarły do urzędu.

Zarówno w Lublinie jak i Wrocławiu na projekty z Budżetu Obywatelskiego można było głosować pomiędzy 23 września a 10 października. I tu i tam udostępniono platformę elektroniczną, oraz możliwość głosowania papierowego. W liczbie punktów głosowania papierowego Lublin wypada dużo lepiej. We Wrocławiu był tylko 4 takie punkty, w Lublinie prawie 50! To co jest zaletą, wygląda też na wadę lubelskiego systemu. We Wrocławiu w ciągu 4 dni policzono głosy papierowe. W Lublinie zrobią to w ciągu 2 tygodni. Wstępnie.

Dodać tu trzeba, że we Wrocławiu głosów papierowych było tylko 27. W Lublinie będzie ich ok. 2 tysięcy. W zeszłym roku było ich 2509. W tym roku, jednak frekwencja internetowa była mniejsza o 20% niż przed rokiem. I zarazem była najniższa od lat.

Niska liczba głosów papierowych nie wpłynęła jednak na odcięcie od głosowania osób starszych. Z udostępnionych we Wrocławiu statystyk wynika, że wśród głosujących byli także przedstawiciele seniorów, także tych 70+! Czy głosowanie papierowe wpływa na większą udział seniorów? Tego nie wiadomo gdyż lubelski Ratusz takich danych nie udostępnił.

Płeć i wiek głosujących we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim w 2022 roku

Kiedy wyniki?

W tym momencie urzędnicy nie wiedzą jeszcze ile głosów papierowych spłynęło. – Łączną liczbę uczestników głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego poznamy, kiedy karty do głosowania spłyną do Biura Partycypacji Społecznej – dowiaduję się od Izoldy Boguty z lubelskiego Ratusza. Czyli karty z 50 punktów do głosowania przez 4 dni nawet nie dotarły do urzędu. Później trzeba je jeszcze zweryfikować i wprowadzić. Ze znanych tylko w urzędzie przyczyn nie robi się tego na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły